Mazury Garbate. Szlak wodny. Ilustrowany przewodnik po dawnych Mazurach

Ocena: 5 (1 głosów)

Kolejny tom cyklu podróży po dawnej Warmii i Mazurach. Tym razem autor zabiera czytelnika na wycieczkę po Mazurach Garbatych (okolice Olecka i Gołdapi) - jednym z najpiękniejszych zakątków Pojezierza Mazurskiego.

W drugim wydaniu zmieniono niektóre fragmenty i zaktualizowano ilustracje.

Informacje dodatkowe o Mazury Garbate. Szlak wodny. Ilustrowany przewodnik po dawnych Mazurach:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-05-31
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 9788395633652
Liczba stron: 448
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Mazury Garbate. Szlak wodny. Ilustrowany przewodnik po dawnych Mazurach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Mazury Garbate stanowią wschodnią część Mazur. Obejmują one całkowicie obszar powiatów: ełckiego, oleckiego i gołdapskiego oraz wschodnie części giżyckiego i węgorzewskiego.


Więcej

Ziemia Mazurów dzieli się na trzy części, a ich granice stanowią doliny rzek Omulew i Łyny oraz łańcuch Wielkich Mazurskich Jezior.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Mazury Garbate. Szlak wodny. Ilustrowany przewodnik po dawnych Mazurach - opinie o książce

"Ziemia Mazurów dzieli się na trzy części, a ich granice stanowią doliny rzek Omulew i Łyny oraz łańcuch Wielkich Mazurskich Jezior."
"Mazury Garbate" to kolejny tom z podróżniczej serii Wojciecha Kujawskiego po dawnej Warmii i Mazurach. Sporo osób uważa tę część Mazur za jeden z najpiękniejszych zakątków. Ja również się z tym zgadzam, chociaż gdybym miała wybierać, to trudno byłoby mi powiedzieć, w której części chciałabym zamieszkać. Gdy jestem poza swoim miejscem zamieszkania podoba mi się wszystko, ale mimo to ciągnie mnie do "mojego" jeziora i lasku... 
Mazury Garbate leżą w północno-wschodniej części Pojezierza Mazurskiego, na wschód od Wielkich Jezior i na zachód od Pojezierza Suwalskiego oraz na północ od Pojezierza Ełckiego a północną granicą regionu jest granica państwowa z Rosją. Obejmują one całkowicie obszar powiatów: ełckiego, oleckiego i gołdapskiego oraz wschodnie części giżyckiego i węgorzewskiego. 
Ten mazurski region charakteryzuje się najczystszym powietrzem w Polsce, ale mimo to jest tu tylko jedno uzdrowisko. Gołdap - to uzdrowisko klimatyczno-borowinowe położone wśród pięknych lasów.
Na Mazurach Garbatych można poczuć się jak w górach czy nad morzem, pamiętam dawny slogan reklamowy: Nad morze czy w góry - wybierz Mazury!
Znajdują się tu dwie puszcze: Borecka i Romnicka, jeziora, rzeki, strumyki oraz Szeskie Wzgórza, które co prawda górami nie są, ale można się nieco zmęczyć nawet tutaj. Właśnie po tych rzekach, jeziorach i strumykach prowadzi nas autor w tej książce, gdyż jej podtytuł to: szlak wodny.
Ja pamiętam z dawnych czasów swojej młodości, gdy jako harcerka wraz z całą drużyną przemierzałam niektóre szlaki kajakiem lub żaglówką..., to są niezapomniane przeżycia. Dlatego zachęcam Was do takiego właśnie zwiedzania Mazur.
Jednak Mazury Garbate to nie tylko piękna przyroda, ale też ciekawe zabytki architektury: dwory, folwarki, kościoły, młyny, mosty. Co prawda wiele miejscowości zostało w czasie wojen całkowicie zniszczonych, jednak na obszarze Mazur Garbatych nadal możemy znaleźć wiele ciekawostek architektonicznych. Na obrzeżach Puszczy Rominckiej znajduje się najbardziej spektakularny zabytek architektoniczny tego regionu, czyli mosty w Stańczykach. 

Niecodziennym zabytkiem Mazur Garbatych jest piramida znajdująca się w miejscowości Rapa w powiecie gołdapskim. Grobowiec rodziny von Fahrenheid ma wysokość 16 m, jego podstawa ma kształt kwadratu o boku 10m.



Podróż szlakiem wodnym autor rozpoczyna w okolicach Kalinowa, skąd udaje się na Jezioro Rajgrodzkie i przez różne cieki wodne przemierzamy niemal całe Mazury Garbate a kończąc na Grajewie. Po drodze mijamy między innymi Olecko, Rogajny, Dubeniki, Gołdap, Stare Juchy, Ełk czy Prostki.
Cała książka opatrzona jest fotografiami i jak zwykle w tym cyku, wydana jest w dwóch językach: polskim i niemieckim zarazem.
Polecam, bo to naprawdę świetna lektura i przyciągające wzrok zdjęcia.

Link do opinii
Inne książki autora
Warmia. Kopernik. Szlak wędrowny
Wojciech Kujawski0
Okładka ksiązki - Warmia. Kopernik. Szlak wędrowny

Niezwykła perełka dla miłośników Warmii czy Mikołaja Kopernika! Przepiękne wydanie najnowszego tomu z serii przewodników ilustrowanych po Warmii i Mazurach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy