Wirusy, hakerzy, szpiegostwo gospodarcze, elektroniczne podsłuchy i kradzieże - era Internetu ma także ciemną stronę, która stawia przed nami coraz większe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa informacji. Dla większości organizacji kwestie ochrony dostępu do danych przechowywanych w systemach komputerowych i wymienianych między nimi, a także skutecznego odpierania ataków sieciowych, stały się zagadnieniem mogącym przesądzić o ich istnieniu. Bezpieczeństwo sieci ma także ogromne znaczenie dla zwykłych użytkowników Internetu, często przetrzymujących na dyskach poufne dokumenty i korzystających z bankowości elektronicznej. Na szczęście mamy już dziś świetne technologie i narzędzia związane z bezpieczeństwem sieci komputerowych oraz kryptografią. Jedyne, co musisz zrobić, to uzbroić się w wiedzę, jak skutecznie je wykorzystać.
Oto druga część wyczerpującego przewodnika po praktycznych zastosowaniach kryptografii oraz mechanizmach bezpieczeństwa pozwalających na skuteczną ochronę informacji, sieci i systemów komputerowych. Znajdziesz tu m.in. opis sprawdzonych metod zarządzania kluczami, a ponadto najpopularniejsze techniki uwierzytelniania użytkowników. Poczytasz o algorytmach kryptograficznych i protokołach służących do zapewnienia bezpieczeństwa w sieciach lokalnych czy Internecie oraz o mechanizmach bezpieczeństwa na poziomie sieci bezprzewodowych, poczty elektronicznej i protokołu IP. Dowiesz się, jak wykrywać obecność intruzów w systemie i poznasz sprawdzone środki zabezpieczania go przed wszelkimi zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak ataki sieciowe, wirusy czy robaki. Dzięki tym informacjom kwestia zakładania skutecznych zapór sieciowych przestanie być dla Ciebie tajemnicą. Na koniec zapoznasz się z prawnymi i etycznymi aspektami bezpieczeństwa sieciowego: przeczytasz m.in. o poszanowaniu prywatności w Internecie, respektowaniu praw autorskich oraz walce z przejawami przestępczości komputerowej.
Zagadnienia, które znajdziesz w II części podręcznika:
Zarządzanie kluczami i ich dystrybucja Uwierzytelnianie użytkowników Bezpieczeństwo transportu danych Bezpieczeństwo sieci bezprzewodowych Bezpieczeństwo poczty elektronicznej Bezpieczeństwo protokołu IP Bezpieczeństwo systemu Wykrywanie intruzów Szkodliwe oprogramowanie Rozproszone ataki DoS Firewalle Prawne i etyczne aspekty bezpieczeństwa komputerowego Własność intelektualna Ochrona prywatnościWilliam Stallings jest autorem siedemnastu książek z zakresu technicznych aspektów bezpieczeństwa informacji i sieci komputerowych. Jest jedenastokrotnym laureatem nagrody za najlepszą książkę informatyczną roku, przyznawanej przez Text and Academic Authors Association. W trakcie ponadtrzydziestoletniej kariery zawodowej zaprojektował i zaimplementował wiele pakietów związanych z protokołami TCP/IP i OSI dla różnych platform. Jako konsultant doradzał m.in. agencjom rządowym oraz dostawcom sprzętu i oprogramowania.
Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2012-01-18
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 552
SNMP (Simple Network Management Protocol) wraz z RMON (Remote Network Monitoring) to najefektywniejsze narzędzia do zarządzania współczesnymi, bardzo zróżnicowanymi...
Organizacja i architektura systemu komputerowego to nowe, jedenaste wydanie znakomitego podręcznika o budowie i działaniu współczesnych systemów komputerowych...
Chcę przeczytać,