Księga herbaty

Napisana w 1906 roku niewielka książeczka była pomyślana jako wprowadzenie do japońskiej estetyki i sztuki życia dla zachodnich czytelników. Japoński autor opowiada o historii i znaczeniu picia herbaty w społeczeństwach Wschodu, rozwijając przy tym wątki dotyczące filozofii, religii i estetyki. Szczególne miejsce poświęca japońskiej ceremonii herbaty, podkreślając jej wpływ na tamtejsze architekturę, sztukę i życie codzienne. Wyrafinowany styl i prostota tej książki zdają się wprost nawiązywać do estetyki, o której opowiada Okakura.

,,Filozofia herbaty nie jest estetyzmem w zwykłym znaczeniu tego słowa, wspólnie bowiem z etyką i religią wyraża cały nasz sposób widzenia człowieka i natury. Jest higieną, gdyż zmusza nas do czystości; ekonomią, bo uczy, że w prostocie, a nie w złożoności i przepychu, znaleźć można wygodę; moralną geometrią, ponieważ określa nasze poczucie proporcji w stosunku do wszechświata. Wyraża prawdziwego ducha demokracji Wschodu, czyniąc wszystkich swych wyznawców arystokratami smaku" - pisze autor.

Informacje dodatkowe o Księga herbaty:

Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2017-04-17
Kategoria: Inne

Kup książkę Księga herbaty

Księga herbaty - opinie o książce

Avatar użytkownika - kofeinowe_ksiazk
kofeinowe_ksiazk
Przeczytane:2024-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

Kakuzo Okakura to absolwent Uniwersytetu Tokijskiego, założył Tokijską Szkołę Sztuk Pięknych oraz Japoński Instytut Sztuk Pięknych, był kuratorem w Bostońskim Muzeum Sztuk Pięknych. Pisał książki, wygłaszał wykłady, publikował w czasopismach amerykańskich i azjatyckich. Całe życie walczył o zachowanie i odrodzenie japońskiej tradycji artystycznej.
"Księga herbaty" została napisana w 1906 r. z myślą o amerykańskich czytelnikach, obecnie należy do klasyki eseju. Herbata stała się pretekstem do snucia rozważań na temat wschodniego sposobu myślenia, filozofii, estetyki i sztuki oraz religii. Autor przedstawia swoje poglądy o światach Wschodu i Zachodu, które mogą na chwilę spotkać się przy filiżance herbaty.
"Księga herbaty" to krótka publikacja, ale wymagała ode mnie dość dużego skupienia. Historia herbaty, wschodnie legendy i religie przeplatają się z refleksjami na temat świata, jego piękna, harmonii, estetyzmu, a także brakiem wzajemnego zrozumienia pomiędzy Wschodem a Zachodem. Faktycznie, opisywane wątki, zarówno historyczne jak i współczesne autorowi, były dla mnie w pewnych aspektach nowe, nieoczywiste, abstrakcyjne i trudne do zrozumienia. Podobał mi się krótki, ale wyczerpujący opis różnic między taoizmem i konfucjanizmem. Książka może być ciekawym spojrzeniem w kierunku szukania równowagi poprzez odpowiednio przeprowadzone rytuały herbaciane. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o samą czynność picia herbaty. Autor pokazuje połączenie pomiędzy różnymi stylami życia czy wyznawanymi religiami, a ceremoniami picia herbaty w odpowiednich pomieszczeniach, z określonym wystrojem. Może to być bardzo inspirujące i pomocne w próbach odnalezienia spokoju wśród ogromnej ilości rozpraszaczy, które stale dekoncentrują, a także zauważaniu i akceptowaniu drobnych i pozornie niewpływających na nic rzeczy oraz nieustannych zmian.
---

Avatar użytkownika - Valakiria
Valakiria
Przeczytane:2022-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 2022, Reportaż/non fiction,
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski