Słowa towarzyszą nam od dzieciństwa. Nadajemy nazwy wszystkiemu, co nas otacza; opowiadamy o wszystkim, co dla nas ważne. Gdy korzystamy z wyszukiwarki internetowej, wpisujemy w jej okno pożądane frazy. I choćby nie wiadomo jak wyznawcy kultury obrazkowej zaklinali rzeczywistość, to słowa mają moc. Zmieniają świat, wpływają na czytelników i klientów.
Niezależnie od tego, czy tworzysz opowiadanie, bloga, tekst naukowy, e-mail marketingowy czy slogan reklamowy — jesteś pisarzem. Chcesz podzielić się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami, rozbawić go lub wzruszyć. Chcesz, by czytelnik Cię zrozumiał, ale czy wiesz, jak do niego dotrzeć? Które słowa wybrać, a których się pozbyć? Marzysz o tym, by Twój tekst czytało się tak, jak ogląda się przygody Jamesa Bonda? Chciałbyś budować napięcie jak Agatha Christie?
Magiczną moc opowieści dostrzegają dziś nie tylko literaci i reżyserzy, lecz również twórcy tekstów reklamowych i internetowych, ponieważ storytelling buduje świadomość marki. Jeśli chcesz nauczyć się go stosować, trudno o lepszych mistrzów storytellingu niż wielcy pisarze. Możesz czerpać garściami z ich doświadczenia, pod warunkiem, że zamiast się zastanawiać: „Co autor miał na myśli?”, zapytasz: „Jak on to zrobił?”. Dzięki pisarskim technikom i stylistycznym sztuczkom, które poznasz w tej książce, Twój tekst zabłyśnie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Joanna Wrycza-Bekier — jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, absolwentką filologii polskiej i filologii germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, autorką książek: Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu (Onepress, 2010 i 2014), Kreatywna praca dyplomowa (Septem, 2011), Szkoła twórczego pisania (Editio, 2011) i Galaktyka języka Internetu (Novae Res, 2008), a także licznych artykułów naukowych poświęconych internetowemu słowu pisanemu.
Prowadzi dwa blogi: Poradnik pisania ().
Wydawnictwo: Onepress
Data wydania: 2014-09-15
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 248
Intrygująca i ciekawa książka. Zbiór oczywistości oraz zapomnianych informacji. Przeczytałam, aby rozwijać siebie, ale myślę że wiele osób może z niej więcej skorzystać, jeśli żyje z pisania albo w pisaniu się rozwija.
Ja obecnie nie piszę poezji, recenzji (zamknięte restauracje mocno to utrudniają) czy nie prowadzę bloga, więc książka jest po prostu miłym sposobem spojrzeniem na to czym jest słowo i jaką ma moc. Książka do polecenia :)
Najbardziej przystępna książka dla każdego polskiego pisarza. I nieważne, czy piszesz wypracowanie na lekcję polskiego, horoskopy do gazet, teksty piosenek disco-polo, slogany reklamowe branży stoczniowej, paski na telewizyjnym kanale informacyjnym, bloga czy powieści fantasy – będziesz zadowolony. Dlaczego? Jest kilka powodów:
- autorka jest językoznawcą i filologiem (polskim i germańskim), co znaczy, że zawodowo zajmuje się obcowaniem z literaturą, i, jak widać, wie co robi;
– książka jest konkretna, a język w niej użyty nie stanowi problemów, bo nie jest naszpikowany trudnymi pojęciami;
- pozycja jest w miarę krótka, ale treściwa; nie bez kozery pierwszy rozdział to „Przejdź do konkretów”;
- przykłady to najmocniejsza strona tej książki. Autorka niczym nauczycielka od polskiego rozkłada zdania na czynniki pierwsze, pokazuje jak piszą wielcy autorzy jak Hemingway, Agata Christie czy Fleming.
Więcej na https://konfabula.pl/chyba-wszystkie-najlepsze-ksiazki-o-pisaniu/
Krótkie teksty na szybkie czasy Świat przyspieszył, a tekst musi dotrzymać mu kroku. Czytelnik przesuwa palcem po ekranie, skanuje listę wyników...
Praca naukowa stworzona: bez bólu dla własnej satysfakcji z myślą o czytelnikach Gdy piszesz dla przyjemności, inni czytają z przyjemnością! Pisanie...
Przeczytane:2022-07-31, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Tytuł: „Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy”
Autor: Joanna Wrycza-Bekier
Wydawnictwo: OnePress
Data wydania: 09.06.2014
Liczba stron: 248
Dobry poradnik dla mnie jest jak powieść, którą przez odpowiednie zbudowanie napięcia, trudno odłożyć. Gdyby każdy podręcznik był napisany w taki sposób, nauka byłaby przyjemniejsza. Bardzo się cieszę, że w moich twórczych poszukiwaniach odpowiedzi na pytanie: „dlaczego tę powieść czytałam z taką dużą przyjemnością i zainteresowaniem, a tej drugiej nie byłam w stanie przeczytać? ” oraz „jak pisać, żeby porwać tłumy”. Na to i wiele innych pytań znalazłam odpowiedź w tym poradniku. To właśnie zasługa „magii słów”, ale również umiejętności i warsztatu pisarskiego autora.
Autorka Joanna Wrycza-Bekier zabiera czytelnika do świata słów i wyjaśnia w sposób bardzo rzetelny i poetycki, „jak pisać teksty, które porwą tłumy”. Czy to w ogóle jest możliwe? Po przeczytaniu tej pozycji wiem już, że tak. Jak w każdej dziedzinie ćwiczenie czyni mistrzem. I trzeba ćwiczyć. Pokonać swoje lenistwo, lęki i pisać. Codziennie. Rozdziały są jednocześnie wskazówkami, jak osiągnąć mistrzostwo. Najbardziej zadziwiła mnie lekcja Vincenta van Gogha. Konsternacja. Co malarz ma wspólnego z pisaniem? Każdy zna jego obrazy, słynne „Słoneczniki van Gogha”. Charakteryzowała go odwaga, „kładł kolory grubo, aż farba kapała na podłogę. Pędzel tańczył w jego ręku, pozostawiając na płótnie mozaikę konwulsyjnie wijących się maźnięć”. Miał odwagę pokazać świat w taki sposób, w jaki on go widzi.
Poprzez pisanie wyrażamy siebie, swoje myśli, przeżycia, wspomnienia. Pisanie pomaga zebrać myśli, dlatego ma tak dużą wartość terapeutyczną. Pozwala uporządkować natrętne myśli, albo oczyścić swoją duszę z nadmiaru uczuć i emocji, tych złych i tych pozytywnych. Zadawanie sobie pytań, analiza ich i pisanie pozwala nam poznać siebie. Znając siebie pisarz przekazuje czytelnikowi swoje wartości, poglądy, emocje i uczucia. Malując słowami otwiera przed czytelnikiem te obszary, o których czytelnik nie wiedział lub sam przed sobą je ukrywał. Porusza. Zachęca go do zadawania pytań i szukania odpowiedzi. W zwykłej codzienności odnajduje inspirujące wydarzenia i historie.
Joanna Wrycza-Bekier zabrała mnie nie tylko w świat magii słów ale i wgłąb mnie. Uruchomiła całą lawinę pytań, na które będę szukała odpowiedzi. Bardziej uważnie będę obserwować otaczający mnie świat i moją codzienność. To również poradnik terapeutyczny z cennymi wskazówkami do przemyśleń i pracy nad sobą.