,,Książka o górach" jakiej jeszcze nie było! Wciągająca a zarazem pełna praktycznych wskazówek opowieść o relacji człowieka z górami i o szukaniu własnej drogi, która wiedzie hen, wysoko.
Cześć, człowieku gór!
Nie ma znaczenia, czy jesteś dziewczyna, chłopakiem, dzieckiem czy dorosłym. Wszyscy ludzie gor sa dla siebie przyjaciołmi i mowia sobie po imieniu. Czy wiesz, że jedna czwarta całego ladu na Ziemi to gory? Wyobraź sobie, że 100 tysiecy szczytow wciąż nie ma nazwy - nikt na nich nie był.
Czyzby czekały na ciebie? A moze zamiast zdobywać, wolisz wędrować po graniach i dolinach lub śmigać po ośnieżonych stokach? Tez wspaniale. W gorach jest miejsce dla każdego.
Robb Maciąg - doświadczony podróżnik - zaprasza cię na wyprawę, podczas której dowiesz się miedzy innymi, co to jest szpej, jak wspinać się w spódnicy i czy można zjechać na nartach z ośmiotysięcznika.Poznasz też niezwykłych i barwnych ludzi, dzięki którym góry stały się nam wszystkim trochę bliższe.
Ilustratorka Patricija Bliuj Stodulska wzniosła się na wyżyny, aby je pokazać.
O książce napisali:
Turysci po przyjsciu do schroniska siadaja razem przy długim stole. Nie ma znaczenia, czy sie znaja, skad pochodza i dokad zmierzaja - tutaj sa wspolnota. Tak działa magia gor, ktora Robb Maciag zgłebia w tej ksiazce. Po lekturze kolejnych stron, nabierzecie ochoty by ruszyc w droge i odnalezc swoja własna historie zapisana na gorskim szlaku!
Marta Krzeptowska kierowniczka Schroniska Gorskiego PTTK w dolinie Pieciu Stawow Polskich, załozycielka Szkoły Gorskiej 5+
Miałem duzo szczescia, bo pierwsze kroki w gorach stawiałem w towarzystwie starszego brata, wtedy juz ratownika TOPR. Pierwsze zjazdy w Tatrach, wspinaczki były dla mnie bardzo ekscytujace i niesamowite.
Nie kazdy ma tyle szczescia, dlatego jesli myslicie o tym, by wybrac sie w gory, to warto przeczytac te ksiazke. Znajdziecie w niej mnostwo praktycznych wskazowek. I pamietajcie - bezpieczenstwo zawsze na pierwszym miejscu :).
Andrzej Bargiel skialpinista
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2024-04-24
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 168
Za opisaną w tej książce podróż rowerem do Chin i Azji Południowo-Wschodniej autor otrzymał nagrodę Traveler przyznawaną przez National Gerographic. Robert...
Przeczytane:2024-11-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Góry niewątpliwie maja swoich amatorów. Są to zarówno „spacerowicze”, którzy nieśpiesznie wędrują po dolinach, jak i „wyczynowcy” lubiący zastrzyk adrenaliny. Góry zapraszają wszystkich, ale oczekują od nich szacunku i pokory. Mówi się, że góry się zdobywa, ale nie można tego robić dziko i wulgarnie. One są jak partner/partnerka. Trzeba je dobrze poznać i przygotować się do wyprawy. Robb Maciąg, podróżnik, napisał książkę o bardzo wymownym tytule „Książka o górach”. A w niej opowiada o „magii gór”.
Na początku zerknijmy, jakie tematy zostały poruszone w tej publikacji. Gwoli wstępu autor serwuje nam rys mitologiczno-geologiczny, czyli słówko o tym, jak powstały góry. Potem przygotowujemy się do wyprawy. Dowiadujemy się, jakie są rodzaje wspinaczki, jaki sprzęt przydaje się w górach, a także, kto niesie pomoc w razie wypadku. Mimochodem pojawiają się w tekście nawiązania do niepisanej etykiety, która obowiązuje na szlaku. Dalsza cześć publikacji poświęcona jest górom wysokim. Króluje tu Mount Everest. Robb Maciąg opowiada o jego fenomenie, a nawet modzie na zdobywanie tak wysokich szczytów. Jak w ogóle to wygląda w praktyce? Jak zadbać o siebie w tak ekstremalnych warunkach? Oczywiście wypada tu wspomnieć o tzw. „Koronie Ziemi”, czyli najwyższy szczytach na każdym z kontynentów i autor to robi. Dalsza część książki to właściwie zbiór ciekawostek i o polskich himalaistach i o nietypowych „zjawiskach” związanych ze wspinaczką, np. o niepełnosprawnych wspinaczach. Ostatnia cześć to „Historie ludzi gór”, czyli tych, którzy mogą się pochwalić wyjątkowymi osiągnięciami.
Czy treść jest ciekawa, każdy oceni zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Ja bardzo lubię książki podróżnicze i wręcz chłonę wszelkie opowieści o „zdobywcach”. Natomiast w przypadku „Książki o górach” zauroczył mnie styl, w jakim została napisana. Robb Maciąg jest takim typem mentora, który traktuje czytelnika po partnersku. Ma pełną świadomość tego, że to on przekazuje wiedzę, ale nie odczuwamy jego wyższości. To nie jest profesor, który przemawia z ambony. On siada z nami na dywanie i nawiązuje cudowny kontakt. I tym „kupuje” czytelnika.