Rok 1948. Zniszczona Japonia przeżywa czas gruntownych przewartościowań. Z ruin powstaje nowy świat i porządek rzeczy.
Emerytowany malarz Masuji Ono, który całe dnie poświęca prozaicznym czynnościom – pielęgnacji ogrodu, naprawie domu, opiece nad wnukami – nie potrafi uwolnić sie od przeszłości. Kierowany wewnętrzną potrzebą wytacza sam sobie proces, w którym wytacza sam sobie proces, w którym jest jednocześnie oskarżycielem, oskarżonym i sędzią. Porządek, który niegdyś współtworzył i wspierał, został zburzony. Japoński imperializm poniósł druzgocąca klęskę. Masuji musi na nowo określić samego siebie i relacje z dwoma córkami, Setsuko i Noriko, dokonać moralnego rozrachunku z dotychczasowym życiem.
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2010-05-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 302
Tytuł oryginału: An Artist of the Floating World
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Maria Skroczyńska-Miklaszewska
„Malarz świata ułudy” pokazuje jak wyglądała Japonia po II wojnie światowej i w jaki sposób próbuje się nią rozliczyć. Głównym bohaterem książki jest Masuji Ono - emerytowany artysta malarz, który w młodości wierzył w wartości sprzed i z czasów wojny. Sam uczestniczył też w ich rozpowszechnianiu.
Ono wspomina przeszłość, dawnych znajomych oraz obrazy które namalował. Utwierdza się dzięki temu w przekonaniu, iż jego działanie nie było słuszne czego obecnie niezwykle żałuje. Widzimy tu proces jaki następuje oraz jego wewnętrzną przemianę.
W tym wszystkim jest jeszcze najmłodsza córka Ono, która znajduje się w trakcie małżeńskich pertraktacji, a dodatkowo pojawia się obawa, że jego przeszłośc może w tym przeszkodzić czy wręcz nie dopuścić do małżeństwa.
Z książki przebija się wręcz poczucie obowiązku i honoru zarówno wobec rodziny i przyjaciół jak i wobec całego społeczeństwa. Widać go właściwie w każdej rozmowie i zdecydowanie pokazuje jaj jest on niezwykle głeboko zakorzeniony w mentalności Japończyków.
Książka pisana jest pięknym językiem, a nieśpieszna narracja zdecydowanie nastraja do refleksji, a przy tym nie jest nużąca.
Mieszkającą w Anglii japońską wdowę Etsuko nieustannie prześladuje wspomnienie samobójstwa córki. Czy ponosi odpowiedzialność za jej śmierć...
Opowieść o sztucznej inteligencji i zupełnie ludzkich uczuciach. Futurystyczna powieść, której fabuła odnosi się bezpośrednio do znanego nam "tu...
Przeczytane:2013-11-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Japonia, Mam,