Pierwsza z czterech powieści autorki bestsellerowej powieści dla młodzieży - Cassandry Clare.
Dwunastoletni Callum mieszka ze swoim ojcem, który niegdyś był magiem, lecz po śmierci żony zrezygnował z czarów i postanowił wychować swojego syna jak zwykłego chłopca, ignorując budzące się w nim magiczne zdolności. Kiedy Call zostaje wezwany na obowiązkowy egzamin do Magisterium - szkoły magii, Alastair przekonuje syna, że ten powinien za wszelką cenę uniknąć rekrutacji, by nie mieć żadnych związków z niebezpiecznym magicznym światem. Pomimo katastrofalnego przebiegu egzaminu Callum zostaje przyjęty do Magisterium i zostaje uczniem Mistrza Rufusa.
W szkole magii chłopiec zaprzyjaźnia się Aaronem i Tamarą, z którymi wspólnie zgłębia tajniki czarów i podchodzi do coraz bardziej wymagających sprawdzianów. Pomimo niepokornego charakteru i licznych wątpliwości dotyczących pobytu w szkole, Callum radzi sobie coraz lepiej i zaczyna traktować Magisterium jak swój drugi dom.
Pewnego dnia magowie prowadzący szkołę odkrywają, że Aaron nie jest zwykłym uczniem, potrafi bowiem panować nad magią chaosu. Oznacza to, że chłopiec jest Makarem, szczególnym rodzajem maga, na którego wszyscy czekają, licząc, że przeciwstawi się Wrogowi Śmierci. Początkowo ta wiadomość wzbudza entuzjazm, jednak wkrótce Aaron zostaje porwany, zaś Call i Tamara ruszają mu na pomoc. Chłopiec musi odnaleźć zaginionego przyjaciela, mierząc się nie tylko z siłami zła, lecz także z własną przeszłością. Odkrywa niejasne okoliczności śmierci swojej matki, a także dowiaduje się o swoich owianych tajemnicą związkach z Wrogiem Śmierci. Poznana prawda postawi pod znakiem zapytania zarówno jego dalszy pobyt w szkole, jak i relację z ojcem.
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015-05-06
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN:
Liczba stron: 352
„Ale kiedy przyjdzie co do czego, kiedy trzeba będzie dokonać wyboru, czy naprawdę zrezygnujesz ze wszystkiego, co dla ciebie ważne (…)”
Głównym bohaterem jest 12-letni Callum Hunt, któremu ojciec od zawsze powtarzał, by nie ufał magom i wystrzegał się magii. Tak było do czasu, kiedy musiał udać się na egzamin do Magisterium – szkoły czarodziejów. Chłopiec postanowił zrobić wszystko, aby go nie przyjęli. Mistrz Rufus pomimo tego, że znalazł się na końcu listy wybrał go na swojego ucznia razem z Tamarą i Aaronem. Call nie tylko odkrył swoje zdolności, ale również dowiedział się o swojej przeszłości, która była przed nim ukrywana.
Jeśli masz dość odwagi – zapraszam do Magisterium.
To pierwsza książka tych autorek, którą przeczytałam. Akcja jest powolna na początku książki i po dotarciu do Magisterium, by po pierwszych lekcjach u mistrza zaczęła przyspieszać i mieć kilka niespodziewanych zwrotów. Zakończenie mnie zupełnie zaskoczyło i rozbudziło ciekawość co dalej…
Bohaterowie są dobrze wykreowani, różni i „jacyś”, a Mord – słodki.
Call z powodu swojej niepełnosprawności ma kompleksy, które wpływają na jego relacje z rówieśnikami. Chowa się za maską ironii i gniewu, a to nie zjednuje mu przyjaciół. Ulega to zmianie wówczas, gdy ten wrażliwy i lękliwy chłopak, poznaje Tamarę i Aarona.
„(…) obowiązkiem moich uczniów jest dbanie o siebie nawzajem, a porażka jednego oznacza porażkę wszystkich.”
W historii mamy do czynienia z magią, ale nie poznamy formułek zaklęć. Dowiemy się za to czym są żywiołaki, zwierzęta ogarnięte chaosem i poznamy pięć zasad obowiązujących w szkole, która ukryta jest pod ziemią.
Książka ukazuje nam, że każdy może się mylić w ocenie innych oraz popełniać błędne decyzje, a relacja łącząca bohaterów jest do pozazdroszczenia. Dobrze jest mieć obok siebie choć jedną osobę, która zawsze wstawi się za nami i dotrzyma naszych tajemnic. Uświadamia nam, że czasami choć chcemy, to nie możemy dotrzymać złożonej obietnicy, ale ważne jest by rozmawiać ze sobą i zawsze wyjaśniać wszystkie niejasności.
To mroczna, wciągająca lektura, która jest idealna na zimowy wieczór.
Z przyjemnością zrecenzuję kolejny tom.
Magia i żywioły.
Gdy dwie znakomite autorki w dziedzinie fantasy połączą swoje siły to musi nastąpić czysta magia. I tak też się stało za sprawą Magisterium. Cassandra Clare i Holly Black stworzyły serię, która ma składać się z 5 tomów. Pierwszy z nich - ,,Próba Żelaza" otwiera drzwi do świata przepełnionego magią, tajemnicami i każdym z żywiołów.
,,Ogień chce płonąć,
Woda chce płynąć,
Powietrze chce się unosić,
Ziemia chce wiązać,
Chaos chce pożerać."
Call Hunt jest dzieciakiem, który nie do końca jest wtajemniczony w swoją przeszłość. Wie tyle ile uznał za stosowne jego ojciec, który z jakiegoś powodu chciał chronić syna przed magią. Sam Call nie rozumiał do końca zachowania ojca. Gdy przychodzi dzień egzaminów do Magisterium - szkoły dla magów, Call ma robić wszystko by się tam nie dostać. Młodzieniec jest przekonany, że uda mu się z łatwością oblać egzaminy, toteż jeden po drugim zwyczajnie lekceważy. Gdy jest już pewny, że mistrzowie magii go nie wybiorą, staje się coś niespodziewanego. Call zostaje przyjęty do Magisterium, i to pod opiekę jednego z najlepszych mistrzów. Od tej pory jest zamknięty w jaskiniach, gdzie znajduje się szkoła i zdany sam na siebie. Nie ma kontaktu z ojcem, który za wszelką cenę stara się by syn nie używał magii, by została mu ona związana.
Z każdą przewracaną stroną rodzi się tysiące pytań w głowie: Co tak naprawdę skrywa ojciec Calla? Dlaczego chce uchronić syna przed magią? Czy Call opuści Magisterium przed końcem roku? Sam prolog pozostawia czytelnika z takim niedosytem i zapałem poznania prawdy, że nie ma takiej siły, która by tego zabroniła. Trzeba po prostu siąść i pochłaniać kartka za kartką.
Musze przyznać, iż mimo to, że książka jest adresowana do młodzieży, może nawet tej młodszej młodzieży, to mnie bardzo przypadła do gustu. Kolejna baśniowa powieść, która wpadła w moje ręce. Jednak tym razem zostałam mile zaskoczona. ,,Próba Żelaza" to książka przepełniona magią i tajemnicami. Narracja trzecioosobowa jeszcze bardziej pogłębia tajemnice ukrywane między wierszami.
Bohaterowie książki to głownie młodziutkie osoby, jednak ja poleciłabym książkę każdemu czytelnikowi. Świetnie skonstruowana fabuła, żywa akcja, nutka tajemnicy i mnóstwo magii - to coś co powinno przyciągnąć fanów fantasy w każdym wieku. Połączenie żywiołów - ognia, wody, powietrza, ziemi i chaosu - z magią to świetny wybór. Czytając książkę, czujemy w sobie otaczające nas żywioły. Szkoła ulokowana w jaskiniach - kolejny dobry pomysł autorek, który nadaje książce innowacyjności i niepowtarzalności.
Zakończenie powieści kompletnie mnie zaskoczyło. Zbija z tropu, staje się coś czego nikt by się nie spodziewał. To coś, co lubię najbardziej - nieprzewidywalność i nagłe zwroty akcji. I tego nie brakuje w ,,Próbie Żelaza". Książkę czyta się bardzo szybko, gdyż chce się poznawać kolejne sekrety, niedopowiedzenia, aż w końcu dochodzi się do zakończenia, które pozostawia czytelnika z szeroko otwartymi oczami. Autorki świetnie zakończyły tę część Magisterium, więc nie mam wątpliwość, że kolejna będzie jeszcze lepsza.
Książka wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Z pewnością mnie nie nudziła, a wręcz przeciwnie, zaciekawiła już od prologu, po przeczytaniu którego wiedziałam, ze muszę pochłonąć tę książkę. Zastanawiałam się, co mogę napisać o słabych stronach książki i stwierdziłam, że nie mogę się do niczego przyczepić. Seria Magisterium zapowiada się bardzo ciekawie i z pewnością sięgnę po kolejne tomy.
Życie Calla wkracza na nowe tory i choć trudno mu wyzbyć się wpojonych przez ojca uprzedzeń, w szkole zdobywa przyjaciół, uczy się obcować z magią i zgłębia tajniki świata, który do tej pory był mu obcy. Ale czy odkrycie prawdy i tajemnic z przeszłości to jedyne niespodzianki, jakie szykuje mu los? I czy działania ojca miały jedynie na celu ochronę jedynaka przed złymi magami stawiającymi dobro ogółu ponad dobro jednostki i gotowymi na największe poświęcenie?
Autorki stworzyły ciekawą rzeczywistość i zabrały czytelnika do magicznego świata, w którym dominuje pięć żywiołów: ogień, woda, powietrze, ziemia i chaos. Powołały do życia młodych ludzi i zmusiły do odkrywania własnych możliwości, zmagania się z magią oraz niebezpiecznym wrogiem, który nie zawsze gra zgodnie z zasadami fair play. Postawiły przed nimi cele, które niejednego dorosłego by przerosły i sprowokowały do dokonywania wyborów, podejmowania ryzyka oraz wyciągania wniosków . Fabuła książki nie jest skomplikowana i naszpikowana zbędnymi zawiłościami. Ciekawość czytelnika zostaje rozbudzona od samego początku. Zaczyna się intrygująco, a z każdą kolejną stroną poszczególne elementy układają się w logiczną całość. Nie ma niedomówień, a niezbędne informacje podane są sposób, który nie pozwala ich przeoczyć. Starszym czytelnikom fabuła może wydać się przewidywalna, a zakończenie mało zaskakujące, ale nie można zapominać, że lektura przeznaczona jest dla młodszej młodzieży, która nie zawsze umie czytać między wierszami, bądź wyciągać wnioski z pozoru nieistotnych informacji. Autorki posługują się prostym i lekkim językiem, przyjaznym w odbiorze. Opisy są krótkie, treściwe i nie naszpikowane zbędnymi detalami. Trzecioosobowa narracja pozwala czytelnikowi „spojrzeć” na wydarzenia z różnych perspektyw. Ma też dostęp do przemyśleń i odczuć postaci, co bardzo ułatwia zrozumienie ich wątpliwości, postępowania i podejmowanych decyzji. Bohaterowie posiadają sympatyczne usposobienie i łatwo polubić większość z nich. Nie są pozbawieni wad i czasem popełniają błędy lub źle oceniają sytuację, a także zmagają się z problemami typowymi dla swojej grupy wiekowej, takimi jak: brak akceptacji, odmienność. wierność zasadom oraz poszukiwanie odpowiedzi na podstawowe pytania. „Próba żelaza” to bardzo dobry początek serii, pozwalający na wycieczkę do świata, w którym magia ma wielką moc i wpływa na życie bohaterów. Oparty na interesującym pomyśle, dającym autorkom nieograniczone możliwości w kreacji losów postaci. Starsi odbiorcy mogą być zawiedzeni brakiem zaskoczenia i spektakularnych zwrotów akcji, jednak dla młodszej młodzieży będzie to intrygująca i ciekawa przygoda. Książkę polecam młodym czytelnikom lubiącym zagadki i obcowanie z magią. Gotowym na spotkanie z rówieśnikami, zmuszonymi stawić czoło zdarzeniom, które nigdy nie powinny mieć miejsca w ich życiu. Polecam.Kiedy usłyszałam, że dwie najbardziej poczytne, amerykańskie autorki powieści dla młodzieży połączyły siły i napisały książkę, nie mogłam przejść obojętnie. "Próba żelaza" Holly Black oraz Cassandry Clare to również wstęp do cyklu Magisterium, skupiający się na przygodach dwunastoletniego Calluma Hunta. Chłopiec odkąd pamięta, zgodnie za radą ojca, nie ufa magom. Ma ku temu ważne powody związane z tragicznymi wydarzeniami z przeszłości.
Niestety, w Callumie budzi się moc, przez co w towarzystwie innych dzieciaków musi pojechać na specjalny, magiczny egzamin - Próbę Żelaza. Tam, pod czujnym wzrokiem magów, zdaje kilka testów, które zadecydują, czy chłopak zostanie przyjęty do szkoły, do Magisterium.
Callum, któremu od lat wpajano, że magia jest zła, zrobi wszystko, by oblać egzamin. Pytanie brzmi: czy akcja rzeczywiście przybierze obrót, który idealnie zlewa się z planem Calla? Co jeśli w grę wejdą sprawy, o którym nie śniło się nawet nauczycielom w Magisterium?
"Próba żelaza" to pełna przygód i dynamicznej akcji, wciągająca historia. Świetny początek zapowiadający naprawdę interesujący cykl. Motyw magicznej szkoły to jeden z moich ulubionych w młodzieżówkach fantasy, przez co od pierwszych stron z radością oglądałam świat oczami Calluma, chłonąc magię całą sobą.
Autorki stworzyły niezwykle spójną, tajemniczą oraz momentami lekko mroczną opowieść. Zbudowały niezwykły, czasami duszny, a czasami przeuroczo spokojny, klimat, dzięki któremu ani na chwilę nie miało się ochoty opuszczać murów szkoły. Calla wykreowały na wyjątkowo wrednego indywidualistę, któremu ciężko przychodzi zdobywanie przyjaźni czy nawet zwykłej sympatii zarówno wśród rówieśników jak i osób starszych. Był to powiew świeżości, ponieważ zwykle główny bohater młodzieżówek to niewinny, sympatyczny dzieciak.
Na wspomnienie zasługuje też skryta przeszłość, którą w "Próbie żelaza" odkrywało się małymi kroczkami. Wątki były dawkowane, idealnie odmierzane tak, by podsycić ciekawość u czytelnika niemal do maksimum. To i wyjątkowo lekki styl autorek sprawiły, że książkę pochłonęłam na raz.
"Próba żelaza" Holly Black i Cassandry Clare to ciekawa fantasy dla młodzieży warta polecenia. Książka nie należy do górnolotnych, nie posiada również ultraoryginalnych wątków, nie ma skomplikowanej, zawiłej fabuły, a jednak spędziłam przy niej czas, dobrze się bawiąc. Polubiłam Calluma mimo jego awersji do zdobywania przyjaciół, a Magisterium to szkoła, w której chętnie bym zabawiła dłużej. Dobrze, że niedługo kolejne tomy. :)
Nocni Łowcy z Los Angeles są głównymi bohaterami powieści ,,Pani Noc", pierwszej odsłony najnowszego cyklu Cassandry Clare zatytułowanego ,,Mroczne Intrygi"...
Miłość rani głębiej niż jakiekolwiek ostrze Cordelia Carstairs jest Nocną Łowczynią, wojowniczką trenującą od dzieciństwa walkę z demonami. Kiedy przyjeżdża...
Przeczytane:2023-04-02,
Masz dość odwagi, by poddać się Próbie Żelaza i odkryć w sobie magię? Pożegnaj się ze szkołą, jaką znasz, i wstąp do Magisterium!
Callum Hunt ma dwanaście lat. Ojciec od zawsze powtarzał mu, by nie ufał magom i wystrzegał się magii, gdyż czary nigdy nie prowadzą do niczego dobrego, o czym on przekonał się na własnej skórze. Gdy w Callu zaczyna budzić się niezwykła moc, czeka go Próba Żelaza – obowiązkowy egzamin dla wszystkich młodych czarodziejów. Muszą go zdać, jeśli chcą dostać się do szkoły magii. Chłopiec postanawia, że zrobi wszystko, by nie przyjęli go do Magisterium…
Jesteście fanami Harrego Pottera i szkoły magii? - Ta książka jest właśnie dla Was.
Fantastyczna opowieść o przyjaźni, odwadze i tajemnicach.
Czyta się bardzo przyjemnie.
22 lutego ukaże się 3 tom serii "Brązowy klucz".
Ogień chce płonąć.
Woda chce płynąć.
Powietrze chce się unosić
Chaos che pożerać.