Londyn w czasach Sherlocka Holmesa

Ocena: 4 (1 głosów)

Na przełomie XIX i XX wieku Londyn był stolicą największego i najbogatszego imperium w dotychczasowych dziejach świata.

 

Za czasów królowej Wiktorii i jej syna Edwarda VII miasto stało się widownią olbrzymich przemian życia codziennego i szybkiego postępu materialnego, intelektualnego i moralnego. Pojawiły się fotografia i ,,ruchome obrazki", wynalazek telegrafu, który pozwolił na złapanie pierwszego mordercy, ,,bezkonne powozy" i metro napędzane na parę, która śmierdzi jak ,,oddech krokodyla". Ciągle jeszcze w Londynie pracują dziesiątki tysięcy koni, które ciągną tramwaje, piętrowe omnibusy, dorożki, powozy i od czasu do czasu pozłacaną królewską karetę.

 

Zawsze się coś dzieje w metropolii, miasto żyje w coraz szybszym tempie. Mało zarabiający robotnicy jadą metrem przed szóstą, kiedy są zniżki na bilet. Na Piccadilly Circus sprzedawcy zapałek, pieczonych kasztanów, fiołków i goździków do butonierek dla dżentelmenów zachwalają swoje towary, przekrzykując wszystkich innych. Wśród nich chodzą ludzie ,,kanapki" obwieszeni reklamami z tyłu i z przodu i podziwiają nową rzeźbę Erosa odlanego z aluminium. Tuż przed wojną coraz częściej słyszy się o sufrażystkach, które upierają się, że chcą być równe mężczyznom i domagają się prawa głosu. Ich bogate siostry śpieszą na zakupy do domu towarowego, w którym można nabyć wszystko od igły do słonia i przejechać się najnowszym wynalazkiem - ruchomymi schodami. Na piętrze stoi pracownik gotowy zaaplikować damie sole trzeźwiące, w wypadku gdyby zemdlała z podniecenia.

 

W jednym z domów na Baker Street siedzi w fotelu, pykając fajkę, najsłynniejszy detektyw świata Sherlock Holmes. Potrafi on rozwiązać najtrudniejszą zagadkę kryminalną, a kiedy umiera w The Final Problem, mężczyźni zakładają czarne opaski, kobiety czarne welony i żałoba trwa tak długo, aż Conan Doyle jest zmuszony wskrzesić swego bohatera.

 

W 1910 roku podczas pogrzebu króla Edwarda VII, w którym bierze udział dziewięciu królów, londyńczycy czują, że era niewinności, pokoju, dżentelmeńskiej dyplomacji, bankietów, flirtów i zabawy dobiega końca. Pół miliona poddanych czeka w kolejce przed Westminster Hall, aby obejrzeć trumnę, na której leży korona, berło i jabłko.

 

Londyn doby wiktoriańskiej i edwardiańskiej odwiedziło wielu wybitnych Polaków: Chopin, Norwid, Modrzejewska, Curie-Skłodowska, Conrad, który tutaj mieszkał przez 5 lat, ,,towarzysz Wiktor", czyli Pilsudski, i inni. Byli oni ,,pociągani zupełnie niesamowitym urokiem...". 

Informacje dodatkowe o Londyn w czasach Sherlocka Holmesa:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2015-11-09
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 9788377059289
Liczba stron: 304

więcej

Kup książkę Londyn w czasach Sherlocka Holmesa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Londyn w czasach Sherlocka Holmesa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2016-12-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,

Londyn w czasach Sherlocka Holmesa to jak sam tytuł wskazuje książka opisująca najważniejsze aspekty społeczności Londynu w czasach, kiedy żył najsłynniejszy detektyw na świecie, Sherlock Holmes. Niemniej niech ten tytuł was nie zmyli, ponieważ motywem przewodnim nie jest sama postać detektywa, ale obraz i zmiany zachodzące w Londynie w konkretnym przedziale czasowym.

