Litwin w Wilnie

Wilno, Europejska Stolica Kultury 2009. Napoleon Szeputis, woźny w szkole podstawowe w Kalwarii, zmierza do stolicy na Święto Pieśni. W tysiąclecie pierwszej wzmianki o Litwie odbywa sentymentalną podróż po mieście, którego nie widział od dwudziestu lat. Czytelnik przemierzając z nim Wilno, odwiedza najważniejsze miejsca, od Ostrej Bramy, przez Kościół Świętej Trójcy czy Wieżę Giedymina po miejsca cieszące się wątpliwą opinią, takie jak izba wytrzeźwień czy szpital psychiatryczny. W wędrówce tej towarzyszą Szeputisowi lokalni dziwacy, ludzie żyjący poza systemem. Bohater przypomina sobie mity narodowe, metafory związane z miastem, a przede wszystkim dosięgają go wspomnienia z młodości. Zagubiony w czasie, rozpamiętujący z nostalgią czasy socjalizmu bohater odkrywa zmiany, które zaszły w tym miejscu, a także w nim samym.

Informacje dodatkowe o Litwin w Wilnie:

Litwin w Wilnie - opinie o książce

Avatar użytkownika - monikams
monikams
Przeczytane:2018-04-29, Ocena: 1, Przeczytałem,

Doszłam do 80 strony i nie dałam rady przeczytać więcej. Książkę mi się ciężko czytało. Główny bohater jedzie do Wilna na festiwal piosenki i tam poznaje pijacko-menelsko-bezdomny element wileński i jest dla nich prorokiem w kwestiach polityczno-społecznych - tyle wyczytałam.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski