Manekiny

Gdy zacierają się szczegóły wcześniejszego życia, dzieciństwo staje się pomysłem na człowieka, poetycką średnią, konfabulacją. Ta książka pokazuje, jak można walczyć z niepamięcią o wiarygodny kształt dzieciństwa, jak po latach rozumieć i odzyskiwać ojca. Jest to również opowieść o szukaniu własnego głosu, o wysuwaniu się na plan pierwszy pewnych, nieraz przypadkowych, form życia i narracji. Jeżeli więc konfabulacja, to symboliczna i mityczna, czyli taka, w której życie zapisuje się samo przez się i głęboko.

Pewnie to jest najlepszy, jak dotąd, tekst prozatorski Karola Maliszewskiego. Jakieś mi się to wydaje dojrzalsze, spokojniejsze, pełne fajnego humoru, autoironii w dobrym gatunku. Obecność Schulza jest ewidentna, ale jakby autor rozbrajał go, a jego Wywyższenie obniżał i sprowadzał z mitycznego Drohobycza do chachłackiego Miłogrodu.

Olga Tokarczuk

,,Manekiny" wprawiają w ruch wyobraźnię, a ich intensywność oszałamia. Każde zdanie niesie ze sobą ładunek dodatkowych znaczeń. To proza zadbana w każdym elemencie, gotowa jak noworodek.

Agnieszka Wolny-Hamkało

Nie ma co gadać, to jest najlepsze, co Twojego do tej pory czytałem. Momentami słyszałem gdzieś pogłosy z Buczkowskiego, momentami z Danilo Kiša. Bardzo to żywe i trzyma się kupy jak cholera, ze wszystkimi śmiesznymi momentami i tymi zupełnie nieśmiesznymi.

Jacek Bierut

Karol Maliszewski - urodził się w 1960 r. w Nowej Rudzie, gdzie mieszka do dzisiaj. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Opublikował dziewięć zbiorów wierszy i cztery książki prozatorskie - ostatnio powieść ,,Sajgon". Za zbiór szkiców ,,Rozproszone głosy" został w 2007 roku nominowany do Nagrody Nike.

Informacje dodatkowe o Manekiny:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-02-09

Kup książkę Manekiny

Manekiny - opinie o książce

Po debiucie
Karol Maliszewski0
Okładka ksiązki - Po debiucie

Będzie to już czwarty tom w serii "Szkice", w której publikowane są najciekawsze eseje o literaturze, teatrze i sztuce."Czy w ogóle debiutować...

Poezja i okolice. Między krytyką literacką a historią literatury
Karol Maliszewski0
Okładka ksiązki - Poezja i okolice. Między krytyką literacką a historią literatury

"Poezja i okolice. Między krytyką literacką a historią literatury" Karol Maliszewski...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski