Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Historia mężczyzny, który wyprzedzał swoje czasy. Fascynująca podróż po różnych epokach.

Co właściwie wiemy o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim? I dlaczego powinniśmy wiedzieć więcej?

Tadeusz Boy-Żeleński, jedna z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Wpływowy krytyk teatralny i zaciekły polemista. Kampanie publicystyczne o prawa kobiet (stworzył hasło: ,,Piekło kobiet"), świadome macierzyństwo, rozdział Kościoła od państwa przysporzyły mu wrogów na wielu stronach sceny politycznej.

Pisarz uwielbiany przez rzesze czytelników, dla przeciwników - ,,notoryczny demoralizator". Tłumacz i wydawca; zawdzięczamy mu polskie wydania Niebezpiecznych związków, Dziejów Tristana i Izoldy oraz cyklu W poszukiwaniu straconego czasu. Mistrz literackich prowokacji i autopromocji.

Prywatnie melancholik i introwertyk. W licznych romansach szukał przyjaźni i więzi intelektualnej. Taki związek stworzył z publicystką Ireną Krzywicką.

Monika Śliwińska odkrywa nieznane dotąd fakty z życia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Z doświadczeń, konfliktów wewnętrznych i niejednoznacznych wyborów rekonstruuje biografię, którą czyta się jak wciągającą powieść.

Informacje dodatkowe o Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2024-10-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Biografie i literatura faktu biografie Biografie artystów i ludzi show biznesu Biografie ludzi pióra

Kup książkę Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Panny z "Wesela". Siostry Mikołajczykówny i ich świat
Monika Śliwińska0
Okładka ksiązki - Panny z "Wesela". Siostry Mikołajczykówny i ich świat

Autorka biografii Wyspiańskiego powraca z nową opowieścią! Wesele w wersji herstory! Opowieść o Annie, Jadwidze i Marii Mikołajczykównach W chałupie...

Wyspiański. Dopóki starczy życia
Monika Śliwińska0
Okładka ksiązki - Wyspiański. Dopóki starczy życia

Czwarty wieszcz. Autor kilkunastu dramatów, z których jedynie Wesele zyskało miano arcydzieła. Artysta na piedestale, którego życie...

Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz