Królewicz i żebrak

Wzruszająca historia niezwykłej zamiany

,,W odwiecznym mieście Londynie pewnego jesiennego dnia w drugiej ćwierci szesnastego stulecia w ubogiej rodzinie nazwiskiem Canty przyszedł na świat chłopiec, którego rodzina ta wcale nie pragnęła. Tego samego dnia w bogatej rodzinie Tudorów przyszło na świat inne angielskie dziecko, gorąco upragnione przez tę rodzinę. Pragnęła go również cała Anglia i tak doń tęskniła, tak go oczekiwała, tak korne zasyłała oń modły do Boga, że gdy narodziło się wreszcie, ludzie bliscy byli radosnego szaleństwa".

(fragment książki)

Tom i Edward są do siebie bardzo podobni, a jednocześnie zupełnie różni. Tom pochodzi z bardzo biednej rodziny, Edward - z królewskiej. Pewnego dnia chłopcy niespodziewanie zamieniają się rolami. Jak sobie poradzą w nowych sytuacjach? Który powinien zostać prawdziwym królem?

Ta historia podobno naprawdę wydarzyła się w XVI-wiecznym Londynie. Spisana przez Marka Twaina weszła do klasyki literatury dziecięcej i do dziś wciąga dużych oraz małych czytelników. Nowe wydanie z pięknymi ilustracjami bawi dowcipem Twaina i wzrusza losami chłopców, a także skłania do refleksji nad tym, czym właściwie jest sprawiedliwość.

Informacje dodatkowe o Królewicz i żebrak:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2018-05-14
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: The Prince and the Pauper

Kup książkę Królewicz i żebrak

Królewicz i żebrak - opinie o książce

Lubię od czasu do czasu przeczytać coś z literatury dziecięcej. Dzięki niej przenoszę się do czasów beztroski i choć na chwilę odrywam się od codzienności. Okazuje się, że w mam jeszcze dużo zaległości. Jak na przykład powieści Marka Twaina, które znam jedynie z ekranizacji. Jedną z nich był "Królewicz i żebrak", którego poznałam dzięki filmowi i sztuce teatralnej. Jednak cały czas kusiła mnie powieść. I wreszcie udało się po nią sięgnąć.

Głównymi bohaterami są Edward i Tom, dwaj chłopcy urodzeni w tym samym dniu i o tej samej godzinie. Z tym, że Edward pochodzi z królewskiej rodziny, zaś Tom przyszedł na świat w ubogiej dzielnicy Londynu. W odwiecznym mieście Londynie pewnego jesiennego dnia w drugiej ćwierci szesnastego stulecia w ubogiej rodzinie nazwiskiem Canty przyszedł na świat chłopiec, którego rodzina ta wcale nie pragnęła. Tego samego dnia w bogatej rodzinie Tudorów przyszło na świat inne angielskie dziecko, gorąco upragnione przez tę rodzinę. Okazuje się, że ci dwaj chłopcy są do siebie podobni jak dwie krople wody. A jednocześnie tak różni, gdyż pochodzą z zupełnie innych światów.

Książę Edward IV Tudor to syn Henryka VIII i przyszły następca angielskiego tronu. Uczy się łaciny, greki i francuskiego, ma chłopca do bicia i służących, którzy wszystko za niego robią. Natomiast Tom Clancy to syn rzezimieszka, który nie okazuje mu miłości. Chłopiec nie jest szczęśliwy, jest bity i poniżany przez ojca, który przyucza go do bycia żebrakiem.

Pewnego dnia ich drogi przypadkiem się krzyżują. W toku rozmowy odkrywają, że każdy z nich marzy o życiu swojego sobowtóra. Postanawiają więc zamienić się ubraniami, by poczuć się w skórze tego drugiego. Nie przypuszczają jednak, że ich niewinny żart ściągnie na nich lawinę niefortunnych zdarzeń... Jak sobie poradzą w nowych rolach? I który z nich powinien zostać prawdziwym królem?

"Królewicz i żebrak" to klasyka dziecięcej literatury, która wzrusza i bawi. Podobno ta historia wydarzyła się naprawdę w XVI-wiecznym Londynie. I wykorzystał ją Mark Twain w swojej powieści, w nieco dowcipny sposób. Waloru lekturze dodają czarno-białe ilustracje Kaliny Zatoń, które przedstawiają niektóre wydarzenia.

Powieść skłania do refleksji na temat tego, czym jest sprawiedliwość, czy pochodzenie musi nas tak bardzo determinować. Ta pouczająca opowieść mówi o tym, że nie można nikogo oceniać po stroju, lecz po tym, jakim jest człowiekiem. Zamiana ubrań nie przyczyniła się do zmiany charakterów obu chłopców, którzy pozostali sobą, wierni swoim ideałom. A jednocześnie nauczyli się czegoś nowego, spojrzeli inaczej na świat. To niezwykła podróż do dziecięcego świata, która spodoba się także dorosłym. Polecam ją zarówno małym jak i dużym czytelnikom.

Avatar użytkownika - Girl-from-Stars
Girl-from-Stars
Przeczytane:2019-03-10,

Twórczość Mark’a Twain’a poznałam dzięki lekturze „Przygód Tomka Sawyera”, która bardzo mi się spodobała i była jedną z moich ulubionych lektur z podstawówki. Mając już dość schematycznych romansideł i nudnych thrillerów, z chęcią sięgnęłam po odrobinę klasyki.

Wzruszająca historia niezwykłej zamiany.
Tom i Edward są do siebie bardzo podobni, a jednocześnie zupełnie różni. Tom pochodzi z bardzo biednej rodziny, Edward – z królewskiej. Pewnego dnia chłopcy niespodziewanie zamieniają się rolami. Jak sobie poradzą w nowych sytuacjach? Który powinien zostać prawdziwym królem?

Choć historia ta liczy sobie już wiele lat, to wciąż zachwyca. Wywnioskować to można dzięki coraz to nowszym wydaniom tego klasyku. To najnowsze, zaserwowało nam Wydawnictwo Zysk i S-ka. Wersja ta, zachwyci Was nie tylko dzięki zawartej w niej historii, ale również dzięki niezwykłej szacie graficznej. Piękna grafika umieszona na twardej oprawie to zaledwie początek. W środku znajdują się liczne ilustracje „cieszące” oko i umilające lekturę. Książka zawiera również wstążkową zakładkę, dzięki której w każdej chwili można zaznaczyć miejsce przerwanej lektury, bez konieczności szukania zakładki.

Nie da się ukryć, że język Twaina zachwyca. Liczne opisy są niezwykle barwne, przez co z łatwością pobudzą wyobraźnię każdego czytelnika.
„Królewicz i żebrak” to piękna historia, zawierająca morał. Autor wyraźnie nie pochwala w niej bogactwa. Tą książką pokazuje, że majątek, tytuły, wszelakie bogactwa nie czynią człowieka lepszym od innych. Każdy człowiek jest równy, niezależnie od tego do jakiej grupy należy.
Suma summarum najważniejsza w końcu jest prawda.

Jestem przekonana, że „Królewicz i żebrak” zachwyci zarówno tych młodszych jak i starszych czytelników. Cieszy mnie ogromnie fakt, że tak wyjątkowa klasyka (na dodatek tak ślicznie wydana) zagości na stałe w mojej biblioteczce.

Moja ocena: 8/10

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2020-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020, Mam,

Tom Canty mały żebrak, marzy aby chociaż raz zobaczyć prawdziwego królewicza. Pewnego dnia życzenie się spełnia. Edward Tudor pragnąc zażyć swobodnej zabawy bez zachowywania etykiety,która go obowiązuje, wpada na pomysł zamiany ubrań. Jednak pozornie niewinna zamiana ma swoje konsekwencje

min. pod nieobecność prawdziwego królewicza umiera jego ojciec król Henryk VIII.

Tomek Sawyer za granicą, Tomek Sawyer detektywem
Mark Twain0
Okładka ksiązki - Tomek Sawyer za granicą, Tomek Sawyer detektywem

Nieznane polskiemu czytelnikowi dwie mikropowieści opowiadające o dalszych losach Tomka Sawyera i jego przyjaciół. W pierwszej bohaterowie odbywają pełną...

Życie na Missisipi
Mark Twain 0
Okładka ksiązki - Życie na Missisipi

Autobiograficzna powieść, a jednocześnie najpiękniejszy hołd, jaki włóczęga mógł złożyć swej wielkiej miłości: majestatycznej, baśniowej Missisipi. Pod...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska