Czy można stworzyć gwiazdę? Kim naprawdę była Helena Modrzejewska? Kto stoi za karierą diwy wszech czasów Sary Bernhardt? Do czego zdolny jest mężczyzna, który utracił kobietę?
Rok 1882. Młody dziennikarz spotyka się z Gustawem Zimajerem, dawnym kochankiem i impresariem Heleny Modrzejewskiej. Planuje napisanie artykułu o aktorce, która, odniósłszy sukces w Ameryce, ma właśnie przyjechać do Krakowa. Tu od tygodnia święci triumfy jej największa konkurentka - Sara Bernhardt.
Zimajer wciąga mężczyznę w misterną intrygę. Sugeruje, że Modrzejewskiej grozi niebezpieczeństwo i snuje szaloną opowieść, w której główną rolę gra boska Sara Bernhardt. Pojawiają się także: książę Walii, Oscar Wilde, Victor Hugo oraz inni luminarze epoki.
Czy historię teatru tworzą okultyści i masoni? Czy madame Bernhardt sypia w trumnie, a kochankowie odprawiają czarne msze nad jej ciałem? Kim naprawdę jest Gustaw Zimajer? Szaleńcem? Demiurgiem? Zdolnym menedżerem wyprzedzającym swoje czasy? Kim jest cicha kochanka Zimajera, łudząco podobna do największej polskiej aktorki?
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-04-09
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 480
Język oryginału: Polski
Jesień w Nowym Jorku jest drugą po Mężczyźnie z kodem kreskowym powieścią Joanny Oparek, prozaiczki i poetki. Przedstawia polskie i amerykańskie środowisko...
Opublikowała tomy poetyckie: „Po kostki w niebie”, „Czerwie”, „Berlin Porn”, powieści: „Mężczyzna z kodem kreskowym”...
Przeczytane:2023-06-26, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Opis wydawał się bardzo zachęcający, a to ot, wyobrażenia alkoholika popadającego w obłęd z miłości i nienawiści do kobiety.