 

Z małych żołędzi wyrastają wysokie dęby”. Str. 183


W książce zostały przedstawione przełomowe wydarzenia, które miały miejsce w erze wiktoriańskiej i edwardiańskiej. O samym panowaniu królowej Wiktorii, a później jej syna króla Edwarda jest jedynie wtrącone i bardzo krótko opisane w początkowym rozdziale. W dalszej części autor skupia się na wydarzeniach, które miały miejsce w mieście, a nie w samym pałacu. Londyn został tutaj przedstawiony, jako miasto postępu. Należy jednak pamiętać, że na zaledwie 288 stronach albumu (w tym są ilustracje i przypisy) nie można znaleźć wszystkich informacji. Napisałabym raczej, że jest wszystko, co najważniejsze, lecz przedstawione w „pigułce”.

 

Książka podzielona jest na 10 rozdziałów, z których każdy ma kilka podrozdziałów opisujących różne znamienne zdarzenia. Mowa jest o zmianach politycznych, kulturalnych, czy moralnych. Opisane jest pojawienie się nowych wynalazków np. zastąpienie dorożek automobilami; narodziły się „ruchome obrazków”, co dało początek późniejszym filmom. Policja w śledztwach zaczęła wykorzystywać odciski palców. W książce zostały opisane nie tylko wydarzenia, ale też jego mieszkańcy, w tym artyści, czy ważniejsze ulice, powstawanie nowych domów handlowych i rozwój handlu. Wiele ciekawostek i faktów można poznać w tej publikacji, które składają się na bogatą charakterystykę miasta, aczkolwiek zaznaczam, że nie do końca pełną.


Należy również wspomnieć, że album jest starannie wydany i dopracowany. Posiada twardą oprawę, książka wydrukowana jest na papierze kredowym (biały i śliski), a wszystkie kartki są szyte. W publikacji pojawia się bardzo dużo archiwalnych ilustracji i przytoczonych cytatów ważniejszych osobistości, co z pewnością przybliży Londyn na przełomie XIX i XX wieku.


Czego mi zabrakło? Zdecydowanie za mało jest tutaj Sherlocka Holmesa. Zdaję sobie sprawę, że prawie wszystko, co zostało umieszczone w publikacji, jest mocno związane z momentem jego przeprowadzki do Londynu (1887 rok), aczkolwiek sądziłam, że nieco więcej otrzymam ciekawostek z życia słynnego detektywa. Niemniej bardzo pomysłowe było umieszczenie w tytule jego nazwiska, ponieważ potencjalny czytelnik z pewnością nabierze ochoty na tę lekturę. Trzeba przyznać, że większość skusi się na lekturę pt. Londyn w czasach Sherlocka Holmesa, a nie, gdyby brzmiał „Londyn w epoce wiktoriańskiej i edwardiańskiej”. Marketing zadziałał w tym przypadku.

 

Mimo wszystko jestem zadowolona z lektury, która przybliżyła mi aspekty życia Londynu w epoce wiktoriańskiej i edwardiańskiej. Jest ciekawie napisana, a dzięki pokazanym ilustracjom można lepiej poczuć klimat tamtych czasów. Książkę tak naprawdę można przeczytać w jeden wieczór. Myślę, że warto po nią sięgnąć.

 

Link do opinii
Inne książki autora
Zdarzyło się w Marienbadzie. Miłość, polityka, intryga
Krystyna Kaplan0
Okładka ksiązki - Zdarzyło się w Marienbadzie. Miłość, polityka, intryga

Intrygująca opowieść o królu Edwardzie VII, znanym bon vivancie, a przy tym zręcznym dyplomacie, oraz o jego ukochanym kurorcie Marienbadzie, z romansem...

Londyn po polsku
Krystyna Kaplan0
Okładka ksiązki - Londyn po polsku

By zwiedzić brytyjską stolicę, trzeba najpierw wiedzieć, gdzie przenocować, dobrze i niedrogo zjeść, ile kosztuje bilet do metra, ile wstęp do muzeum,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy