Listy miłości

Ocena: 5.16 (19 głosów)
Inne wydania:

Najpiękniejsze i najważniejsze książki Marii Nurowskiej w nowym wydaniu.

Miłość i śmierć, wina i zagubienie oraz poszukiwanie własnej tożsamości. 

Opowieść o niezwykłym dążeniu, o rozpaczliwych próbach kogoś, kto - by uniknąć śmierci - musi stać się kimś innym. Historia miłości w czasach nienawiści i barbarzyństwa.

Elżbieta Elsner pod fałszywym nazwiskiem stworzyła sobie nowe życie. Tłumaczy się z tego w listach do Andrzeja.

W wieku 16 lat poszła dobrowolnie za ojcem do getta warszawskiego, gdzie została prostytutką, by ocalić ich oboje. Po ucieczce z getta przyjmuje nową tożsamość i staje się Krystyną Chylińską. Żyje jednak w nieustannym lęku, że ktoś mógłby ją rozpoznać i zniszczyć jej egzystencję. 

W końcu przeszłość ją dopada i słyszy: ,,Krystyna Chylińska nie jest twoim prawdziwym nazwiskiem...".

Maria Nurowska zaliczana jest do najważniejszych pisarzy współczesnej literatury polskiej.

Jej ,,Listy miłości" zasługują na uwagę. Autorka świadoma jest tradycji, w której pisze - jej bohaterka Krystyna Chylińska ma w sobie coś z Anny Kareniny, książka przypomina także Początek Andrzeja Szczypiorskiego. 

,,Frankfurter Allgemeine Zeitung"

Maria Nurowska - jedna z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich pisarek. Jej powieści podbijają serca kolejnych pokoleń czytelników. Najbardziej znane to: ,,Mój przyjaciel zdrajca", ,,Sprawa Niny S.", ,,Nakarmić wilki", ,,Drzwi do piekła", ,,Dom na krawędzi". Książki Marii Nurowskiej przetłumaczono na szesnaście języków.

Informacje dodatkowe o Listy miłości:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-10-06
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380694682
Liczba stron: 280
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Listy miłości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Listy miłości - opinie o książce

Wyobraźcie sobie, że z dnia na dzień zostajecie pozbawieni własnej tożsamości. Zgadzacie się na to, bo za tym kryje się wasze ocalenie. Dostajecie dokumenty zupełnie innej osoby, ucząc się na pamięć nowej daty urodzin czy imion "swoich" rodziców. Obdarci (może już na zawsze?) ze swojego imienia i nazwiska, odgrywacie rolę życia. Czy to jednak sprawi, że w lustrze zobaczycie innego człowieka? Jak długo można żyć w kłamstwie i obawie, że zostanie się zdemaskowanym?

Elżbieta Elsner to nastoletnia Żydówka przebywająca w warszawskim getcie razem ze swym ojcem. Z czasem brak pieniędzy, jedzenia, a więc i przejmujący głód zmusza ją do podjęcia radykalnych kroków - z pomocą pewnej kobiety znajduje pracę jako prostytutka. Jako że jest piękną kobietą, klientów jej nie brakuje, nawet wśród esesmanów. Jeden z nich zaczyna coraz bardziej interesować się Elżbietą. 

Krystyna Chylińska to dla wielu osób, w tym dla tych najbliższych, kobieta znikąd, o bardzo mglistej przeszłości. Ale nikt o nic nie pyta. Wystarczy, że pojawiła się w odpowiednim momencie. Przypadkowo pukając do drzwi mieszkania państwa Korzeckich, nie wiedziała jeszcze o tym, że wkrótce stanie się częścią tej rodziny. Będzie żoną doktora i matką dla jego dziecka.

Co łączy obie kobiety? Można by rzec - jedno ciało. Pewna sytuacja sprawia, że Elżbieta otrzymuje kenkartę na nazwisko Krystyna Chylińska. Los podarował jej nowe życie, ale przy okazji dał też ogromny bagaż złożony z kłamstw i lęku o to, by prawda nie wyszła na jaw. Po wojnie mogło się to wszystko zmienić, lecz dla miłości Elżbieta postanowiła pozostać Krystyną, bowiem okazało się, że mężczyzna, którego kochała i bez którego nie potrafiła żyć, był zagorzałym antysemitą. Nie chciała również stracić chłopca, któremu zastępowała matkę, a bez którego również nie wyobrażała sobie życia. Przeszłość nie daje jednak o sobie zapomnieć i wreszcie pojawia się ktoś, kto może zburzyć pozornie poukładane życie Krystyny. 

Podwójna tożsamość niesie ze sobą ogromny ciężar emocjonalny. Bohaterka nie do końca jest w stanie pogodzić te dwie osoby w jednym ciele. Zaczyna wątpić w to, kim jest naprawdę. Kryzys tożsamości, poczucie wewnętrznego rozdarcia sprawia, że coraz częściej kieruje się w życiu instynktem niż zdrowym rozsądkiem. Przysparza jej to dodatkowych kłopotów i wyrzutów sumienia. Pisanie listów do męża daje jej chwilowe wytchnienie. Tylko w nich może być sobą, może wyjawić prawdę, ponieważ wie, że one nigdy nie trafią do adresata. Tam zrzuca ciężar wszystkich swoich tajemnic.

"Zasiadając do pisania, zastanawiałam się, czym są dla mnie te listy. Piszę je rzadko, a jednak stanowią pewną ciągłość. Po kolei opowiadam, co wspólnie przeżyliśmy, co ja przeżyłam. Myślę, że są one parawanem, za którym mogę rozebrać się do naga".

W "Listach miłości" Nurowska pokazała jak pięknie można pisać o miłości bez przesadnego sentymentalizmu. Jest to miłość mężczyzny, który nie jest pozbawiony wad, i kobiety, która zdaje się ma ich jeszcze więcej. Miłość ta zbudowana jest na bardzo chwiejnym fundamencie - na kłamstwie. Czy byle podmuch wystarczy, by wszystko runęło jak domek z kart? Przekonajcie się o tym sami, sięgając po tę powieść.

Link do opinii
Opowieść o tożsamości, powracajacej przeszłości i nieprzewidywalności ludzkich losów
Link do opinii
Książka pisana listami, których żona nigdy nie wysłała swojemu mężowi. Opowiada o tym kim kiedyś była i co się z nią działo przez całe życie, o czym on sam nie wiedział. Książka krótka, czytało się bardzo sprawnie i z zaciekawieniem. Wzbudzała emocje, co jest wielkim atutem, bo co to za książka koło której można przejść obojętnie i bez przemyśleń wewnętrznych?
Link do opinii
Książka cienkiej objętości, jakoś nie mogłam się w nią wgryźć. Losy bohaterki są jak dla mnie bardzo nierealne. Elżbieta vel Krystyna pogubiła się w swoim życiu, nie mogła dowiedzieć się kim jest, więc po zrezygnowaniu z fachu prostytutki wybrała sobie mężczyznę życia, którego spotkała przypadkowo. Bez skrupułów sumienia zabrała go żonie. Później romansowała jeszcze z 2 innych mężczyzn. Lektura trochę nudna, bardziej można stwierdzić, że to portret psychologiczny Żydówki.
Link do opinii
To książka, która na długo pozostanie czytelnikowi w pamięci. Kupiona z przypadku, jednak sprawiła, że nie mogłam oderwać się od jej czytania. Szokujący portret psychologiczny Krystyny Chylińskiej, a raczej Elżbiety Elsner - Żydówki, której udaje się wydostać z getta i rozpocząć "normalne" życie. Kolejne decyzje oparte na kłamstwie sprawiają, że sama, swoim postępowanie zgotowała sobie własne "getto". Życie w ciągłym kłamstwie, poniżeniu, poświęceniu, upodleniu. Życie wypełnione miłością i poświęceniem dla ukochanego. Życie wypełnione strachem, niemożnością oderwania się od przeszłości. Książka zmusza czytelnika do odpowiedzi na szereg pytań ... Ile można zrobić, poświęcić, aby przeżyć? Ile można poświęcić dla miłości? do jakiego stopnia warto dać się upodlić, aby coś osiągnąć? I czy w ogóle warto ? Bohaterka wzbudza w czytelniku mieszane uczucia - od współczucia, zrozumienie aż po pogardę. Wstrząsająca historia, której my ... żyjący w obecnych czasach, chyba nie mamy prawa osądzać.
Link do opinii
Książka pt. "Listy miłości" Marii Nurowskiej wywołuje skrajne emocje, dlatego czyta się ją szybko i w stanie podekscytowania. Do przeczytania i samodzielnej oceny postępowania głównej bohaterki. Przedstawia ona pełen zakres uczuć i odczuć. Każda czytelniczka znajdzie w bohaterce jakąś część siebie. Nie byłabym sobą, gdybym nie znalazła jakiejś wady ;-) : decyzje i wybory bohaterki mnie osobiście wydają się nieprawdopodobne, dlatego nie odnosłam wrażenia, że historia taka mogła zdarzyć się naprawdę. Jednak książka warta przeczytania, bo wciąga i zmusza do przemyśleń. Długo pozostaje w pamięci.
Link do opinii
Avatar użytkownika - yadzia
yadzia
Przeczytane:2023-09-29, Ocena: 4, Przeczytałam,

Spowiedź byłej żydowskiej prostytutki z getta warszawskiego spisana w formie listów do nieświadomego męża - nie porwała mnie, chyba nie zrozumiałam do końca intencji bohaterki

Link do opinii
Avatar użytkownika - mirand
mirand
Przeczytane:2019-04-09, Ocena: 6, Przeczytałam,

Książka, która zaskakuje ponieważ po pięciu innych tej autorki poraz pierwszy żadne z głównych bohaterów nie umiera. Co więcej, coś co wydawałoby się niewybaczalne jest zapomniane- jednym słowem wygrywa miłość...ale żebyście nie myśleli , że to tkliwa opowiastka. Nic bardziej mylnego.Tyle bólu , złych wydarzeń, trudnych wyborów i niewiadomych ile jest w tej właśnie powieści , nie mieści się w mojej głowie.

Zdecydowanie to najwspanialsza do tej pory jej powieść wg mnie. Czyta się jednym tchem od deski do deski. Niemożliwe jest jej przerwanie nawet na obranie ziemniaków:)

Maria Nurowska uwielbia pisać o czasach powojennych, kiedy ludzie narażeni są na nie zawsze dobre rozwiazania a ich wybory kształtują ich późniejsze życie. Niejeden je po prostu marnuje inni odważnie stawiają trudnościom czoła.

Piękna i pouczająca.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ilonaem
Ilonaem
Przeczytane:2018-08-13, Ocena: 6, Przeczytałam,

Rzadko kiedy książka może zaciekawić mnie od pierwszego zdania. 

A w tym przypadku tak było.

Autorka bardzo ciekawie opisała losy głównej bohaterki. 

Krystyna, a właściwie Elżbieta, była kobietą, która szukała własnego "ja".

Nie wiedziała, kim tak naprawdę chce być, kim jest i kim będzie. 

Żydówka, która doświadczyła w swoim życiu wielu bolesnych chwil, postanawia ukrywać swoją prawidzą tożsamość. Tylko to może ją uratować przed śmiercią.

Kobieta prowadziła dwa życia. 

Chcąc uratować siebie i ojca przed śmiercią głodową w getcie warszawskim staje przed trudnym wyborem. W celu zdobycia pieniędzy na pożywienie postanawia zostać kobietą do towarzystwa.

Poznaje tam wielu mężczyzn z różną historią.

W pewnym momencie trafia na niemieckiego esesmana. 

Wykorzystuje tą znajomość i dzięki niej zyskuje nowe dokumenty, imie, nazwisko, a co za tym idzie także życie. 

Po śmieci ojca odcina się od  przeszłości oraz tego mężczyzny.

Na swojej drodze spotyka kobietę, która wpuszcza ją do swojego mieszkania. 

Z czasem poznaje jej wnuczka a następnie wstępuje do ich rodziny.

Syn kobiety, po długiej nieobecności w domu wraca do niego z utęsknieniem.

Elżbieta od pierwszego wejrzenia zakochuje się w mężczyznie, mimo iż jest od niej starszy i ma żonę.

Z czasem uczucie zostaje odwzajemnione, a nowy związek zaczyna owocować. 

Kiedy wszystko zaczyna się układać między dwojgiem tych ludzi, nagle, nieoczekiwanie zjawia się żona kochanka, która jest ciężko chora.

Elżbieta postanawia się nią zająć, z czasem bardzo się do niej zbliża. 

Niestety choroba postępuje i kobieta umiera.

Związek Elżbiety z Andrzejem zostaje zapieczętowany i od tej pory stanowią oni małżeństwo.

Wszystko zaczyna się układać po myśli jednak Elżbieta przestaje radzić sobie z udawaniem.

W listach pisanych potajemnie do męża, opisuje kim jest, prowadzi swój pamiętnik.

Po wielu latach spotyka swojego dawnego klienta. 

Mimo że na początku znajomość ta jest wymuszona, a ona nie chce jej dalej kontynuować to z czasem zmienia zdanie.

Twierdzi, że kocha obu mężczyzn. 

Jedna część jej - ta prawidziwa, kochała swojego dawnego klienta, bo przy nim mogła być sobą i nie ukrywała się z tym kim jest.

Natomiast druga jej połowa kochała swojego męża, jednak to przed nim skrywała wszystkie tajemnice.

Koniec książki jest równie zaskakujący jak i całość.

Okazuje się bowiem, że mąż skrycie czytał wszystkie listy napisane przez Elżbietę i o wszystkim wiedział, o jej prawdziwym pochodzeniu, tożsamości, tym czym zajmowała się jako młoda dziewczyna, o jej romansie.

Mimo wszystko został przy niej i nie przyznawał się do tego.

Książka bardzo ciekawa, lecz trudna. Ciężko jest się postawić na miejscu głównej bohaterki. 

To co mogła czuć uważam, że ciężko sobie wyobrazić.

Oprócz hisotrii kobiety, autorka zapoznaje nas także z historią powojennej Polski i ciężkim losem Żydów po wojnie.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Booka_Boo
Booka_Boo
Przeczytane:2013-09-29, Ocena: 3, Przeczytałam,

Krystyna Chylińska to nie jest jej prawdziwa tożsamość. Ukrywa ją przed wszystkimi od lat. Pragnie zapomnieć o swojej przeszłości.
Tak naprawdę jest Elżbietą Elsner. Żydówką, która uniknęła getta tylko dzięki kenkarcie otrzymanej w chyba najczarniejszym z etapów jej życia. Otrzymanej dzięki człowiekowi, od którego nikt nie spodziewałby się pomocy.
Trafia do domu państwa Korzeckich, gdzie zatrzymuje się u matki lekarza - Andrzeja Korzeckiego. Z czasem między nią, a doktorem rodzi się uczucie. Skrywa tajemnicę swojej tożsamości przed wszystkimi, nawet przed ukochanym Andrzejem? co stanie się, gdy na jej drodze pojawi się człowiek z jej czarnej przeszłości? Jak długo można ukrywać przed innymi własną tożsamość i swoją prawdziwą przeszłość?

 

Książka napisana jest w formie listów Krystyny Chylińskiej do Andrzeja Korzeckiego. W swoich listach kobieta opisuje całą swoją przeszłość, swoje prawdziwe "ja". Możemy poznać jej smutki, radości, namiętności i obawy.
Sądziłam jednak, że będzie w niej więcej dramatyzmu. Początek był dobry, poznałam przeszłość Elżbiety/Krystyny, później chwile, w których trafiła do domu Korzeckich. Jednak z czasem forma listów zaczęła nużyć. Im bliżej końca, tym bardziej główna bohaterka stała się irytująca.
Troszkę się zawiodłam i czuję lekki niedosyt. Mam nieodparte poczucie, że czegoś mi brakło w tej historii.

Link do opinii
Inne książki autora
Imię twoje
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Imię twoje

Imię twoje..., pierwsza powieść "trylogii ukraińskiej" Marii Nurowskiej, której kontynuacją jest Powrót do Lwowa, to opowieść o odwadze i...

Miłość rano, miłość wieczorem
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Miłość rano, miłość wieczorem

Jerzy, powstaniec warszawski, podczas powojennej zawieruchy zostaje oddzielony od młodej żony. Nie wie, że Zofia jest w ciąży i wkrótce na świat...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy