"Litacja" to druga część historii zapoczątkowanej "Rehabem". Autor opisuje, jak jego bohater uczy się żyć z innymi ludźmi, ze sobą i z własnymi emocjami bez alkoholu. I chociaż W. poznaje samego siebie, to okazuje się, że rehab i litacja to jeszcze nie jest pełna rehabilitacja.
Człowiek z pokiereszowanym ego niemal na każdy bodziec reaguje niewłaściwie. Ale tylko niewielki procent tej reakcji dotyczy bezpośrednio aktualnego zdarzenia. Przeważającą część stanowi swego rodzaju rezonans zdarzeń z dzieciństwa. Ten, czyje reakcje są nieproporcjonalne do bodźca, powinien wpierw zastanowić się, co jest reakcją na to, co się przed chwilą zdarzyło. Może ona wynikać z braku umiejętności życiowych i nieradzenia sobie z emocjami. Z tym wystarczy pójść na mityng AA, OA albo jeszcze inny. Reszta jest najczęściej nieuświadamianym odzewem dramatycznych przeżyć z dzieciństwa. Na to mityng nie wystarczy, z tym należy pójść do terapii.
(Terapeuta Dawid z Sierra Tucson)
Wiktor Osiatyński (ur. 1945) pisarz, prawnik, socjolog, wykładowca uniwersytetów europejskich i amerykańskich. Aktywny działacz społeczny – inicjator powstania Programu Spraw Precedensowych w ramach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, współtwórca Komisji Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu, programu Fundacji im. Stefana Batorego. Autor wielu książek i artykułów.
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2012-05-15
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 168
Na początku lat 90. napisałem książkę na temat alkoholizmu, zatytułowaną Grzech czy choroba? Z biegiem lat dochodzę jednak do wniosku, że alkoholizm jest...
Niewielu z nas pamięta, że Wiktor Osiatyński – prawnik, konstytucjonalista, działacz społeczny i zaangażowany w obronę praw człowieka publicysta...
Ocena: 6, Chcę przeczytać,