Księga herbaty

Ocena: 5 (3 głosów)

Napisana w 1906 roku niewielka książeczka była pomyślana jako wprowadzenie do japońskiej estetyki i sztuki życia dla zachodnich czytelników. Japoński autor opowiada o historii i znaczeniu picia herbaty w społeczeństwach Wschodu, rozwijając przy tym wątki dotyczące filozofii, religii i estetyki. Szczególne miejsce poświęca japońskiej ceremonii herbaty, podkreślając jej wpływ na tamtejsze architekturę, sztukę i życie codzienne. Wyrafinowany styl i prostota tej książki zdają się wprost nawiązywać do estetyki, o której opowiada Okakura.

,,Filozofia herbaty nie jest estetyzmem w zwykłym znaczeniu tego słowa, wspólnie bowiem z etyką i religią wyraża cały nasz sposób widzenia człowieka i natury. Jest higieną, gdyż zmusza nas do czystości; ekonomią, bo uczy, że w prostocie, a nie w złożoności i przepychu, znaleźć można wygodę; moralną geometrią, ponieważ określa nasze poczucie proporcji w stosunku do wszechświata. Wyraża prawdziwego ducha demokracji Wschodu, czyniąc wszystkich swych wyznawców arystokratami smaku" - pisze autor.

Informacje dodatkowe o Księga herbaty:

Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2017-04-17
Kategoria: Inne
ISBN: 9788365271495
Liczba stron: 96

więcej

Kup książkę Księga herbaty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Księga herbaty - opinie o książce

Avatar użytkownika - kofeinowe_ksiazk
kofeinowe_ksiazk
Przeczytane:2024-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

Kakuzo Okakura to absolwent Uniwersytetu Tokijskiego, założył Tokijską Szkołę Sztuk Pięknych oraz Japoński Instytut Sztuk Pięknych, był kuratorem w Bostońskim Muzeum Sztuk Pięknych. Pisał książki, wygłaszał wykłady, publikował w czasopismach amerykańskich i azjatyckich. Całe życie walczył o zachowanie i odrodzenie japońskiej tradycji artystycznej.
"Księga herbaty" została napisana w 1906 r. z myślą o amerykańskich czytelnikach, obecnie należy do klasyki eseju. Herbata stała się pretekstem do snucia rozważań na temat wschodniego sposobu myślenia, filozofii, estetyki i sztuki oraz religii. Autor przedstawia swoje poglądy o światach Wschodu i Zachodu, które mogą na chwilę spotkać się przy filiżance herbaty.
"Księga herbaty" to krótka publikacja, ale wymagała ode mnie dość dużego skupienia. Historia herbaty, wschodnie legendy i religie przeplatają się z refleksjami na temat świata, jego piękna, harmonii, estetyzmu, a także brakiem wzajemnego zrozumienia pomiędzy Wschodem a Zachodem. Faktycznie, opisywane wątki, zarówno historyczne jak i współczesne autorowi, były dla mnie w pewnych aspektach nowe, nieoczywiste, abstrakcyjne i trudne do zrozumienia. Podobał mi się krótki, ale wyczerpujący opis różnic między taoizmem i konfucjanizmem. Książka może być ciekawym spojrzeniem w kierunku szukania równowagi poprzez odpowiednio przeprowadzone rytuały herbaciane. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o samą czynność picia herbaty. Autor pokazuje połączenie pomiędzy różnymi stylami życia czy wyznawanymi religiami, a ceremoniami picia herbaty w odpowiednich pomieszczeniach, z określonym wystrojem. Może to być bardzo inspirujące i pomocne w próbach odnalezienia spokoju wśród ogromnej ilości rozpraszaczy, które stale dekoncentrują, a także zauważaniu i akceptowaniu drobnych i pozornie niewpływających na nic rzeczy oraz nieustannych zmian.
---
https://www.instagram.com/kofeinowe.ksiazki/

Link do opinii
Avatar użytkownika - Valakiria
Valakiria
Przeczytane:2022-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 2022, Reportaż/non fiction,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy