Leksykon zabytków architektury Małopolski

Ocena: 0 (0 głosów)

Autorzy, historycy sztuki, przedstawiają w układzie alfabetycznym zabytki architektury poszczególnych regionów. W 1500 hasłach opisują m.in. budowle sakralne, świeckie budowle publiczne, pałace i dwory, domy mieszkalne i zabudowania gospodarcze, obiekty architektury przemysłowej, mosty, bramy itd. - często zapomniane, bo leżące poza głównymi szlakami turystycznymi. Całość zilustrowana została około 460 planami ukazującymi kolejne etapy powstania poszczególnych założeń oraz 500 archiwalnymi i współczesnymi fotografiami.

Kolejny, piąty już tom z serii Leksykony zabytków architektury prezentuje obszerny wybór ważniejszych obiektów z obecnego województwa małopolskiego. Katalog zwiera 1550 haseł zilustrowanych 355 planami i mapami oraz 306 fotografiami. O ogromie zgromadzonego tu materiału i skali trudności przy doborze reprezentatywnych budowli najlepiej świadczy fakt, że w Rejestrze Zabytków Architektury figuruje 3170 zespołów i obiektów z tego obszaru, w tym aż 1155 z Krakowa. Natomiast na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO już od chwili jej utworzenia (1978) znajdują się: zespół urbanistyczny Krakowa z Wawelem i Kazimierzem oraz kopalnia soli w Wieliczce, a także obóz zagłady Auschwitz-Birkenau (1979), zespół pielgrzymkowy Kalwarii Zebrzydowskiej (1999) oraz kościoły drewniane w Binarowej, Dębnie Podhalańskim, Lipnicy Dolnej i Sękowej (2003).

Przyjęte jako kryterium geograficzne granice administracyjne dzisiejszego województwa nie odpowiadają historycznej Małopolsce, która była znacznie rozleglejsza i obejmowała średniowieczne ziemie: krakowską i sandomierską. Obecnie tereny te znajdują się także w granicach województwa śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Krajobraz architektoniczny kształtowany w tych ahistorycznych granicach odpowiada jednak zasięgowi najintensywniejszych wpływów Krakowa jako wybitnego ośrodka kulturalnego i artystycznego. Dominacja Krakowa była tak wielka, że wybór zabytków według walorów artystycznych i historycznych doprowadziłby do zachwiania proporcji haseł w Leksykonie i zdecydowanej przewagi budowli krakowskich. Przyjęto zatem kryteria regionalne, prezentując też dzieła prowincjonalne, o standardach niekiedy sporo niższych niż pominięte obiekty krakowskie.

W opisach obiektów uwzględniono ważniejsze elementy ich wyposażenia rzeźbiarskiego i malarskiego oraz niektóre tradycje historyczne. Przyjęto układ alfabetyczny (z określeniem gminy i powiatu), zaś w obrębie poszczególnych miejscowości układ rzeczowy, oparty na wzorze stosowanym przez Katalog

zabytków sztuki w Polsce, omawiając kolejno:

historię i rozplanowanie (dla miejscowości o szczególnie bogatej problematyce),

zespoły sakralne różnych wyznań,

budowle świeckie użyteczności publicznej,

zabudowę mieszkalną,

najważniejsze przykłady architektury przemysłowej,

najstarsze figury przydrożne.

Posługiwanie się książką ułatwiają: indeks architektów, artystów i rzemieślników, mapy województwa i powiatów (z zaznaczonymi miejscowościami uwzględnionymi w katalogu). Dla Czytelników pragnących poszerzyć prezentowane tu informacje pomocny będzie wybór bibliografii.

Specjalistyczna terminologia objaśniona została w słowniczku nazwy obcojęzyczne.

Autorem leksykonu jest dr hab. Bogusław Krasnowolski (ur. 1943), historyk sztuki, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz wykładowca Wydziału Restauracji i Konserwacji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie. W jego dorobku znajduje się ponad 150 prac naukowych z zakresu historii urbanistyki (zwłaszcza średniowiecznej), sztuki Krakowa, ochrony zabytków, kilkudziesiąt dokumentacji naukowo-konserwatorskich i studiów historyczno-urbanistycznych. Od 1990 r. jest wiceprzewodniczącym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

W serii ukazały się:

Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska

Leksykon zabytków architektury Górnego Śląska

Leksykon zabytków architektury Mazowsza i Podlasia

Leksykon zabytków architektury Pomorza Zachodniego i ziemi lubuskiej

Informacje dodatkowe o Leksykon zabytków architektury Małopolski:

Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2012-11-27
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 9788321347448
Liczba stron: 328

więcej

Kup książkę Leksykon zabytków architektury Małopolski

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Leksykon zabytków architektury Małopolski - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy