Leśna sprawa

Ocena: 5 (1 głosów)

"Leśna sprawa" to książka nie tylko dla najmłodszych, choć jest bajką. Debiut książkowy Tomasza Kędry i Gabrieli Gorączko to zaproszenie do spotkania z mieszkańcami Szpiczastego Lasu. Czytelnicy odnajdą tu ekologiczne zaangażowanie w obronę przyrody, ale też i wiele innych współczesnych nam problemów.

"Leśna sprawa", debiut książkowy Tomasza Kędry i Gabrieli Gorączko, to zaproszenie do spotkania z mieszkańcami Szpiczastego Lasu. Bajkowy świat żyjących nieopodal Komańczy zwierząt ma własny rytm, czas wyznaczają dawne tradycje, a codzienność, choć nieoczywista, od lat biegnie utartymi ścieżkami.

W harmonii lasu jest też miejsce na odwieczne spory, te jednak przypominają już tylko rytualne potyczki – prawdziwe niebezpieczeństwo nadchodzi nagle i z daleka…

W niechlubnej roli burzyciela spokoju Tomasz Kędra obsadza człowieka, który bez skrupułów wkracza w świat przyrody. Strach wśród mieszkańców rośnie, gdy okazuje się, że czarny charakter leśnej legendy nie przybywa sam.

Tomasz Kędra opowiada o książce: Leśna sprawa to historia o tym, że nie warto chować urazy zbyt długo. Ani się obejrzeć, a może ona przetrwać całe pokolenia i zamienić się w dziwaczne tradycje i przyzwyczajenia.

Z tekstem współgrają oryginalne ilustracje Gabrieli Gorączko – dowcipne i pełne emocji. Nawiązując w świeży sposób do ludowej ikonografii, autorka nadaje leśnej historii nie tylko wigoru, ale też aury tajemnicy.

Gabriela Gorączko tak komentuje pracę nad książką: Leśna Sprawa dla mnie jako ilustratorki jest projektem wyjątkowym. Chciałam zaznaczyć szczególną aurę bieszczadzkich okolic Komańczy. Książka jest w klimacie folkowym, uzmysłowia, że niektóre tradycje w tych rejonach wciąż są żywe.

"Leśna sprawa" to książka nie tylko dla najmłodszych, choć jest bajką. Napisana jest z lekkością i poczuciem humoru, pokazuje wartość troski o wspólne dobro i siłę pojednania. A Szpiczasty Las – osobny bohater książki – i jego mieszkańcy, w odróżnieniu od gromady krzykliwych ludzi, budzą zaufanie i sympatię. I jak to bywa przy intrygujących opowieściach, także i Leśną sprawę można czytać na różne sposoby. Czytelnicy odnajdą tu ekologiczne zaangażowanie w obronę przyrody, ale też i wiele innych współczesnych nam problemów.

Informacje dodatkowe o Leśna sprawa:

Wydawnictwo: Wolno
Data wydania: 2020-10-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788395375682
Liczba stron: 40
Ilustracje:Gabriela Gorączko

Tagi: bajka dla dzieci dla dorosłych

więcej

Kup książkę Leśna sprawa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Leśna sprawa - opinie o książce

Jak wiadomo, zgoda buduje, a niezgoda rujnuje, zawsze jesteśmy w stanie zrobić coś więcej, kiedy działamy wspólnie, a nie przeciwko sobie i warto te wartości przekazywać dziecku tak, żeby w życiu otaczało się dobrymi ludźmi, którzy zawsze będą gotowi mu pomóc.
W Spiczastym Lesie od bardzo dawna wojowały ze sobą dwa rody Borsuków i Bobrów, żaden nie chciał ustąpić i położyć kres kłótnią. Pewnego dnia do lasu wtargnęli ludzie i duże maszyny, które zaczęły go niszczyć i dopiero wtedy Tuhaj-bej i Sławosław III Ślepy postanowili podjąć rozejm i razem zawalczyć o swoje miejsce zamieszkania.
Ta historia świetnie pokazuje, że nie zawsze jesteśmy w stanie zawalczyć o to, co dla nas ważne, przy większych sprawach zawsze potrzebujemy wsparcia i warto wtedy mieć się do kogo o tę pomoc zwrócić. Nie każdy z każdym się lubi, ale to nie oznacza, że musimy zaraz być dla siebie wrogami, bo czasami to ci najbliżsi przyjaciele potrafią się od nas odwrócić i wtedy okaże się, że zostaliśmy sami bez wsparcia w trudnych chwilach.
Warto pokazywać dziecku, że nawet jeżeli z kimś się pokłócimy, to zawsze możemy to naprawić, nie musimy oczywiście zostawać od razu przyjaciółmi, ale wystarczy, że będziemy żyć w zgodzie. Niestety w obecnych czasach częściej możemy zauważyć rywalizację niż rozejm, co jest bardzo złe, bo tylko razem możemy osiągnąć zamierzone cele, a kłótnie tylko dzielą społeczeństwo.
Książka to dość krótka historia z ogromną ilością grafiki, obrazki są koloru czarnego, czerwonego, żółtego i czarnego, nie ma tutaj innych barw, do tego obrazki wyglądają podobnie jak dzieła naszych pociech. Grafika jest dość śmieszna, szczególnie obrazki ludzi i zwierząt więc dziecko na pewno będzie z ochotą śledzić każdą stronę, i śmiać się z tych najzabawniejszych scen, jedynym minusem są nazwy, niektóre są naprawdę trudne do wypowiedzenia dla młodszych odbiorców.
Ta historia ma świetny morał, pierwszy raz miałam okazję rozmawiać z córką na taki temat dlatego, jeżeli też potrzebujecie wsparcia przy rozmowie o niesnaskach między znajomymi, to polecam wam historie ze Spiczastego Lasu.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy