Kuzynka Bietka, ubodzy krewni

Ocena: 4.5 (2 głosów)
Kuzynka Bietka początkowo miała być samodzielnym utworem, jednak Balzac dopisał drugą część Kuzyna Ponsa, tworząc dyptyk pt.: \"Ubodzy krewni\". Wzorem Moliera i Diderota chciał bowiem ukazać dwie strony wszelkiego zagadnienia ludzkiego, zgodnie z dialektyczną zasadą Res duplex wszystko jest podwójne. Nawet cnota. O ile kuzyn Pons jest przykładem samotnie cierpiącej ofiary, o tyle kuzynka Bietka to uosobienie nikczemnego, przepełnionego hipokryzją kata. W pierwszej kolejności stanowi wnikliwe

Informacje dodatkowe o Kuzynka Bietka, ubodzy krewni:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: b.d
Kategoria:
ISBN: 9788376232485
Liczba stron: 332

więcej

Kup książkę Kuzynka Bietka, ubodzy krewni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kuzynka Bietka, ubodzy krewni - opinie o książce

Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2016-03-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Czy wyobrażacie sobie kobiety, które potrafią rozkochać w sobie 2-3, a nawet więcej mężczyzn w tym samym czasie, którzy nie chcą się pozabijać, chociaż wiedzą, że ona zdradza go z innym i tak do końca nikt nie wie czyje jest to dziecko? Po lekturze kolejnej już książki z cyklu "komedia ludzka" mam tyle różnych myśli w głowie, tak wiele intryg powstaje z powodu gorszego życia jednej osoby na tle jej rodziny. Przekonuje się z każdą książką Balzaca do tego, że czasy "Ludwików" we Francji to były złote czasy dla rozpusty, bogacenia się i zdobywania władzy przez kobiety.. jak dla mnie to one rządziły Francją.
Link do opinii
Monumentalne dzieło, jakim jest Komedia ludzka, ma swoje lepsze i słabsze tomy. Mało pamiętam z dawno czytanych wielu powieści Balzaca, ale postanowiłam od czasu do czasu którąś sobie przypomnieć. Ten bardzo sugestywny, realistyczny obraz francuskiego społeczeństwa pokazał Balzac w kilkudziesięciu odsłonach, wiążąc je ze sobą osobami bohaterów, przewijających się przez różne części cyklu. Bietka to postać ubogiej krewnej, niespecjalnie urodziwej, wziętej na towarzyszkę przez uroczą kuzynkę, której poszczęściło się wyjść korzystnie za mąż. Zawiść i spryt Elżbiety, znajdującej upodobanie w mąceniu i manipulowaniu, doprowadza na skraj ruiny rodzinę, nie podejrzewającą udziału krewnej w nieszczęściu. Świetnie odmalowane, pełne życia postaci prezentują się nam na tle XIX-wiecznego Paryża, również doskonale przedstawionego, a zawiła intryga pozwala do końca śledzić z zainteresowaniem zwroty akcji, nawet jeśli niektóre są przewidywalne. (Ocena: 4/6)
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy