Co się dzieje w twoim mózgu, gdy przesadzisz z telefonem? Terror, horror i miauczące kotki...
Masz babo plecak! Nie dość, że starsza siostra Antka wtyka nos w nie swoje sprawy, to jeszcze nie wypuszcza z rąk telefonu. Normalnie nie da się z nią wytrzymać! Kiedy Agata, Antek i oczywiście Kurzol trafiają do wnętrza organizmu, sprawa robi się poważna: impulsy skaczą jak szalone, glutaminiany nie wyrabiają się z robotą, a neurony przestają stykać. Co się stało z mózgiem, że tak trudno zapamiętać ważne rzeczy? I co mają z tym wspólnego dopamina oraz jej tajemnicze towarzyszki?
Seria o Kurzolu to brawurowe połączenie komiksu i tradycyjnej opowieści, która pomaga młodym czytelnikom oraz czytelniczkom zrozumieć, jak działa organizm i co zrobić, by miał się jak najlepiej. Tworzy ją niezrównany duet: pisarz Boguś Janiszewski i ilustratorka Nikola Kucharska.
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2024-10-23
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 144
Elektronika towarzyszy nam na każdym kroku. Telefony już dawno przestały służyć wyłącznie do rozmów, a smartfony z powodzeniem zastąpią nieporęczny aparat fotograficzny, a nawet komputer. Wszystko co niezbędne, potrzebne na co dzień, od kalendarza po płatności zbliżeniowe, mamy zawsze w zasięgu ręki, w kieszeniach spodni, płaszcza czy torebki. W większości obserwowanych przypadków podróż autobusem, tramwajem czy oczekiwanie w kolejce na swoją kolej "umila" społeczeństwu nie prasa, krzyżówka czy książka, ale właśnie wirtualny świat dostępny zawsze i wszędzie na kolorowym wyświetlaczu.
Czy łatwo tutaj o nadużycie? Jak ważna jest równowaga pomiędzy tym, co realne, a tym co wirtualnie?
O skutkach nadmiernego korzystania z telefonu, tabletu czy komputera przeczytacie w książce Bogusia Janiszewskiego pt. "Kurzol. Kto ukradł pamięć?", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora
Kurzol, czyli sympatyczny stworek mieszkający pod łóżkiem Antka, po raz trzeci przenosi się wraz z chłopcem do wnętrza ludzkiego ciała. Tym razem Kurzol oraz Antek mają towarzystwo, a za sprawą piątej klepki wszyscy trafiają wprost do mózgu Agaty. Przemierzając wnętrze organizmu siostry, Antek ze zdumieniem odkrywa, jak wiele niepotrzebnych informacji gromadzi się w jej pamięci. Gdy siostra znika nagle, chłopiec nie waha się ani chwili i podejmuje próbę jej ratowania. Tak bohaterowie poznają dopaminę, która na wstępie łagodna i przyjazna z czasem staje się rządna władzy.
Czy rodzeństwu uda się ją powstrzymać?
Jaką lekcję z tej przygody wyciągnie Agata?
"Kurzol. Kto ukradł pamięć?" to świetna historia, która łączy w sobie elementy komiksu oraz literatury przygodowo-naukowej.
Fabuła bawi, ale i daje do myślenia. Genialnie zilustrowana, pełna dynamizmu i humoru, prosto przekazuje istotę problemu, który porusza. Mimo, że to książka dedykowana dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, także nieco starsi czytelnicy, a nawet już ci całkiem pełnoletni wyciągną z tej lektury pewne wnioski
Warta czytelniczej uwagi!
Warta miejsca w domowej biblioteczce!
Nie bierzesz, ale o tym słyszałaś/słyszałeś? Przeczytaj. Ty nie bierzesz, ale inni tak? Przeczytaj. Czegoś tam spróbowałaś/spróbowałeś i nie wiesz...
Co się dzieje w twoim ciele, gdy nerwy biorą górę? Strach się bać! Gdy do pokoju Antka wjeżdża mama z odkurzaczem, robi się przerażająco. I dla Kurzola...
Przeczytane:2024-11-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024, 52 książki 2024,
Czy są książki, które przyciągają niczym magnes?
Czy są książki, które można czytać wiele razy i się nam nie nudzą?
Czy są interesujące książki dla dzieci, które dzięki sprytnie wykreowanym postaciom i zabawnym historyjkom uczą o tym, jak funkcjonuje ludzki organizm, a przy okazji podpowiadają, w jaki sposób można zadbać o własne zdrowie i dobre samopoczucie?
Ba! Nawet są książki, które trzeba podstępem wykradać własnym dzieciom!!!
"Kurzol. Kto ukradł pamięć?" to już trzecia część serii o sympatycznym kłaczku, mieszkającym pod łóżkiem chłopca o imieniu Antek. Stworek ma ciekawą manierę przekręcania popularnych zwrotów i powiedzonek. Wielbiciele komiksów z pewnością nie przejdą obojętnie obok tego tytułu. Szczególnie, jeśli mieli okazję zapoznać się z którąkolwiek z poprzednich części przedstawiających niesamowite przygody tych sympatycznych bohaterów. Tym razem udajemy się w podróż do ciała dość specyficznej Agaty (siostry Antka) i dowiadujemy się co nieco na temat wpływu na zdrowie częstego i długotrwałego korzystania z telefonu.
U nas najnowsza publikacja spowodowała przypomnienie o wcześniejszej ("Kurzol. Gdzie się podział sen?"), a co ciekawe, okazało się, że niejako na nowo zostały odkryte treści, które wcześniej nie wzbudziły aż tak dużego zainteresowania, jak to miało miejsce teraz. Młody wielbiciel komiksów natrafiając na rymowanki, przy których znajdowały się nutki niespodziewanie zaczął wyśpiewywać zabawne fragmenty. Miał przy tym niesamowitą frajdę, a dobry humor udzielił się pozostałym domownikom, ponieważ wykonanie było naprawdę niesamowite (również pod względem wokalnym).
"Kurzol. Kto ukradł pamięć?" to książka, którą trudno podwędzić własnemu dziecku, ponieważ czyta ją w kółko i nie chce przestać. Nie są to przesadzone lub podkolorowane słowa - taka rzeczywistość nastała, że książki edukacyjne, które większości osób być może kojarzą się z nudą, nie mają nic wspólnego z tym, co oferują nam: Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska oraz Wydawnictwo Agora dla dzieci. Jest kolorowo, pomysłowo, różnorodnie, mądrze, a czasem także zabawnie. Publikacja idealna jako upominek dla kilkulatków, nastolatków, a nawet dorosłych (jest m.in. o popularnych uzależnieniach - na szczęście autorzy darowali sobie książkoholików 😉).
Uwaga! Ostrzeżenie! Grozi pobudzeniem dodatkowych obszarów w mózgu, posługiwaniem się nawet przez kilkulatków terminologią, która potrafi wywołać niezłe zdziwienie wśród niewtajemniczonych dużo starszych osób, koniecznością poszukiwania niestandardowych sposobów (także podstępnych) w celu przejęcia książki, a nawet odkryciem nowych talentów! Podsumowując, naprawdę warto po nią sięgnąć!