Mała wielka Wyspa Wielkanocna. W poszukiwaniu rozwiązania jednej z najbardziej intrygujących zagadek świata

Ocena: 0 (0 głosów)

Wyspa Wielkanocna zdobyła światową sławę dzięki niesamowitym posągom moai. Stworzenie figury przeciętnej wielkości zajmowało około roku i wymagało gigantycznego nakładu pracy. Dlaczego Rapanujczycy porywali się na coś takiego? A potem wszystkie posągi obalili. Co ich skłoniło do uczynienia tego desperackiego kroku? Wyspa Wielkanocna to zakątek o dramatycznej i fascynującej historii, a także miejsce kryjące wiele niezwykłych tajemnic.

Wyspa Wielkanocna jest fenomenem, który stawia więcej pytań niż oferuje odpowiedzi.

Marzyło nam się, by przeniknąć otaczające ją tajemnice. W tym celu

wcielaliśmy się momentami a to w psychologa, a to w detektywa.

- Marek Fiedler

Informacje dodatkowe o Mała wielka Wyspa Wielkanocna. W poszukiwaniu rozwiązania jednej z najbardziej intrygujących zagadek świata:

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2017-03-29
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788379457748
Liczba stron: 280

więcej

Kup książkę Mała wielka Wyspa Wielkanocna. W poszukiwaniu rozwiązania jednej z najbardziej intrygujących zagadek świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Mała wielka Wyspa Wielkanocna. W poszukiwaniu rozwiązania jednej z najbardziej intrygujących zagadek świata - opinie o książce

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2017-09-12,

Nazwisko Autora nie jest przypadkowe – to syn Arkadego Fiedlera. Takie dziedzictwo zobowiązuje. Umiłowanie podróży sprawiło, że Marek Fiedler postanowił poświęcić mu życie. „Mała wielka Wyspa Wielkanocna” jest zapisem wyprawy z synem Markiem Oliwierem między innymi właśnie na Rapa Nui.

 

Jak przyznaje Autor na początku: „Zawsze marzyłem, by poznać Rapa Nui. Bo to zakątek o dramatycznej i fascynującej historii, a także miejsce kryjące wiele niezwykłych tajemnic.” Wraz z Autorem i jego synem wyruszamy zatem w podróż na koniec świata, na wyspę, która miała być jego pępkiem, a stała się punktem zapomnianym przez świat i odwiedzanym tylko na krótko przez turystów. „Powierzchnia Rapa Nui wynosi około 170 kilometrów kwadratowych (dla porównania, Warszawa zajmuje 495 kilometrów kwadratowych)...” To daje pojęcie o skali tego miejsca. Mimo niewielkich rozmiarów i znacznych odległości od najbliższych lądów Wyspa Wielkanocna zapisała się na mapie świata w niepowtarzalny sposób.

 

Książka jest skonstruowana w formie dialogów z synem Markiem Oliwierem. Obaj panowie dzielą się szczegółowymi informacjami na temat geografii i historii wyspy. Próbują rozwiązać liczne zagadki ukryte w słynnych posągach, powołując się na źródła pisane, legendy i plotki. Sięgają możliwe daleko w głąb historii, kiedy to Wyspę Wielkanocną zaczęli odwiedzać przybysze z Europy. Wizyt tak naprawdę nie było wiele, ale wystarczyły, by społeczeństwo zamieszkujące Rapa Nui upadło, a jego kultura uległa degradacji. Olbrzymie posągi zaczęły się chwiać, a wreszcie upadać. Zabrakło drzew, by móc przy ich pomocy budować rusztowania i organizować transport. Wojny domowe i pewnie choroby przywiezione z tak zwanego cywilizowanego świata zdziesiątkowały ludność. Czasem chyba nie warto niczego odkrywać…

 

Rozmowy Marka Fiedlera z synem przynoszą wiele interesujących informacji. Dzięki takiej formie nie jest to typowa książka podróżnicza. A jednak coś w tych dialogach przeszkadza. Zbyt potoczny język, silący się na niepotrzebny luz. W publikacji zamieszczono także liczne zdjęcia podróżników. Niestety, wiele z nich przypomina selfie z podróży – panowie występują tu w rozciągniętych dresach, pozując smętnie przed gigantycznymi zabytkami. Można to było sobie darować, skupiając się na samych „widokach”, a te z pewnością zapierają dech.

 

Pytanie zasadnicze jest jednak takie: czy udało się rozwiązać jedną z najbardziej intrygujących zagadek świata? Jak sam Autor przyznaje: są zagadki, które warto zostawić w spokoju, niech zasilają nadal wyobraźnię kolejnych pokoleń. A z pewnością, to co stworzyli Rapanujczycy do takich właśnie tajemnic należy. Praca obu podróżników przybliżyła czytelników do tajemnic Wyspy Wielkanocnej, dała kilka odpowiedzi, ale sprowokowała do zadawania kolejnych pytań. I to jest ich wielka zasługa.

 

 

 

 

Link do opinii
Inne książki autora
Szalony koń
Marek Fiedler 0
Okładka ksiązki - Szalony koń

Młody wojownik, Szalony Koń, zostaje obrany wodzem plemienia Lakotów. Nadchodzą jednak ciężkie czasy - biali wdzierają się w głąb prerii, wyżynając całe...

Siedzący Byk
Marek Fiedler 0
Okładka ksiązki - Siedzący Byk

Kolejna - po Szalonym Koniu - książka Marka Fiedlera z serii "Na szlaku wielkiej przygody" tym razem opowiada o innym sławnym indiańskim wodzu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy