Matka Teresa. Kochałam Jezusa w ciemnościach

Kochałam Jezusa w ciemnościach to fascynująca relacja kapłana o spotkaniu ze świętą z Kalkuty. Dzieląc się anegdotami i osobistymi doświadczeniami, Paul Murray pomaga nam zrozumieć, dlaczego Matka Teresa mogła napisać w jednym ze swoich listów, że jeśli kiedykolwiek będzie świętą, na pewno będzie „świętą od ciemności”.\r\nTa niezwykle przejmująca książka jest próbą odczytania doświadczenia nocy ciemnej, przez którą przeszła Matka Teresa, w świetle Ewangelii i mistycznej nauki świętego Jana od Krzyża. A ponadto jest także… objawieniem poczucia humoru Matki Teresy!\r\n\r\n\r\nPaul Murray OP jest irlandzkim dominikaninem. Obecnie mieszka w Rzymie, gdzie jest wykładowcą literatury i tradycji mistycznej na Uniwersytecie św. Tomasza „Angelicum”. Opublikował m. in. T.S. Eliot and Misticism, a także kilka tomików poetyckich. Nakładem wydawnictwa W drodze ukazała się książka Młode wino dominikańskiej duchowości.\r\n

Informacje dodatkowe o Matka Teresa. Kochałam Jezusa w ciemnościach:

Matka Teresa. Kochałam Jezusa w ciemnościach - opinie o książce

Avatar użytkownika - krecikowa83
krecikowa83
Przeczytane:2018-01-30, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2018,

„Być zakochaną, a mimo to nie kochać,

żyć wiarą, a mimo to nie wierzyć.

Dawać z siebie wszystko,

a mimo to być w całkowitej ciemności”

To słowa Matki Teresy z Kalkuty, które doskonale oddają ducha książki, którą trzymam w dłoniach. To rozmowa Świętej z kapłanem. Mam wrażenie, że to rozmowa dwóch przyjaciół, której się przysłuchuję.

Wszyscy słyszeli o Matce Teresie, widzieli jak żyje, usługuje, ale niewielu miało świadomość w jakich ciemnościach może być Jej serce. W 1957 roku pisała: „W mojej duszy tak wiele jest sprzeczności – Tak dojmująca tęsknota za Bogiem – tak dojmująca, że bolesna – nieustanne cierpienie – a mimo to [jestem] przez Boga niechciana – odrzucona – pusta – bez wiary – bez miłości – bez zapału […] Niebo nic nie znaczy – dla mnie wygląda jak puste miejsce […] ta dręcząca tęsknota za Bogiem”. W kolejnych latach mówiła: „U mnie w duszy – nie potrafię Ojcu powiedzieć – jak tam ciemno, jak pełno bólu, jak strasznie […]. Czuję, jakbym „odmawiała Bogu”, a jednak największa i najtrudniejsza do zniesienia – jest ta straszliwa tęsknota za Bogiem”. Matka Teresa latami żyła doświadczając wewnętrznej ciemności i pustki (wielokrotnie o tym wspomina rozmawiając z autorem książki), a jednocześnie potrafiła publicznie żyć tym, w co wierzyła, i głosić to z tak oczywistą pewnością. Kiedyś napisała w liście do pewnego księdza: „Jeśli kiedykolwiek będę Świętą – na pewno będę Świętą od ciemności”. W każdym swoim geście przejawiała się nie tylko jej własna dobroć, lecz życzliwość i dobroć Boga.

Książka „Matka Teresa. Kochałam Jezusa w ciemnościach” to próba odpowiedzenia na pytanie Kim była święta z Kalkuty, jaka była Jej relacja z Jezusem, ale nade wszystko to książka poruszająca serce. Zmusza do refleksji nad własną wiarą i miłością. Miłością, której źródłem jest Bóg.

Młode wino dominikańskiej duchowości
Paul Murray OP0
Okładka ksiązki - Młode wino dominikańskiej duchowości

Duchowość dominikańska przyciąga tłumy. Dominikańskie kościoły i duszpasterstwa gromadzą tysiące, dziesiątki tysięcy ludzi. Co takiego ma w sobie ta właśnie...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski