Księga Niepokoju

Fernando Pessoa (1888-1935), modernistyczny poeta i prozaik portugalski, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Posługiwał się wieloma nazwiskami, a każde z jego literackich wcieleń cechowało się odrębną osobowością i stylem. Księga niepokoju, której fikcyjnym autorem jest pomocnik księgowego w Lizbonie, Bernardo Soares, to połączenie dziennika intymnego i prozy poetyckiej, utrzymane w liryczno-metafizycznym tonie. Luźno powiązane fragmenty odkrywają świat wyobraźni pisarza, koncentrując się na badaniu stanów świadomości i emocji. Pasjonująca lektura "autobiografii bez faktów" zmusza do porzucenia czytelniczych przyzwyczajeń i skłania do wyjścia poza codzienne doświadczenia. Książka powstała z zapisków pozostawionych przez Pessoę i została wydana prawie pięćdziesiąt lat po jego śmierci. W Polsce ukazuje się po raz pierwszy w pełnym wydaniu, w nowym przekładzie.

Informacje dodatkowe o Księga Niepokoju:

Księga Niepokoju - opinie o książce

Avatar użytkownika - Alkestis
Alkestis
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2014),
Księgę niepokoju porównać można do podróży. Jest to podróż inna niż wszystkie, bo jest to podróż, którą odbywamy wraz z Autorem do własnego wnętrza. I to jedna z takich, jakie pamięta się do końca życia. "Pisać to zapomnieć. Literatura jest najprzyjemniejszym sposobem ignorowania życia. Muzyka kołysze, sztuki wizualne ożywiają, sztuki żywe (jak taniec i aktorstwo) zabawiają. Natomiast literatura oddala się od życia, by uczynić z niego marzenie.*" Piękny język, którym posługuje się Pessoa, czyni podróż w którą nas zabiera jeszcze bardziej zdumiewającą.. Bo Księga niepokoju, nie należy do książek czytanych jednym tchem. To dzieło, które domaga się od Czytelnika chwili skupienia. Księgi niepokoju nie przeczytałam, a delektowałam się powolutku każdym jej fragmentem. * Fernando Pessoa, Księga niepokoju..., str. 223.
Avatar użytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2013-06-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Z pomyślunkiem,
Tytuł trafny - to faktycznie księga niepokoju. Niepokój ten się udziela: gdy odkładałam książkę, nie miałam ochoty do niej wracać, gdy jednak znów zaczynałam czytać, nie mogłam się oderwać. Książka ma formę dziennika (zastanawiam się, na ile jest to dziennik własny Pessoa a na ile Soaresa), bardzo specyficznego. Przedmiotem tego dziennika nie zawsze są bieżące wydarzenia: te są najmniej liczne. Tematem wiodącym jest analiza własnych przemyśleń, spostrzeżeń na temat świata i własnej osoby, wyalienowanej, celowo od tego świata uciekającej. Dziennik jest posępny, pesymistyczny ("Nie jestem pesymistą. Jestem smutny." - niech będzie i tak), przygnębiający. Jednocześnie, choć nie wszystkie odczucia i opinie autora podzielam, zadziwiająco wnikliwy.
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc