Księga herbaty

Ocena: 5 (3 głosów)

Napisana w 1906 roku niewielka książeczka była pomyślana jako wprowadzenie do japońskiej estetyki i sztuki życia dla zachodnich czytelników. Japoński autor opowiada o historii i znaczeniu picia herbaty w społeczeństwach Wschodu, rozwijając przy tym wątki dotyczące filozofii, religii i estetyki. Szczególne miejsce poświęca japońskiej ceremonii herbaty, podkreślając jej wpływ na tamtejsze architekturę, sztukę i życie codzienne. Wyrafinowany styl i prostota tej książki zdają się wprost nawiązywać do estetyki, o której opowiada Okakura.

,,Filozofia herbaty nie jest estetyzmem w zwykłym znaczeniu tego słowa, wspólnie bowiem z etyką i religią wyraża cały nasz sposób widzenia człowieka i natury. Jest higieną, gdyż zmusza nas do czystości; ekonomią, bo uczy, że w prostocie, a nie w złożoności i przepychu, znaleźć można wygodę; moralną geometrią, ponieważ określa nasze poczucie proporcji w stosunku do wszechświata. Wyraża prawdziwego ducha demokracji Wschodu, czyniąc wszystkich swych wyznawców arystokratami smaku" - pisze autor.

Informacje dodatkowe o Księga herbaty:

Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2017-04-17
Kategoria: Inne
ISBN: 9788365271495
Liczba stron: 96

więcej

Kup książkę Księga herbaty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Księga herbaty - opinie o książce

Avatar użytkownika - kofeinowe_ksiazk
kofeinowe_ksiazk
Przeczytane:2024-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

Kakuzo Okakura to absolwent Uniwersytetu Tokijskiego, założył Tokijską Szkołę Sztuk Pięknych oraz Japoński Instytut Sztuk Pięknych, był kuratorem w Bostońskim Muzeum Sztuk Pięknych. Pisał książki, wygłaszał wykłady, publikował w czasopismach amerykańskich i azjatyckich. Całe życie walczył o zachowanie i odrodzenie japońskiej tradycji artystycznej.
"Księga herbaty" została napisana w 1906 r. z myślą o amerykańskich czytelnikach, obecnie należy do klasyki eseju. Herbata stała się pretekstem do snucia rozważań na temat wschodniego sposobu myślenia, filozofii, estetyki i sztuki oraz religii. Autor przedstawia swoje poglądy o światach Wschodu i Zachodu, które mogą na chwilę spotkać się przy filiżance herbaty.
"Księga herbaty" to krótka publikacja, ale wymagała ode mnie dość dużego skupienia. Historia herbaty, wschodnie legendy i religie przeplatają się z refleksjami na temat świata, jego piękna, harmonii, estetyzmu, a także brakiem wzajemnego zrozumienia pomiędzy Wschodem a Zachodem. Faktycznie, opisywane wątki, zarówno historyczne jak i współczesne autorowi, były dla mnie w pewnych aspektach nowe, nieoczywiste, abstrakcyjne i trudne do zrozumienia. Podobał mi się krótki, ale wyczerpujący opis różnic między taoizmem i konfucjanizmem. Książka może być ciekawym spojrzeniem w kierunku szukania równowagi poprzez odpowiednio przeprowadzone rytuały herbaciane. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o samą czynność picia herbaty. Autor pokazuje połączenie pomiędzy różnymi stylami życia czy wyznawanymi religiami, a ceremoniami picia herbaty w odpowiednich pomieszczeniach, z określonym wystrojem. Może to być bardzo inspirujące i pomocne w próbach odnalezienia spokoju wśród ogromnej ilości rozpraszaczy, które stale dekoncentrują, a także zauważaniu i akceptowaniu drobnych i pozornie niewpływających na nic rzeczy oraz nieustannych zmian.
---
https://www.instagram.com/kofeinowe.ksiazki/

Link do opinii
Avatar użytkownika - Valakiria
Valakiria
Przeczytane:2022-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 2022, Reportaż/non fiction,
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy