Lukrecja rusza w świat

Nadchodzą wielkie zmiany i to nie wróży nic dobrego!

W sekundę mój cały świat legł w gruzach... Chyba tylko babcię Scarlett ucieszył niespodziewany wypad do restauracji w środku tygodnia. Grzegorz, mój ojczym, zaprosił nas wszystkich na obiad i ogłosił, że dostał awans. Mam się cieszyć? Nigdy w życiu!

Nowe stanowisko oznacza przeprowadzkę... na drugi koniec Francji! To jakaś totalna katastrofa: nowy dom, nowa szkoła, a przede wszystkim - bolesne rozstanie z najlepszymi przyjaciółkami - Linami! Zrobię wszystko, żeby do tego nie dopuścić... Zwłaszcza że do naszej paczki dołączyła ostatnio nowa fajowa dziewczyna - Simone. Nie mogę ich stracić.

I wiecie co? Chyba czas na zmiany na głowie. Już nie jestem przecież mała, a ten mój warkocz jest jakiś dziecinny. Chyba że...

Ciężko to wszystko ogarnąć!

Anne Goscinny, córka autora bestsellerowych przygód o Mikołajku pokazuje, że można odziedziczyć poczucie humoru i stworzyła przezabawny świat Lukrecji, który zilustrowała Catel.

Informacje dodatkowe o Lukrecja rusza w świat:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-09-30
Tłumaczenie: Magdalena Talar

Kup książkę Lukrecja rusza w świat

Lukrecja rusza w świat - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2020-11-25, Ocena: 6, Przeczytałam,

Z pewnością mogę powiedzieć, że książka jest idealna dla dzieci nawet już od szóstego roku życia. Porusza ona tematy przeprowadzki. Ja sama mając dwanaście lat przeprowadziłam się do innej miejscowości i bardzo trudno mi było się tam zaklimatyzować. Rodzice, podobnie jak w książce powtarzali mi, że znajdę sobie nowych przyjaciół, lecz nikt nie rozmawiał ze mną o tęsknocie za tamtym otoczeniem. Nikt nie rozumiał, że przyjaźnie zawarte w dzieciństwie są dla nas bardzo ważne, a szybki ich brak skutkuje naszym milczeniem i wycofaniem, o czym nawet przekonała się sama mama Lukrecji.
Mamy tu motyw nowych przyjaźni i jak sobie radzić, by nie być wyobcowanym.
Autorka porusza tu bardzo ważne zagadnienie dotyczące uszczypliwości odnośnie naszej sylwetki, a także fakt, iż każdy z nas chce się komuś podobać. Nieraz drobne żarty mogą spowodować traumę u kogoś, gdy się dowie, że jest np. za gruby. Powinniśmy wcześniej zastanowić się zanim sobie z kogoś zażartujemy, o czym przekonali się bohaterzy w książce.
Kolejną rzeczą i choć bardzo trudną, gdyby to dotyczyło nas samych, jest temat rodziców będących po rozwodzie. Lukrecja nie ma idealnej rodziny i czasem ciężko jest jej zaakceptować dziwne fakty ze swojego życia. I tu plus dla autorki, bo choć temat trudny, to udało jej się doskonale wtopić w niego, nie ingerując tu nawet własnym zdaniem. Czytając ją sami wyciągniemy z tego wnioski. W bardzo wielu rodzinach jest podobnie i wiem, że przeczytanie tej książki bardzo by tym dzieciom pomogło. A przynajmniej zrozumieliby, że nie ma idealnych rodzin i nie należy z tego powodu rozpaczać. Zawsze znajdzie się jakieś pozytywy, a smutek nie będzie tu naszym najlepszym przyjacielem.
Powieść pełna dobrego humoru i przezabawne postacie, które uzmysławiają nam różne życiowe prawdy. Książka lekka, choć porusza trudne tematy. Ja nie wymieniłam tutaj wszystkich, by całkowicie jej nie odkrywać przed wami. Jednak nie zmienia to faktu, że z czystym sercem ją polecam nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, 5 na 5

Lukrecja zdobywa szczyt
Anne Goscinny0
Okładka ksiązki - Lukrecja zdobywa szczyt

Ain't no mountain high enough! Śmigamy ze szkoły na obóz narciarski. Już nie mogę się doczekać, będzie strasznie fajnie! Mnóstwo śniegu, śmiechu, będą...

Lukrecja i dziwny świat dorosłych
Anne Goscinny0
Okładka ksiązki - Lukrecja i dziwny świat dorosłych

Dorośli są straszne dziwni! Nagle zaczęło im odbijać na punkcie wieku. Myślą, że jak założą T-shirt i trampki, to będą o dwadzieścia lat młodsi. Babcia...

Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka