Kiedy szesnastoletni Alfred Rosenberg zostaje wezwany do gabinetu dyrektora za antysemickie uwagi, które wygłosił podczas szkolnego przemówienia, za karę zmuszony jest zapamiętać fragmenty o Spinozie z autobiografii niemieckiego poety Goethego. Rosenberg ze zdumieniem odkrywa, że Goethe, jego idol, był wielkim wielbicielem żydowskiego filozofa z XVII wieku Barucha Spinozy.
Rosenberg zgłębia życie Spinozy: człowieka, który z powodu swoich nieortodoksyjnych poglądów religijnych został ekskomunikowany z amsterdamskiej społeczności żydowskiej w wieku dwudziestu czterech lat, i wygnany z jedynego świata, jaki kiedykolwiek znał. Choć jego życie było krótkie, nacechowane ubóstwem i izolacją, to tworzył dzieła, które zmieniły bieg historii.
Z biegiem lat Rosenberg pnie się po szczeblach kariery, by stać się zdeklarowanym ideologiem nazistowskim, wiernym sługą Hitlera i głównym autorem polityki rasowej III Rzeszy. Mimo to jego obsesja na punkcie Spinozy trwa.
Irvin D. Yalom, wykorzystując swoje umiejętności psychiatry, bada sposób myślenia dwóch mężczyzn, których dzieli 300 lat: Spinozy, świętego świeckiego filozofa, oraz Rosenberga, bezbożnego masowego mordercy.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2022-09-07
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 480
Tytuł oryginału: The Spinoza Problem
Irvin Yalom napisał ciekawą i odważną książkę na zakazany temat - śmierci. Autor analizuje w niej lęki przed śmiercią, dzieli się swoimi rozmyśleniami...
Stając się sobą to autobiografia Irvina D. Yaloma, emerytowanego profesora psychiatrii kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda. Słynny psychoterapeuta...
Przeczytane:2022-11-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Cóż ja mogę powiedzieć...
Yalom to wirtuoz słowa, mistrz zaskakujących sytuacji, niecodzienny filozof, który nie nudzi a rozbudza pasję.
Moje drugie spotkanie i ponownie jest zachwycona, ba ja jestem coraz bardziej zauroczona.
Autor maluje fascynującą opowieść której nie chce się opuszczać.
Historia dwóch mężczyzn, których dzieli nie tylko 300 lat.
Dająca do myślenia podróż po ludzkich umysłach, studium narodzin zła w najczystszej postaci a wszystko w słowach tak lekkich, prostych i jasnych. Jednak Yalom nie tylko prowadzi nas przez zawiłe korytarze ludzkiej duszy, również tworzy niezwykłą fabułę, która jest niczym doskonały thriller.
To jest niekoronowany mistrz tego rodzaju literatury, bo trzeba być mistrzem by poradnik wpleść w powieść.
Jako czytelnik zachwycam się nie tylko pomysłem na historię, ale całą otoczką. Budowaniem warstwy psychologicznej połączonej z terapeutycznymi wycieczkami.
Dla mnie ta powieść była jeszcze lepsza niż wcześniejsza, bardzo zachęcam do poznania pióra A