,,KWAIDAN" ZNACZY ,,OPOWIEŚCI NIESAMOWITE" - PRZERAŻAJĄCE HISTORIE O DUCHACH I DEMONACH, NAWIEDZENIACH I EGZORCYZMACH ZACZERPNIĘTE Z JAPOŃSKIEGO FOLKLORU.
Wyjątkowy zbiór subtelnych, a zarazem upiornych opowiadań o zjawiskach nadprzyrodzonych z dawnych czasów. Szkice świata nierzeczywistego, ale napawające poczuciem duchowego realizmu. Budząc grozę, mają zarazem stanowić przestrogę i refleksję nad ułomną ludzką naturą, pokazać tajemną drogę wiodącą z powrotem do równowagi pomiędzy światami żywych i umarłych.
Historie te wychwalają męstwo i poświęcenie, hołubią gościnność i prawdomówność, hołdują rzetelnej pracy. Opowiadając m.in. o Yuki-onnie, czyli kobiecie śniegu, albo o bezuchym mnichu Hoichim, przeszły już do kanonu podań ludowych.
Opowieści zgromadzone i spisane przez Lafcadio Hearna - człowieka Zachodu, który przyjął Japonię za swoją ojczyznę - dowodzą, że w odpowiedniej formie literatura grozy może stać się arcydziełem. Zbiór uzupełniają trzy eseje na temat owadów i ich związku z wierzeniami japońskimi.
Zakorzenione w tradycji, przyprawiające o dreszcz opowieści grozy z ,,Kwaidanu" stanowią nieodłączną część dziedzictwa Japonii stale obecną w literaturze, filmie czy komiksie. Wielokrotnie inspirowały twórców współczesnej kultury i popkultury. Każdy zainteresowany yokai i yurei po prostu powinien je znać.
Lafcadio Hearn (wł. Patricio Lafcadio Tessima Carlos Hearn, a w j. japońskim: Yakumo Koizumi; 1850- 1904) - pisarz tworzący w języku angielskim i japońskim, znany głównie z opisów kultury i folkloru Japonii. Spośród wielu jego książek najsłynniejszy jest właśnie zbiór legend i opowieści niesamowitych ,,Kwaidan". W czternastym roku po przybyciu do Japonii Hearn zmarł, ciesząc się sławą ,,japońskiego pisarza narodowego"
,,Książka tak japońska, jak haiku."
,,Kwaidan". Wstęp do wydania japońskiego
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2023-05-16
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN:
Liczba stron: 224
Tytuł oryginału: Kwaidan: Stories and Studies of Strange Things
Macie ochotę na klasyczne upiorne opowieści z kraju kwitnącej wiśni? Pierwotnie zbiór został wydany w 1904 roku, czyli ponad 100 lat temu!
Lafcadio ostatnie czternaście lat swego życia mieszkał w Japonii, w tym zbiorze postarał się wiernie opowiedzieć zasłyszane historyjki, sam przyznawał, że część z nich może mieć chińskie korzenie. Książka podzielona jest na dwie części, pierwsza to "Kwaidan", czyli inaczej "opowieści niesamowite ", a w drugiej są "Studia o owadach".
Zbiór dziwnych, przedziwnych historii, legend, mitów zaczerpniętych ze starych japońskich książek, a także gdzieś zasłyszanych, szeptanych od pokoleń. Cała plejada istot nadnaturalnych, duchy, bogowie, potwory, gobliny, demony, i stworów nie z tej ziemi. Sporo z nich jest upiornych! Wskrzeszone żony, duchy bez twarzy, czy też pożeracze zwłok.
Opowieści są krótkie, nastrojowe i klimatyczne, odrobinę baśniowe. Wyczuwalna jest fascynacja autora Japonią. Niektóre z tych fantastycznych historii podlane są makabrą. Przesiąknięte japońskim folklorem, nie brakuje w nich wplecenia lokalnych zwyczajów mieszkańców.
Wzbudzają całą gamę emocji, nie tylko przerażają, są też takie smutne, czy wywołujące uśmiech na twarzy. Dodatkowo niektóre mają w sobie coś magicznego. Część z nich niesie ze sobą głębsze przesłanie, warto być dobrym za życia, nie mieć niczego złego na swoim sumieniu, to i po tamtej stronie nie ma się czego obawiać, wiara w Karmę jest żywa.
Tematyka jest różnorodna. Miłość, której nawet śmierć nie rozdzieli. Wracające żony zza grobu. Magiczne moce, sny, wizje, życie pozagrobowe, reinkarnastyczne wątki.
Z opowieści, które zapadły mi w pamięć mogę wymienić: "Yuki-Onna", "Jikininki", "Historia Aoyagi" i "Rokuro-Kubi".
Ostatni rozdział to trzy eseje poświęcone owadom, czyli motylom, komarom i mrówkom skłaniających do ciekawych refleksji. Odbiegają od historyjek o duchach, jednak w dalszym ciągu stanowią interesujący zapis tamtejszych wierzeń i przesądów. Znajdziecie tu wiersze o motylach. Czy owady są wcieleniem zmarłych? Rozważania o ewolucji ludzi wzorem altruistycznych mrówek sprawiły, że się uśmiechnęłam.
Wydanie okraszone jest ilustracjami autorstwa Katsukawy Shun'ei i Katsukawy Shunsh?, które dodają klimatu starej Japonii. Doceniam przypisy z wyjaśnieniem japońskich terminów. To była ciekawa odskocznia od tego, co zazwyczaj czytam. Polecam tę książkę traktować jako ciekawostkę.
Przeczytane:2025-01-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2025,
"Kwaidan" to lekkie i krótkie opowiadania grozy, takie akurat do umilenia popołudnia albo wieczoru przy herbatce. Na pewno nie wyczerpują tematu, ledwo go dotykają, więc lepiej nie nastawiać się na więcej. Ilustracje często nie mają wiele wspólnego z toczącą się historią, a duża czcionka rozpycha książkę jak się da najbardziej. Przyjemna lektura - tylko i aż.