Lekkomyślna księżna. Paulina Bonaparte

Ocena: 6 (1 głosów)

Sensacyjna powieść historyczna z początku XIX wieku. Polak, Stanisław Gaszczołd jest porucznikiem w polskim oddziale szwoleżerów armii Napoleona i bohaterem spod Somosierry. Podczas jednej z wizyt w lokalnej knajpie ratuje z opresji tajemniczą nieznajomą. Nie przypuszcza nawet, że to początek skomplikowanej historii z rodziną cesarską w tle i siostrą Napoleona, Pauliną Bonaparte w roli głównej. Jak wiadomo słynęła ona z rozwiązłego i wystawnego stylu życia, jednocześnie stale popierając swojego brata.

Informacje dodatkowe o Lekkomyślna księżna. Paulina Bonaparte :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2018 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788365499950
Liczba stron: 190
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Lekkomyślna księżna. Paulina Bonaparte

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Lekkomyślna księżna. Paulina Bonaparte - opinie o książce

Poznając nieznaną do tej pory twórczość autora, który to przedstawia, świat opisany w powieści historycznej bywa na ogół dla czytelnika interesujący ze względu na to, że chce, zaznajomić się jak wyglądało życie wystawne na salonach dworskich, kto go tworzy, kto lubi w nim grać główną rolę, czy się tam potrafi, odnaleźć jest prawdziwym wyzwaniem.

Gdy rozpoczyna się czytanie od samego początku powieści autorstwa Stanisława Antoniego Wotowskiego pt. ''Lekkomyślna księżna. Paulina Bonaparte'' to nie da się tego ukryć, że występujący w niej główny bohater Stanisław Gaszczołd, Polak będący porucznikiem w polskim oddziale szwoleżerów armii Napoleona i bohaterem spod Somosierry stanowi jeden z dwóch tajemniczych kluczy, które do końca nie można rozszyfrować tak od razu, jak się to może, wydawać na pierwszy rzut oka zakładając z góry, że może być to łatwe, a tak naprawdę nie jest, bo on sam musi pokonać wiele przeszkód, które są przed nim, a nie wystarczy do tego pełnienie funkcji porucznika, ale należy coś więcej ponad wszystko, co bywa niemożliwe dla prostego zwykłego, a z czasem niezwykłego człowieka.

Poznając, bliżej porucznika Stanisława Gaszczołda nie da, się przewidzieć jego dalszych poczyna, bo on jest sam w sobie nieprzewidywalny, a w szczególności w przeprowadzonych rozmowach z występującymi drugoplanowymi bohaterami. Określiłabym go jako obserwatora lubiącego dokonywać ocen i analiz dotyczących zachowań wobec otaczających go współtowarzyszy. Lubi być czasami z dala od tego, co go bezpośrednio nie dotyczy, a jednak staje się niespodziewanym świadkiem rozmów obcego dla niego świata, o którym jedynie wie ze słyszenia. Wykonuje wszystko to, co do niego należy z należytym szacunkiem, ostrożnością, a nade wszystko z delikatnością.

Drugim tajemniczym kluczem, co do występującej w tej powieści jest tytułowa księżna, jest rozmowna, temperamentna, lubi, gdy wykonuje się z myślą o niej, zadaje pytania, nie jest obojętna, gdy pojawia się wokół niej krzywda bądź niebezpieczeństwo.

Warto zwrócić uwagę w tej powieści na ciekawie skonstruowane dialogi wypowiadane przez występujących bohaterów drugoplanowych, z tym że oni odsłaniają uroki życia wystawnego przy założeniu, że jedni z nich są jego stałymi bywalcami, a drudzy są, skromnymi jego obserwatorami mając na uwadze zachowanie, które nie zawsze jest godnie przyjęte, bo nie da się przewidzieć słów mogących niepostrzeżenie zranić przy użyciu w pełnej otwartości odwagi rozmów, co dany rozmówca miał na myśli podczas bogatej bądź skromnej wymiany kilku zdań.

Podoba mi się to w czytanej przeze mnie powieści, że autor pomimo skrywania wielu sekretów wśród bohaterów charakterystycznych dla nich samych potrafi konstruktywnie budować sytuacyjne napięcie mogące być przejściem do nie jednej komnaty stanowiącej do rozwiązania zagadkę, aby móc poznać prawdziwe oblicze bohaterów i ich zamiary wobec drugich.

Nie zabraknie w tej powieści poczucia humoru, powagi niezależnej od danej przedstawionej sytuacji dającej wiele do myślenia w każdym opisanym z użyciem języka zrozumiałego 16 rozdziałów.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii
Inne książki autora
Upiorny dom
Stanisław Antoni Wotowski0
Okładka ksiązki - Upiorny dom

Warszawa, przełom lat 20. i 30. XX w. Detektyw Den na prośbę swojego przyjaciela Freda Podbereskiego przybywa do jego pałacu w Podbereżu na kresach, w...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy