Jeden z najbardziej wpływowych współczesnych intelektualistów katolickich analizuje burzliwe wydarzenia charakteryzujące światową politykę i życie publiczne Kościoła katolickiego w XX wieku i na początku XXI wieku.
George Weigel w swoich esejach z dogłębnym zrozumieniem złożoności dzisiejszego świata odczytuje wydarzenia takie jak I wojna światowa czy epoka komunizmu w świetle globalnych procesów kulturowych i w powiązaniu z problemami współczesnej moralności, w szczególny sposób przybliżając wyzwania i dokonania wspólnot chrześcijańskich w okresach pontyfikatów św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.
Weigel umiejętnie splata wątki teologiczne i filozoficzne z faktami z zakresu historii politycznej i społecznej, odwołując się do tak fundamentalnych pojęć, jak rozum, wolność, prawda. Polemizuje z różnymi ideami i poglądami, w tym ateistycznymi, amoralistycznymi czy nihilistycznymi, ukazując konsekwencje, jakie ma ideologia i polityka dla istnienia dobra i zła w zagmatwanym świecie ponowoczesności, rzekomego ,,końca historii". Podkreśla przy tym, że wszelkie głębokie prądy polityczne, społeczne i gospodarcze szczególnie mocno wyrażają się poprzez kulturę i mają bezpośrednie przełożenie na ludzką moralność i religijność oraz szeroko pojęte życie duchowe.
Wydawnictwo: Promic
Data wydania: 2022-02-17
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 192
Tłumaczenie: Krzysztof Kurek
Najpełniejsze na świecie, uzupełnione wydanie międzynarodowego bestsellera! Biografia Jana Pawła II wysoko ceniona przez Watykan, powstała za aprobatą...
Ostatnia lekcja naszego Papieża. Jan Paweł II zmieniał życie każdego, kto się z nim zetknął. Stawał się autorytetem, wzorem, często kimś bliskim. Niezwykła...