ŁUKASZ KONIK to utalentowany szef kuchni, jedna z ciekawszych postaci polskiej branży kulinarnej. Z zaangażowaniem propaguje w Polsce i zagranicą tradycje kulinarne wszystkich regionów naszego kraju, jednocześnie z powodzeniem prowadząc eksperymenty kulinarne.
Stworzył oryginalny zbiór 160 przepisów inspirowanych tradycjami kulinarnymi regionów Polski. Autor zabiera czytelników w niezwykłą kulinarną podróż. Od morza po góry; od Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie rozpoczęła się jego przygoda z kuchnią, poprzez niezwykle ciekawe kulinarnie województwo łódzkie czy intrygujące i różnorodne potrawy województwa kujawsko-pomorskiego. W książce znajdziemy przepisy na zupy, pierogi, kotlety, gołąbki, desery i mnóstwo innych potraw, których nazwy przywodzą na myśl nie tylko wyjątkowy smak, ale także specyfikę miejsc, z których pochodzą. Przepisy są zróżnicowane, tak jak różnorodna jest kuchnia polska.
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2020-07-09
Kategoria: Kuchnia
ISBN:
Liczba stron: 288
Ilustracje:Fotografie
Przeczytane:2023-07-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2023, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2023 roku, Książki XXI wieku, 12 książek 2023, 26 książek 2023,
Jak już ostatnio zdążyliśmy zauważyć, że kuchnia polska nie ma przed nami tajemnic, chociaż dokonują, się wciąż to nowe zmiany nawet nie wiemy kiedy, ale może i dobrze, bo możemy odkrywać nowe i nieznane nam potrawy, ich smaki, a co najważniejsze ich zapach, z tym że niekoniecznie pamiętamy ich nazwy.
Czy tym razem tak się stanie, jeśli chodzi, o kuchnię regionalną na to pytanie należy udzielić odpowiedzi samemu, gdyż spotkamy się z różnymi wypowiedziami dotyczącymi z nazwami przyrządzanych dań pochodzących z kuchni regionalnej, a z czasem odtwarzanych na nowo?
Zanim zapoznałam się z książką Pana Łukasza Konika pt. ''Kuchnia regionów'' oglądałam programy kulinarne z jego udziałem, w których nie tylko potrafi w ciekawy sposób dobrać słowa, ale ma w sobie to coś pozytywnego i energicznego, że obserwuje się jego poczynania kulinarne z należytą mu uwagą.
Odwaga, serce, uśmiech, pozytywne nastawienie, próbowanie każdego z wykonanych dań to nie lada wyzwanie dla kucharza, który umie wnieść coś nowego i stanowi prawdziwą ucztę kulinarną dla smakosza kuchni regionalnej, o której warto rozmawiać i ją promować.
Warto podkreślić aspekt historyczny 16 województw i co jest w nich charakterystycznego zaprezentowanego umiejętnie przez autora pod względem kulinarnym.
Podoba mi się to, że jeśli w zamieszczonym przepisie jest podany składnik, którego ja nie znam, z nazwy to autor wyjaśnia w sposobie przyrządzenia, do czego on służy i kiedy go można dodać do dania pod koniec, w trakcie lub na sam początek.
Zaprezentowane zdjęcia regionalnych potraw będą stanowiły doskonałą zachętę, aby je wykonać, a następnie je zasmakować.
Elementem, na który warto, zwrócić jest, uwagę w tej książce jest to, że została ona przetłumaczona na język angielski, a jak wiadomo, kuchnia regionalna powinna być znana poza granicami, a jej smakiem powinni zachwycać się ci, którzy nie poznali jego walorów do tej pory.
Książka ta została wydana estetycznie pod każdym możliwym względem.
Pan Łukasz Konik to przykład cierpliwego nauczyciela, przyjaciela, a przede wszystkim podróżnika lubiącego praktykować w kuchni regionalnej, a czytelnikom ofiaruje, przepisy ufając im, że z pasją odtworzą, wykonując, dzielnie kulinarną misję, jaka została powierzona, że przyrządzą tak samo, jak w autorskim przepisie.
Warto przeczytać tę książkę.