Książę Parnasu

Ocena: 4.25 (4 głosów)
Niniejsza opowieść jest skromnym divertimento odwołującym się do niektórych, mniej lub bardziej znanych, szczegółów z życia Miguela de Cervantesa Saavedry, przede wszystkim związanych z jego podróżą do Włoch, którą odbył w swych młodych latach, jak również z kilkoma bytnościami w Barcelonie, niejednokrotnie w jego dziełach wspomnianych. Aczkolwiek - rzecz dziwna - autor "Don Kichota" nie wspomina o swojej przyjaźni z barcelońskim drukarzem i księgarzem Antonim de Sempere i znajomości z łazikiem Sancho Ferminem de la Torre. Zupełnym również milczeniem w biografii wielkiego pisarza pominięte są jego trudne relacje z tajemniczym wydawcą Andreasem Corellim.

Informacje dodatkowe o Książę Parnasu:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2012-10-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7758-294-7
Liczba stron: 64

więcej

Kup książkę Książę Parnasu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Książę Parnasu - opinie o książce

„Książę Parnasu”, według opisu, jest po prostu „skromnym divertimentem odwołującym się do niektórych, mniej lub bardziej znanych, szczegółów z życia Miguela de Cervantesa Saavendry, przede wszystkim związanych z jego podróżą do Włoch, którą odbył w swych młodych latach, jak również z  kilkoma bytnościami w Barcelonie, niejednokrotnie w jego dziełach wspomnianych”. Już od pierwszych zdań zanurzamy się w średniowiecznym klimacie Barcelony, do którego autor zdążył nas przyzwyczaić w całej swojej serii o „Cmentarzu Zapomnianych Książek”. Baśniowa opowieść o Miguelu de Cervantesie i jego domniemanych znajomościach z Panem Antonim de Sempere, Sancho Ferminem de la Torre oraz Andreasem Corellim – nazwiskami dobrze znanymi nam z trylogii, rzuca nowe światło na wcześniejsze czasy przed powstaniem słynnej biblioteki. Dowiadujemy się także co nieco o sławnym Cervantesie – autorze niezapomnianego „Don Kichota”, a zachęceni tymi informacjami chcemy poznać więcej szczegółów z życia pisarza. Kto wie, może gdzieś, w zupełnie dziwnym miejscu, leży sobie przez wieki trzecia część  przygód rycerza z La Manchy, o której świat nigdy się nie dowiedział…„Książę Parnasu” to zaledwie 60 stronicowa opowieść, ale jakże ciekawa i wciągająca. Archaiczny styl dobrze komponujący się z XVI i XVII stuleciem może nie ułatwia lektury, ale wprowadza w odpowiedni klimat i dodaje wiarygodności opisywanej historii. 

„Komedia uczy nas, iż nie należy brać życia nazbyt serio, tragedia zaś uczy nas, co się dzieje, kiedy nie bierzemy na serio tego, czego nas uczy komedia.”

„Miłość to jedyny kamień, który zawsze potyka się o tego samego człowieka.”

Jak widać i tu znajdziemy aforyzmy, mądrości – fantastyczne cytaty, których tak wiele jest w książkach Zafona. Żal tylko, że historia Miguela de Cervantesa – tytułowego Księcia Parnasu jest tylko tym krótkim „divertimentem”, a nie kolejną  fantastyczną, kilkuset stronicową powieścią do jakich przyzwyczaił nas autor.
 
Polecam

Link do opinii
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2013-08-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
No cóż, zdecydowanie mogło być lepiej (gorzej pewnie też...). Wydaje mi się jednak, że Zafon nie jest mistrzem krótkich opowiadań, a jego malutkiej książeczce, wbrew zapowiedziom wydawcy, daleko do "Opowieści Wigilijnej". Są wątki znane z innych powieści, a więc Cmentarz Zapomnianych Książek, są przodkowie znanych czytelnikom postaci, jest i nowy wątek życiorysu Cervantesa (niestety nijak mający się do prawdy historycznej). Minusem jest język - autor (lub tłumacz) nieco zbyt mocno silili się na stylizację języka i wyszło dość sztywno. Plusem jest za to niewątpliwie to, że mogłam dowiedzieć się czegoś nowego o mojej ulubionej postaci z pozostałych powieści - Andreasie Corellim. Ogólnie rzecz ujmując - nic specjalnego, nie musiałam kupować kolejnego "Więźnia nieba", by ją przeczytać. Mój błąd - innym odradzam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - alnilam
alnilam
Przeczytane:2013-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
"Książę Parnasu" jest to krótkie opowiadanie, sprzedawane jako "prezent" od autora i wydawcy w komplecie z "Więźniem nieba". Początkowo nie byłam zachwycona rozmiarami tej książeczki - liczyłam na coś więcej. Ale gdy tylko zaczęłam czytać, okazało się że to "więcej" naprawdę może się ukryć na tych 64 stronach. Autor sobie tylko znanym sposobem przenosi nas w magiczny świat Barcelony, i nie tylko, przełomu XVI i XVII wieku. W końcu postanowił uchylić przed czytelnikami rąbka tajemnicy i pokazać początki Cmentarza Zapomnianych Książek... Polecam wszystkim fanom twórczości Zafona, i nie tylko ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - ratafia1
ratafia1
Przeczytane:2023-10-13, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,

Żywię do Zafona bardzo sprzeczne uczucia. Uwielbiam to jego przejmujące szarpanie za struny serca, których istnienia nawet nie podejrzewałam, a nie znoszę...w zasadzie za to samo. Pod tym względem ta książeczka nie jest aż tak bolesna, choć nie zabrakło w niej oczywiście nieszczęśliwej historii miłosnej, diabolicznych mocy, tym razem we własnej postaci i spalonej słońcem Barcelony. Miła książka, by dostać ją w prezencie, by samemu kupować - niekoniecznie.

Link do opinii
Inne książki autora
Książę Mgły
Carlos Ruiz Zafon0
Okładka ksiązki - Książę Mgły

Rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina, i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej na wybrzeżu Atlantyku. Zamieszkuje...

Pałac północy
Carlos Ruiz Zafon0
Okładka ksiązki - Pałac północy

Kalkuta, 1932. Ben, wychowanek sierocińca St. Patrick, skończył już 16 lat - podobnie jak jego przyjaciele, będzie musiał opuścić dom dziecka i się usamodzielnić...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy