Problematyka książki sytuuje się w kontekście zarzutów wielokrotnie stawianych literaturze młodopolskiej, dotyczących zjawiska wielosłowia, braku panowania nad tokiem nadmiernie elokwentnej, emocyjnej wypowiedzi i - w rezultacie - utraty perspektywy refleksji oraz komunikacji społecznej. W literaturze epoki autor szuka świadectw, skłaniających do modyfikowania takich sądów. Główną częścią książki jest próba rekonstrukcji estetycznych i filozoficznych poglądów Stanisława Lacka, jednego z najciekawszych krytyków polskich przełomu XIX i XX wieku. Autor bada liczne wystąpienia Lacka z dziedziny krytyki literackiej, teatralnej i plastycznej, poszukując wspólnych tym tekstom wyznaczników postawy światopoglądowej i estetycznej. Młodopolski krytyk jawi się dzięki temu jako oryginalny poszukiwacz odpowiedzi na poczucie hipertrofii i kryzysu współczesnego mu języka, formułujący własny program "kultury małomównej".

Informacje dodatkowe o "Kultura małomówna" Stanisława Lacka. W kręgu młodopolskiej świadomości mowy i milczenia:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 83-233-2192-2

Kup książkę "Kultura małomówna" Stanisława Lacka. W kręgu młodopolskiej świadomości mowy i milczenia

"Kultura małomówna" Stanisława Lacka. W kręgu młodopolskiej świadomości mowy i milczenia - opinie o książce

Przygody człowieka tworzącego. Poiesis i autopoiesis
Mateusz Antoniuk0
Okładka ksiązki - Przygody człowieka tworzącego. Poiesis i autopoiesis

Greckie słowo poiesis tłumaczy się na język polski jako ,,tworzenie", ,,wytwarzanie", ,,robienie" czegoś nowego; termin autopoiesis oznacza zaś różne systemy...

Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz