Listy do dzieci

Pierwszy raz ukazują się w języku polskim listy pisane na łożu śmierci przez japońskiego lekarza z Nagasaki, który zmarł na chorobę popromienną w 1951 r. Adresatami tych poruszających listów jest dwójka jego dzieci. Po wydaniu ich w Japonii w 1956 r. szybko okazały się bestsellerem i wymownym świadectwem przerażającej rzeczywistości próby z bronią nuklearną oraz jeszcze potężniejszej rzeczywistości niezłomnej wiary i ufności w sercu człowieka, który sam ledwie trzymając się na nogach, prawie do końca niósł pomoc innym ofiarom jądrowego szaleństwa

Informacje dodatkowe o Listy do dzieci:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2010-11-01
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7502-227-8

Kup książkę Listy do dzieci

Listy do dzieci - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-02-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Mam,
Wzruszająca opowieść o ciężko chorym ojcu, umierającym na chorobę popromienną. Na dodatek na skutek zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki traci żonę i większość najbliższych. Od tej pory samotnie wychowuje syna i córkę. Gdy całkowicie traci siły, leżąc całymi dniami w łóżku pisze tytułowe listy do dzieci. Są to jego krótkie, kilkustronicowe przemyślenia na temat otaczającej go trudnej rzeczywistości oraz głębokiej wiary w Boga. Owe listy, wbrew temu, czym można się zasugerować, nie są bezpośrednio skierowane do dzieci. Wygląda to bardziej na przemyślenia autora, którego zamierzeniem było, by gdy go zabraknie, jego potomkowie postępowali jak on. Nawet w pewnym momencie zostaje zaznaczone, że nie pisze on z myślą o czytelnikach z zewnątrz, bowiem w Japonii niewielu jest katolików. Sięgając po tą pozycję oczekiwałam czegoś zupełnie innego. Myślałam, że więcej będzie opisów wydarzeń z wojny, z tak tragicznego zdarzenia jak wybuch bomby atomowej. Niestety takie opisy zdarzają się sporadycznie i raczej z początku książki. Większość jednak to taki kodeks moralny wzmocniony cytatami z Pisma Świętego oraz ich interpretacją odautorską.
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka