Królowa Sabina i żurawie

Opowieść o tym, że muzyka łagodzi nie tylko obyczaje, ale również ból po utraconej miłości.

Rozczarowana małżeństwem Sabina, nauczycielka języka angielskiego, z nostalgią wspomina lata swojej młodości. Mimo że wciąż nosi w sobie mnóstwo pozytywnych emocji i przemożną chęć odkrywania świata, podejrzewa, że nic się już w jej poukładanym życiu nie zmieni. Przyjmując propozycję wyruszenia w charytatywną trasę koncertową po Europie w towarzystwie siostry i szwagra – wybitnych wiedeńskich muzyków – nie wie jeszcze, że los szykuje dla niej wielką niespodziankę, a nowe wrażenia, jakie przyniesie ta niezwykła muzyczna podróż, odmienią ją na zawsze...
Czy uda jej się zapomnieć o utraconych nadziejach i zostawić za sobą najbardziej bolesny etap w życiu? Czy przekona się, że to, co wydawało się jej niedostępne i odległe, tak naprawdę jest na wyciągnięcie ręki?

Informacje dodatkowe o Królowa Sabina i żurawie:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2018-08-07
Język oryginału: Polska

Kup książkę Królowa Sabina i żurawie

Królowa Sabina i żurawie - opinie o książce

Jak sugeruje tytuł, powieść jest o Sabinie, dojrzałej już kobiecie, która chce od życia czegoś więcej. Przeżyte lata małżeństwa ze źle dobranym mężczyzną sprawiły, że stała się osobą rozczarowaną zarówno związkiem, jak i życiem. Chwile spędzone ze zmarłym mężem nie sprawiły jednak, że ma dość życia, pragnie się poświęcić swojej pasji, czyli językowi angielskiemu, kulturze japońskiej i nastoletniej córce.

Podejrzewa, że jednak nic się nie zmieni w jej życiu, dlatego z nostalgią wspomina czasy studenckie, pierwszą miłość i szal z motywem żurawi. Wszystko zmienia telefon od siostry, która składa jej nietypową propozycję. Sabina pomimo kilku oporów na nią przystaje i cieszy się z niej. Czeka ją wielka podróż po wielu krajach Europy, charytatywna trasa koncertowa z wybitnymi muzykami m.in. jej siostrą i szwagrem. Ta wyprawa zmieni życie kobiety, dowie się, że pomimo wieku może coś jeszcze ją spotka, nigdy nie jest za późno na zmiany i w każdej chwili można się radować. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, nawet zmienianie świata na lepsze.

Powieść Moniki Sobańskiej bardzo mnie zaskoczyła. Sabina mimo swoich czterdziestu czterech lat była postacią ciekawą, niebywale barwną, chętną do życia i otwartą na zmiany. Nie zapominała także o córce, ani o przeszłości. Chłonęła przeżywane chwile i cieszyła się z nich z całego go serca. Wspaniale było czytać ich opisy.

,,Królowa Sabina i żurawie" to także powieść o kulturze. Wartości japońskiej tradycji są reprezentowane przez panią Sobańską, kraj kwitnącej wiśni jest świetnie zaprezentowany poprzez jego symbole. Japonia dla tej historii ma ogromne znaczenie, bez tego ta książka nie stanowiłaby tak świetnej lektury.

Muzyka jest wszechobecna, także w historii Sabiny. Poznajemy ją, nie mamy jej dość, chcemy więcej. Przez nią także możemy pomagać, co jest piękne. Muzyka potrafi tchnąć w nas życie, radość, zaszczepić pasję. Klasyczne utwory pomagają nam lepiej spojrzeć na świat, także w tej książce mają ważną rolę.

Powieść Moniki Sobańskiej udowadnia nam, że w każdej chwili nasze życie może się zmienić. Nic nie jest pewne, a każda chwila jest pełna niespodzianek. Wystarczy impuls, aby coś się zmieniło, było zupełnie inne, pełne blasku. Nawet młodzieńcza miłość nie jest straconą sprawą.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski