romans obyczajowy, rozgrywający się w Chinach w latach 20. XX wiekuhistoria trójkąta małżeńskiego i zadośćuczynienia za zdradę film z Naomi Watts i Edwardem Nortonem już w kinachPiękna Kitty wychodzi za Waltera bez miłości i zaraz po ślubie wyjeżdża z mężem z Anglii do Chin, gdzie on pracuje jako bakteriolog. Tam poznaje Karola: czarującego i przystojnego zastępcę gubernatora. Gdy romans wychodzi na jaw, Walter przyjmuje pracę w mieście, ogarniętym epidemią cholery, a szantażowana przez niego Kitty musi jechać wraz z nim...
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2007-01-22
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 288
Tytuł oryginału: The Painted Veil
Tłumaczenie: Franciszka Arnsztajnowa
Ilustracje:-
Jakże często nie doceniamy ludzi, uczuć, a nawet rzeczy, dopóki ich nie utracimy…
„Malowany welon” Wiliama Somerseta Maughama to dramat psychologiczno – obyczajowy z romansem w tle, którego premiera miała miejsce w 1935 r., a tytuł brzmiał „Malowana zasłona”. W 2006 r. doczekaliśmy się filmowej adaptacji, która w Polsce weszła na ekrany niecały rok później i otrzymała bardzo pochlebne recenzje. W tym też czasie ukazała się reedycja powieści wydana nakładem wydawnictwa Świat Książki.
Ale wracając do treści…
W obawie przed staropanieństwem Kitty Garstin wychodzi za mąż z rozsądku. Jej mąż, lekarz i bakteriolog, mężczyzna nieco powściągliwy, chwilami ekscentryczny kocha ją bez pamięci. Razem wyjeżdżają do Chin, gdzie Walter prowadzi swoje badania. Pobyt z dala od rodzinnej Anglii jeszcze mocniej uświadamia Kitty, że ślub z Walterem był jej największym błędem. Oboje różnią się od siebie znacznie, zarówno pod względem charakteru, jak i osobowości. Nie mają podobnych zainteresowań, a ich wspólne życie jest nudne i nieciekawe. Sytuacja zmienia się, gdy Kitty poznaje zabawnego i czarującego Charlesa Townsenda. Ich wspólne spotkania rodzą namiętność, o jakiej kobieta zawsze marzyła. W obliczu zdrady Walter stawia żonie ultimatum, w efekcie którego kobieta wyjeżdża z nim na nową placówkę, gdzie na chińskiej prowincji panuje epidemia cholery. Z dala od rodziny, przyjaciół i znajomych, w zdziesiątkowanej przez pomór wiosce Kitty, podobnie jak jej mąż, poświęca się całkowicie pracy. Opieka nad osieroconymi dziećmi w pobliskim klasztorze daje jej satysfakcję i pozwala zapomnieć o przeszłości. Dzięki zakonnicom kobieta wreszcie czuje się potrzebna i doceniona, może też rozwijać się duchowo. Kiedy bohaterka na dobre oswaja się z nową rzeczywistością los szykuje dla niej kolejne niespodzianki…
„Malowany welon” to fascynująca historia małżeństwa, miłości, romansu, zdrady i dalszych tego konsekwencji. To dramatyczna opowieść przedstawiona z punktu widzenia głównej bohaterki, która przechodząc przez różne etapy swojego życia dojrzewa i ulega znacznym przemianom. To portret psychologiczny kobiety, która popełnia błędy i traci to co najważniejsze, ale dzięki temu odnajduje głębszy sens i przekonuje się co w życiu jest naprawdę ważne.
Podoba mi się styl autora, który przenosząc nas w lata 20-te ubiegłego wieku bardzo dobrze pokazuje ówczesne tło obyczajowe. Dzięki swojej wnikliwości i skrupulatności tworzy naprawdę wartościową i niezwykle wyważoną historię. Pisząc o miłości oddaje jej realistyczny obraz pozbawiony kiczu i banału. To jedna z tych powieści, które wraz z upływem czasu nie tracą na swojej aktualności. „Malowany welon” to rewelacyjna propozycja dla osób poszukujących w literaturze głębszego sensu i ponadczasowej wymowy.
Polecam serdecznie.
"Malowany welon" po raz pierwszy wydany był w Polsce w 1935 roku i wówczas książka nosiła tytuł "Malowana zasłona". Odnoszę wrażenie, że był to trafniejszy tytuł, który wywodzi się od motta do książki - ...malowana zasłona, którą żyjący Życiem zowią.
Główny wątek książki, której akcja dzieje się w latach 20-tych ubiegłego stulecia, wydaje się być banalnym. Oto młoda Angielka, Kitty Garstin, wchodzi w wiek krytyczny i by uciec przed staropanieństwem, a co za tym idzie jawnie okazywanym niezadowoleniem matki, która z jej zamążpójściem wiązała duże nadzieje, z domu pozbawionego miłości, w którym mąż i ojciec traktowany jest z pogardą, gdyż nie zapewnia pożądanego standardu życiowego, postanawia wyjść za mąż za niekochanego, ale zakochanego w niej Waltera Fane. Razem z mężem, który jest bakteriologiem wyjeżdża do Chin, gdzie ten ma posadę. Już po trzech miesiącach małżeństwa Kitty uświadamia sobie, że wychodząc za Waltera popełniła fatalny błąd. Dzieli ich bowiem można rzec wszystko, a nie łączy nic. Ona, osóbka o wesołym usposobieniu, rozmowna, lubiąca bywać w towarzystwie, do czego była przyzwyczajona w Londynie a on nieśmiały, powściągliwy zarówno w rozmowie jak i zachowaniu, i wciąż zajęty pracą co staje się powodem jej frustracji i nudy, które doprowadzają do romansu z poznanym, na którymś z przyjęć, Charlesem Townsendem. Charles jest zupełnym przeciwieństwem nudnego męża i Kitty, która nie tylko, że nie żywi uczucia do męża lecz wręcz nim gardzi, oddaje się całkowicie namiętności, jaka ją połączyła z kochankiem. Walter odkrywszy zdradę żony zmusza ją pod groźbą wystąpienia o rozwód do wyjazdu z nim na nową placówkę w chińskiej prowincji, gdzie panuje epidemia cholery. Kitty zawiódłszy się na kochanku, który nie spełnia pokładanych w nim nadziei i ani myśli się z nią ożenić, mimo strachu przed epidemią, zdesperowana, decyduje się wyjechać razem z Walterem.
W nowych, trudnych warunkach życia, załamana brakiem miłości ze strony kochanka, pozbawiona nawet uczucia męża, któremu złamała serce, a który poświęca się teraz wyłącznie pracy, Kitty zaczyna zmieniać powoli swój stosunek do życia. Przychodzi jej to wprawdzie z trudnością, gdyż nie wie co sądzić o podłożu pomysłu męża z przyjazdem do miejsca gdzie grozi im śmierć, ale poznany tam Waddington, z którym się zaprzyjaźnia oraz francuskie zakonnice, którym z czasem pomaga w ich pracy zmieniają jej spojrzenie na męża. Zaczyna dostrzegać i doceniać jego zaangażowanie w pracę, jak i inne pozytywne cechy, których wcześniej u niego nie zauważała, jednak definitywnie upewnia się, że nigdy go nie pokocha a jedynie czego od niego oczekuje to wybaczenia i przyjaźni. Gdy okazuje się, że jest w ciąży nie chcąc męża okłamywać stwierdza, iż nie wie czyje to dziecko, co nie poprawia ich stosunków.
Z czasem przyzwyczaja się do warunków w jakich jej przyszło bytować i środowiska z jakim się styka, uznaje nawet fakt życia w ośrodku groźnej zarazy za zupełnie coś normalnego, a to wszystko za sprawą pracy w klasztorze i codziennych kontaktów z katolickimi siostrami zakonnymi, a szczególnie ich przeoryszą. Praca, dzięki której ma zajęcie i nie nudzi się, daje jej poczucie, że "rozwija się i rośnie duchowo", czuje się potrzebna, ale wówczas przychodzi śmierć męża i sprawia, że wbrew sobie musi powrócić do świata, który w tak niezwykłych okolicznościach opuściła.
"Malowany welon" to nie romans opowiadający o trójkącie małżeńskim lecz dramat obyczajowy o podłożu psychologicznym, w którym całą historię opowiedzianą w książce poznajemy z punktu widzenia jej bohaterki. Pozostałe postaci poznajemy przez pryzmat jej odczuć i ocen. Kitty nie darzy uczuciem ani swoich rodziców, ani młodszej siostry a mąż jej jest obojętny, i jak sama przyznaje nie wie dlaczego nie może go pokochać. Jako próżna egoistka kieruje się wyłącznie swoimi uczuciami i swoim dobrem, nie potrafi być wierna, ale nawet uczciwa wobec męża co w efekcie doprowadza do podjęcia przez niego dramatycznej decyzji, a ta kończy się jego śmiercią, śmiercią, której ona wprawdzie nie chce, ale która mimo wszystko daje jej nadzieję, że jej przyszłe życie ułoży się pogodniej, gdyż wspólne życie nie dałoby im szczęścia.
Dla Kitty, której wychowanie, jakie wyniosła z domu, zdeterminowało jej niewłaściwą postawę wobec życia pobyt w ekstremalnie trudnych warunkach staje się szkołą prawdziwego życia, życia, które wyłania się zza "malowanej zasłony " jej życia poprzedniego. Zaczyna dostrzegać coś więcej niż czubek swojego nosa, dostrzega świat wokół siebie, to co się wokół niej dzieje, a z czasem dokonuje się w niej diametralna przemiana, która pozwala jej spojrzeć z nadzieją w przyszłość mimo, iż przyjdzie jej samotnie wychowywać dziecko.Świadczy o tym decyzja jaką podejmuje po powrocie do Londynu jako osoba zupełnie inna niż ta, która go opuszczała.
Przypadł mi do gustu styl jakim Maugham napisał '"Malowany welon" i sposób w jaki przedstawił rozwój emocjonalny i duchowy bohaterki swej powieści. Uważam, że ta książka mimo, iż napisana w pierwszej połowie XX wieku nie straciła nic na swej świeżości i warta jest czytania również dzisiaj.
Historia małżeństwa, które, gdy żona okazała się niewierna, wyemigrowało do Chin w czasach, gdy panowała tam epidemia.
Lektura ta skłania do refleksji. I zarazem wzruszająca.
Przeczytane:2022-02-20,
William Somerset Maugham "Malowany welon" ❤️ Historia młodziutkiej, pięknej, żywiołowej i zepsutej Kitty Garstin, szukającej kandydata na męża. Matka zawsze jej powtarzała, by szukała wśród majętnych mężczyzn. Gdy jej młodsza i brzydsza siostra Doris wyprzedziła ją w tej kwestii, Kitty w przypływie paniki przyjmuje oświadczyny od bakteriologa Waltera Fane'a. Przeprowadza się z Londynu do Chin, gdzie on ma tam posadę. Mąż ją nudzi i nie wzbudza w niej żadnej namiętności. Jest on nieśmiały, opanowany, małomówny, bez poczucia humoru. Kitty ucieka się do romansu z przystojnym i pełnym wdzięku Karolem Townsendem. Walter odkrywa jej sekret i podejmuje dramatyczną decyzję o wyjeździe do Mei-tan-fu, gdzie panuje epidemia cholery. Kitty jest zmuszona towarzyszyć u boku małżonka. ▪️Wzruszająca i mądra książka, która ukazuje dojrzewanie i przemianę człowieka, postrzeganie świata. Autor głównie skupia się na podłożu psychologicznym Kitty. ▪️"Jestem jak człowiek, który całe życie spędził nad stawem i któremu nagle pokazano morze. Dech mi zapiera, ale upaja zarazem. Nie chcę już umierać, chcę żyć. Czuję, że wstępuje we mnie nowa odwaga. Jestem jak ci żeglarze starożytni, wyruszający w dal w poszukiwaniu nowych ziem i nowych mórz, dotąd nieodkrytych; dusza moja tęskni za nieznanym."▪️"Myślę nieraz, że jedyną rzeczą zdolną pogodzić człowieka z tym światem jest piękno, które od czasu do czasu udaje się zeń wykrzesać ludziom wybranym: obrazy, muzyka, książki, samo życie tych ludzi. Ale najbogatsze w piękno jest życie pięknie przeżyte. Ono jest największym arcydziełem sztuki." Na podstawie powieści powstał film pod tym samym tytułem z Naomi Watts, Edwardem Nortonem i Lievem Schreiberem w rolach głównych.