Księga Niepokoju

Ocena: 5 (3 głosów)
Fernando Pessoa (1888-1935), modernistyczny poeta i prozaik portugalski, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Posługiwał się wieloma nazwiskami, a każde z jego literackich wcieleń cechowało się odrębną osobowością i stylem. Księga niepokoju, której fikcyjnym autorem jest pomocnik księgowego w Lizbonie, Bernardo Soares, to połączenie dziennika intymnego i prozy poetyckiej, utrzymane w liryczno-metafizycznym tonie. Luźno powiązane fragmenty odkrywają świat wyobraźni pisarza, koncentrując się na badaniu stanów świadomości i emocji. Pasjonująca lektura "autobiografii bez faktów" zmusza do porzucenia czytelniczych przyzwyczajeń i skłania do wyjścia poza codzienne doświadczenia. Książka powstała z zapisków pozostawionych przez Pessoę i została wydana prawie pięćdziesiąt lat po jego śmierci. W Polsce ukazuje się po raz pierwszy w pełnym wydaniu, w nowym przekładzie.

Informacje dodatkowe o Księga Niepokoju:

Wydawnictwo: Świat Literacki
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-60318-32-4
Liczba stron: 436

więcej

Kup książkę Księga Niepokoju

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Księga Niepokoju - opinie o książce

Avatar użytkownika - Alkestis
Alkestis
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2014),
Księgę niepokoju porównać można do podróży. Jest to podróż inna niż wszystkie, bo jest to podróż, którą odbywamy wraz z Autorem do własnego wnętrza. I to jedna z takich, jakie pamięta się do końca życia. "Pisać to zapomnieć. Literatura jest najprzyjemniejszym sposobem ignorowania życia. Muzyka kołysze, sztuki wizualne ożywiają, sztuki żywe (jak taniec i aktorstwo) zabawiają. Natomiast literatura oddala się od życia, by uczynić z niego marzenie.*" Piękny język, którym posługuje się Pessoa, czyni podróż w którą nas zabiera jeszcze bardziej zdumiewającą.. Bo Księga niepokoju, nie należy do książek czytanych jednym tchem. To dzieło, które domaga się od Czytelnika chwili skupienia. Księgi niepokoju nie przeczytałam, a delektowałam się powolutku każdym jej fragmentem. * Fernando Pessoa, Księga niepokoju..., str. 223.
Link do opinii
Avatar użytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2013-06-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Z pomyślunkiem,
Tytuł trafny - to faktycznie księga niepokoju. Niepokój ten się udziela: gdy odkładałam książkę, nie miałam ochoty do niej wracać, gdy jednak znów zaczynałam czytać, nie mogłam się oderwać. Książka ma formę dziennika (zastanawiam się, na ile jest to dziennik własny Pessoa a na ile Soaresa), bardzo specyficznego. Przedmiotem tego dziennika nie zawsze są bieżące wydarzenia: te są najmniej liczne. Tematem wiodącym jest analiza własnych przemyśleń, spostrzeżeń na temat świata i własnej osoby, wyalienowanej, celowo od tego świata uciekającej. Dziennik jest posępny, pesymistyczny ("Nie jestem pesymistą. Jestem smutny." - niech będzie i tak), przygnębiający. Jednocześnie, choć nie wszystkie odczucia i opinie autora podzielam, zadziwiająco wnikliwy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 5, Przeczytałem,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy