Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom 1. Od Sobieskiego do Lema

Ocena: 5 (1 głosów)

Sposobów na poznawanie Kresów jest wiele. Ci, którzy musieli opuścić te tereny, wracają tam niczym do swoich małych ojczyzn, pełnych osobistych wspomnień. Inni jadą tam, chcąc odczuć magiczny klimat dawnej wielokulturowości tej krainy, który dziś pozostał w malowniczych ruinach świątyń i nekropoli różnych wyznań. Miłośnicy historii odszukują miejsca słynnych wydarzeń, pozostałości po wielowiekowych śladach dawnych mieszkańców, relikty przynależności tych terenów do polskiej kultury. Jeszcze inni traktują kresową wyprawę jako klasyczną turystykę mającą na celu poznawanie sąsiadujących z nami państw – Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji.
Nasza najnowsza publikacja poświęcona Kresom to zachęta do podróży spersonifikowanej, gdzie opisywaną trasę wyznacza konkretna postać – wybitny kresowianin. Przygotowując się do wyboru naszych bohaterów, uświadomiliśmy sobie, jak wielu ze słynnych rodaków ma pochodzenie kresowe. Selekcja nie była prosta, jednak ograniczona objętość publikacji zmuszała do jej przeprowadzenia. Z tego powodu publikacja, planowana początkowo jako jedna książka, rozrosła się do 2-tomowego wydawnictwa, prezentując po osiem postaci w każdym z tomów. Ostatecznie wybraliśmy osoby różnego charakteru i profesji, żyjące w rozległej przestrzeni czasowej. Są wśród nich królowie, wodzowie, bohaterowie powstań, męczennicy za wiarę, poeci, pisarze i muzycy. Okres ich życia w przypadku najdawniejszych sięga średniowiecza, a w przypadku najmłodszych – schyłku XX wieku. Wybór przedstawianych miejsc ma charakter stricte autorski, jednak staraliśmy się ukazywać kluczowe dla poszczególnych postaci miejsca. Uzasadnienie doboru znajdą Państwo w krótkich opisach, które towarzyszą poszczególnym fotografiom. Przedstawiając poszczególnych bohaterów, zasadniczo staraliśmy się zachować układ chronologiczny wynikający z życiorysu postaci.

Podróż śladami naszych bohaterów to nie tylko miejsca związane z ich życiem. Czasami zakres przedstawianych miejsc rozszerzamy o nawiązanie do ich twórczości. Tak jest na przykład z rozdziałem poświęconym Henrykowi Sienkiewiczowi. Opowieść pokazuje sytuacyjne tło jednego z największych jego dzieł literackich – Trylogii. Wspinamy się więc na mury zbaraskiej twierdzy dzielnie bronionej przez Jaremę Wiśniowieckiego w „Ogniem i Mieczem”, stajemy przed ołtarzem kamienieckiej katedry, gdzie przysięgę składali tytułowy mały rycerz z Ketlingiem w „Panu Wołodyjowskim”, zaglądamy do szlacheckich zaścianków Laudy, gdzie toczy się akcja „Potopu”. W tym przypadku komentarzem do zdjęć są cytaty zaczerpnięte z powieści pisanych ku pokrzepieniu serc. Podobny charakter ma cześć rozdziału o Adamie Mickiewiczu, odnosząca się do Półwyspu Krymskiego, ilustrowana poetyckimi cytatami z „Sonetów krymskich”.
Innym przykładem jest rozdział poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Tu poza jego ukochaną Wileńszczyzną i ulubionym uzdrowiskiem Druskieniki opowieść została rozszerzona o podróż na najważniejsze legionowe pola bitewne. I tak odnajdziemy tu pola chwały na miejscu największej bitwy Legionów Polskich pod Kostiuchnówką na Wołyniu, pokonamy marszrutę, którą pokonali żołnierze przyszłej Żelaznej Brygady pod dowództwem Józefa Hallera w Gorganach oraz zwiedzimy umocnienia twierdzy w Bobrujsku, gdzie walczyli Dowborczycy z I Korpusu Polskiego.

Za każdym razem proponowaną trasę prezentujemy na poglądowej mapie, na której zaznaczamy lokalizację kluczowych miejsc, co zainteresowanym może pomóc w samodzielnym wyruszeniu na taką kresową wyprawę.

Autorzy: Mirek i Magda Osip-Pokrywka tworzą zespół dziennikarsko-fotograficzny. Podróżują po świecie i publikują materiały o ciekawych miejscach, krajach i kulturach w magazynach podróżniczych, pismach popularnonaukowych i periodykach krajoznawczych. Są autorami kilku przewodników turystycznych po krajach europejskich, a także leksykonów zabytków architektury kresowej.

Informacje dodatkowe o Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom 1. Od Sobieskiego do Lema:

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2019-11-13
Kategoria: Albumy
ISBN: 9788381441155
Liczba stron: 424

Tagi: seryjni mordercy albumy Kresy

więcej

Kup książkę Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom 1. Od Sobieskiego do Lema

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom 1. Od Sobieskiego do Lema - opinie o książce

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-10-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Poprzez Kresy

"Podróżować jest bosko", tak przed laty śpiewała Kora i czyż nie miała racji, podróżowanie, poznawanie nowych miejsc, smaków, odkrywanie połączeń historycznych między miastami a sławnymi ludźmi kultury, historii czy polityki, zwiedzanie zabytków, czyż to nie brzmi wspaniale?!

Jednak nie każdy przepada za podróżami, długimi godzinami spędzonymi w pociągach, autobusach, samolocie czy w samochodach, nie każdy często może też sobie pozwolić na taki wydatek jakim jest podróżowanie, a we współczesnej odsłonie świata ogarniętego "covidowym" szaleństwem szkoda nerwów i zdrowia na testy, szczepionki i całą procedurę związaną z wyjazdem poza granice swojego kraju.

W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem dla ciekawych nowych miejsc, a nie przepadających za podróżowaniem są albumy, po otwarciu których przenosimy się w odległe miejsca nie ruszając się z zacisza swojego mieszkania.

Właśnie takimi podróżnymi portalami są dwa tomy przepięknie wydanych "Kresów" od wydawnictwa JEDNOŚĆ, autorstwa Mirka i Magdy Osip-Pokrywka. Oba tomy zabierają nas w podróż śladami słynnych Polaków po Kresach. I tak w tomie pierwszym kroczymy ścieżkami Jana III Sobieskiego, Andrzeja Boboli, Emilii Plater, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Józefa Piłsudskiego, Czesława Niemena i Stanisława Lema. W drugim zaś tomie poznamy miejsca ważne w życiu Władysława Jagiełły, Stanisława Żółkiewskiego, Tadeusza Kościuszki, Aleksandra Fredry, Juliusza Słowackiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Elizy Orzeszkowej i Czesława Miłosza.

Te książki to solidnie i pięknie wydane albumy, z dbałością o każdy szczegół, zawierające wiele cudownych zdjęć widoków, krajobrazów, natury, zabytków, pozostałości po budynkach czy ruin. Prócz przepięknych fotografii dowiadujemy się z nich o życiu wielkich Polaków, bowiem przy każdej omawianej miejscowości, mieście znajdziemy kilka słów na temat tego jak związane są one z daną historyczną postacią. Są więc one wspaniałe pod względem wizualnym jak i ciekawe pod względem treści.

"Kresy. Śladami wielkich Polaków" to dwa wspaniałe albumy, które sprawdzą się idealnie jako prezent, a święta przecież już za pasem. Będą one idealną lekturą dla pasjonatów historii, kultury czy miłośników podróży i poznawania nowych miejsc, a także dla tych, których interesują Kresy. Ja jestem nimi zachwycona i polecam z całego serca !

Za egzemplarze do recenzji dziękuję wydawnictwu JEDNOŚĆ.

Link do opinii
Inne książki autora
Świętokrzyskie Province. From the Łysogóry Range to Ponidzie Region. Guidebook
Mirek i Magda Osip-Pokrywka 0
Okładka ksiązki - Świętokrzyskie Province. From the Łysogóry Range to Ponidzie Region. Guidebook

Świętokrzyskie to piękna przyroda i urocze krajobrazy, znane zabytki architektury sakralnej, obronnej i przemysłowej, unikalne rezerwaty geologiczne i...

Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II
Mirek i Magda Osip-Pokrywka0
Okładka ksiązki - Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II

Historia niniejszego albumu zaczęła się podczas wyjazdu autorów do Rzymu na pogrzeb papieża Jana Pawła II. To przejmujące wydarzenie kiełkowało...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy