Koedycja z wydawnictwem Agora.
,,Lem. Życie nie z tej ziemi" to pierwsza w Polsce biografia autora ,,Cyberiady". Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku? Co sobie kupił za honorarium z ,,Obłoku Magellana"? O co chodziło w ,,Solaris" i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Co łączyło Lema z Karolem Wojtyłą? Czym się różniły pierwotne wersje ,,Fiaska", ,,Głosu Pana" i ,,Kataru" od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy? Na czym polegała współpraca Lema z opozycją demokratyczną? Jaką tajemnicę skrywa szopa na zapleczu domu pisarza? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Ile waży jamnik rubensowski? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, ,,New York Timesa", wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowego batonika? I co to właściwie jest sztamajza?
,,Świetna książka! Dowiedziałem się z niej wielu rzeczy o... własnym Ojcu." Tomasz Lem
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2017-08-02
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 440
Entuzjastyczna biografia Lema - tak to można w skrócie określić.
Autor debiutował książkowo leksykonem o Lemie, był wielkim fanem pisarza od dzieciństwa i nie ukrywa swojej sympatii w tej biografii. I ten entuzjazm zaraża - pragniemy sięgnąć po raz pierwszy lub po raz kolejny po książki Lema. A w biografii czytamy o losach pisarza w ustroju komunistycznym, piszącego specyficzną literaturę, który zyskał wielką popularność w bloku sowieckim i poza nim i dzięki temu czasami mógł pozwolić sobie na więcej niż inni (np. cenzura starał się nie widzieć wyraźnych aluzji do systemu w jego utworach).
Lem - jeden z moich ulubionych polskich autorów. Wojciech Orlinski podjal sie pracy napisania jego biografii - ksiazke te czyta sie niemal jak powiesc, napisana jest pieknym jezykiem, z humorem, a jednoczesnie rzeczowo. Wiele przeczytanych ksiazek podaje dalej - ta zostanie u mnie!
Autor książki Lem. Życie nie z tej ziemi bierze pod lupę historię człowieka, który opracował techniczne założenia internetu. Pierwsze łącze sieci według...
Rewolucyjna biografia Mikołaja Kopernika Brawurowa opowieść o naukowym przewrocie wszechczasów W czasach Kopernika nic nie wskazywało na to, że do...
Przeczytane:2017-08-29, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2017,
Rzetelnie napisana biografia Stanisława Lema, która utwierdziła mnie w przekonaniu, że był to pisarz genialny i wyprzedzający swoje czasy. Autor przybliża nam życie pisarza przez pryzmat problemów PRL-owskiej codzienności: remontu domu, psującego się samochodu, kulejącej dostępności prasy zagranicznej, zmagań z cenzurą. Wojenne przeżycia, frustracja, depresja i pogłębiające się problemy ze zdrowiem miały wielki wpływ na powstające książki, co autor skrupulatnie opisał. Orliński sięga do korespondencji z przyjaciółmi Lema: niepublikowanych listów m.in. do A. Ścibora-Rylskiego, J. Wróblewskiego, W. Kapuścińskiego, S. Mrożka. Po lekturze tej książki jestem przekonany, że trzeba sięgnąć po kolejne dzieła Lema.