Manhattan Transfer

Ocena: 0 (0 głosów)
A colourful, multi-facted chronicle of New York in the early 1920s, Manhattan Transfer ranks with Joyce`s Ulysses as a powerful and often lyrical meditation on the modern city. Using experimental montage and collage techniques borrowed from the cinema, and the jumbled case histories of a picaresque range of characters from dockside crapshooters to high-society flappers, Dos Passos constructs a brilliant picture of New York City as a great futuristic machine filled with motion, drama and human tragedy.

Informacje dodatkowe o Manhattan Transfer:

Wydawnictwo: angielskie
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne
ISBN: 978-0-14-118448-7
Liczba stron: 368

więcej

Kup książkę Manhattan Transfer

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Manhattan Transfer - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-03-10,

Po lekturze Manhattanu nie mam żadnych wątpliwości, dlaczego to w Ameryce powstał czarny kryminał. Dashiell Hammet, ojciec tego gatunku, wychowywał się wszak w Ameryce lat 20, o jakiej w opowiada Dos Passos.
Nie jest to jednak kryminał, tylko bardzo panoramiczna opowieść o Nowym Jorku, z wieloma bohaterami, których mnogość może co prawda na początku wywołać poczucie chaosu, ale z czasem z tego chaosu tworzy się całkiem udany porządek. Ich wszystkich łączy właśnie Manhattan, w którym dorastają (bohaterów śledzimy przez mniej więcej dwadzieścia lat), walczą o przetrwanie,a który dla wielu staje się pierwszym krokiem na początku drogi słynnego American Dream. To kawałek Nowego Jorku który wsysa, od którego niektórzy pragną uciec, a jednocześnie nie potrafią poza nim funkcjonować. Miasto pulsuje życiem, a dodatkowo powieść, wypełniona bohaterami reprezentującymi różne środowiska społeczne, różne pochodzenie świetnie oddaje realia tamtych czasów. Mamy tu bankierów, prawników, ale też prostych pracowników fizycznych, przybyszów z Włoch czy z Irlandii, ale uwaga narratora skupia się przede wszystkim na świecie artystycznej bohemy - lata 20-te to wszak epoka jazzu, epoka artystów estradowych, początek kina, taneczne rewie Broadwayu. W ten świat wnikamy z Ellen, centralną postacią opowieści, wokół której ogniskują się losy, głównie męskich, bohaterów.
Nie jest to lekka i łatwa, wbrew pozorom, opowieść. wymaga czasu i skupienia, bo choć skrzy się ferią barw, to niestety lapidarny styl autora przy dość sporym namnożeniu bohaterów i wątków pobocznych może stanowić pewne wyzwanie. Myślę tez, że polski przekład nie jest najbardziej udany...
Zachęcam więc raczej cierpliwych i wnikliwych czytelników

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy