Poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania. Wyjątkowy powrót po 70 latach na miejsce zsyłki.
Przejmująca opowieść. - Wiesław Adamczyk, autor bestsellera ,,Kiedy Bóg odwrócił wzrok"
Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie (...). Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko uporządkować, zapisać, przekazać dalej. - Dagmara Dworak
W ten sposób powstał unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjących uczestników tamtych wydarzeń - Danuty i Bogusława. Ich przeplatające się wypowiedzi malują całościowy obraz najpierw przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania.
Do książki jest dołączony jedyny w swoim rodzaju film: dokument z wyprawy Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony wypowiedziami obojga rodzeństwa oraz archiwalnymi materiałami z epoki.
Ta historia jest mi szczególnie bliska. Też straciłem na Wschodzie w mrokach totalitaryzmu rodzinę, a z nią ważną część tożsamości. Wiem, jak obsesyjna może być potrzeba powrotu. Dlatego rozumiem, ale i podziwiam bohatera, że po siedemdziesięciu latach wraca do dziecięcej traumy. Przemierza szlaki rodzinnej tułaczki, szuka grobu matki, decyduje się spojrzeć w oczy historii. Podziwiam i zazdroszczę, że tyle udało się odnaleźć. Polecam Kromkę chleba, książkę i film. - Bogusław Chrabota, redaktor naczelny ,,Rzeczpospolitej"
"Jak ocenić historię, wobec której jest się kompletnie nieobiektywnym? Ilością wypłakanych łez. Jak wyrazić pragnienie, żeby tę historię poznali inni? Wybuchami niepohamowanego śmiechu i minutami głębokiego wzruszenia...Znam tę historię od dziecka. Wzrastałam, słuchając jej zimowymi wieczorami. Teraz i Ty możesz ją poznać. Historię piękną i straszną. Tym bardziej wstrząsającą, że płynącą z głębi serca dzieci, które ją przeżyły. Dzięki Danusi i Bogusławowi, mojemu ukochanemu Wujostwu, wszyscy możemy przekonać się, jakimi szczęściarzami jesteśmy, żyjąc w czasie pokoju... Cieszę się bardzo, że została spisana. Dzięki temu i moje dzieci będą bogatsze o te wyjątkowe wspomnienia" - Joanna Brodzik, aktorka, najstarsza z pięciorga wnucząt Jadzi.
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2018-08-21
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 376
Poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania. Wyjątkowy powrót po 70 latach na miejsce zsyłki. Przejmująca opowieść. - Wiesław Adamczyk...
Przeczytane:2022-06-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Dzieci w czasie II wojny światowej , Syberia, Gułag , 90 książek w 2022,
Wzruszająca historia o polskiej rodzinie z Hajnówki, która została deportowana na Syberię - rodzice z czwórką dzieci, trzy córki i syn.
Książka ma inną formę niż zazwyczaj, gdyż wypowiadają się w niej dorosłe już dzieci, które uczestniczyły w tej wywózce najmłodsza z sióstr Danuta i najmłodszy Bogusław.
Na zmianę opowiadają przerażające przeżycia z dalekiej deportacji. Bogusław niewiele pamiętał, gdyż był wtedy malutkim dzieckiem, miał niecałe trzy latka, kiedy w lutym 1940 roku NKWD wtargnęło do domu i rozpoczęła się ich niezwykle trudna i ciężka tułaczka.
Tytułowa kromka chleba to było wszystko czego wtedy pragnęły dzieci na rosyjskiej, nieludzkiej ziemi.
Doświadczyły ogromnego zimna, wiecznego głodu, różnych chorób, ciężkiej pracy oraz rodzinnej tragedii.
Dagmara Dworak to córka Bogusława. Od dzieciństwa słuchała tej historii.
Osobiście bardzo długo polowałam na tę książkę.
Naprawdę warto przeczytać. Polecam bardzo.
Ciekawostka: "Do książki jest dołączony jedyny w swoim rodzaju film: dokument z wyprawy Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony wypowiedziami obojga rodzeństwa oraz archiwalnymi materiałami z epoki".