Lala

Ocena: 4 (2 głosów)

Jest rok 1919. W Kielcach przychodzi na świat dziewczynka. Roztargniona rodzina przez pięć lat nie może się zebrać, aby nadać jej imię. Mówią o niej ,,Lalka", ,,Laleczka", ,,Lalunia". W końcu rodzice wywiązują się ze swojego obowiązku, jednak dziewczynka na zawsze już pozostaje Lalą. W powieści Jacka Dehnela imię bohaterki nabiera jednak dodatkowych znaczeń. Z jednej strony jest wyrazem czułości, jaką przez całe życie otaczana była przez bliskich, z drugiej zaś metaforą jej starczego bezwładu i zdziecinnienia, powolnego zapadania w letarg, którego jesteśmy świadkami w ostatniej części utworu.

Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, Lala jest historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki - przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy. Perspektywa wkraczającego w dorosłość wnuka, z której śledzimy dawne i obecne losy bohaterki, dodaje książce specyficznego uroku.

Książka napisana lakonicznie a dowcipnie - piękny debiut zaledwie 28-letniego polskiego autora.

Freundin

Fascynująca i imponująca moc słów.

STAR-Magazin

Opowiadane przez babkę Lalę prywatne historie nie są wyłącznie odzwierciedleniem prawdziwych zdarzeń, ale przenika je duch greckich mitów, Szekspirowskich tragedii i wielkich epopei literatury światowej.

Neue Zürcher Zeitung

Jacek Dehnel swą opowieścią składa hołd nie tylko babce Lali, lecz także innym dzielnym kobietom ze starszego pokolenia, które wykazując się odwagą i zdecydowaną postawą, zawsze stały na straży więzi rodzinnych.

Neue Zürcher Zeitung

Informacje dodatkowe o Lala:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2006-10-12
Kategoria:
ISBN: 9788374142229
Liczba stron: 408

więcej

Kup książkę Lala

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Lala - opinie o książce

Avatar użytkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2019-06-19, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Lala" to niewątpliwie interesująca i przyciągająca uwagę powieść. Zagłębiając się uważnie w lekturę można poznać dawne dzieje głównej bohaterki czyli babci Jacka Dehnela. Począwszy od dziewiętnastowiecznej historii poprzez lata pierwszej i drugiej wojny światowej, lata powojenne i czasy peerelowskie dzieje te nabierają rozmaitych "barw" i "życia". Nie zabrakło w tej długiej opowieści również pradziadków, dziadków, kuzynów i innych osób stanowiących uzupełnienie tej historii. To co wyróżnia w pewien sposób tę powieść to brak chronologii oraz liczne dygresje wtrącane przez samą bohaterkę. Nie stanowi to jednak wadę powieści, wręcz przeciwnie, nadaje jej odpowiedni nastrój. 

 

To co przemawia na korzyść "Lali" to bez wątpienia piękny i bogaty język oraz sposób ukazania życia babci Jacka Dehnela i pozostałych krewnych. Całe życie babci jest przeplatane na przemian wydarzeniami codziennymi i prozaicznymi oraz tymi ważniejszymi i znaczącymi. 

 

Na uwagę zasługuje również narracja prowadzona w nietypowy sposób. Nieraz narracja zmienia się, lecz nie wpływa na samą opowieść. "Lala" to również fascynująca historia starszej kobiety oraz niezwykła podróż po zakamarkach przeszłości, która skłania do refleksji. Przeszłość ta choć ujęta w nieszablonowy sposób potrafi przyciągnąć uwagę. Czytając tę powieść zapewne nieraz przychodzi na myśl historia naszych przodków, nasza własna historia. Przeszłość często kojarzy się z przemijaniem i zapomnieniem. A przecież to właśnie dzięki niej można śmiało kroczyć dalej nie zapominając o tym co najważniejsze. 

 

W "Lali" można odkryć na nowo losy Heleny Bienieckiej oraz pozostałych krewnych. Zabawne anegdoty, romanse, trudne i niespokojne lata, dzieciństwo i młodość - to wszystko zawiera się w owej książce. Uważam, że warto sięgnąć po tę pozycję, gdyż jest to powieść pełna dobrego humoru, błyskotliwego języka i erudycji. 

 

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl/lala

Link do opinii
Avatar użytkownika - pobarski
pobarski
Przeczytane:2020-03-15, Ocena: 4, Przeczytałem,
Inne książki autora
Młodszy księgowy
Jacek Dehnel0
Okładka ksiązki - Młodszy księgowy

Kiedy miałem lat sześć, nie chciałem być strażakiem ani żołnierzem, ale gdyby mnie kto spytał, czy chciałbym zostać krytykiem literackim, to z pewnością...

Krivoklat
Jacek Dehnel0
Okładka ksiązki - Krivoklat

Krivoklat, wieloletni pacjent zakładów dla psychicznie chorych, obwołany przez austriacką prasę „kwasowym wandalem”, ma za sobą historię niszczenia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy