KOTOLOGIA (Co naprawdę myśli twój kot)

Dlaczego kot koniecznie chce wracać do domu zaraz po tym, jak go wypuścisz? Czy naprawdę cię kocha? Dlaczego przyniósł ci martwą mysz na poduszkę? Co oznacza jego mruczenie?

Słowem: co czyni koty tak wspaniałymi? Znajdziesz tu odpowiedzi na te wszystkie nurtujące pytania. Niezależnie od tego, czy jesteś opiekunem tajemniczej kociej piękności, eleganckiego osobnika z rodowodem, czy burego mruczka, który zawsze chodzi swoimi drogami, ten pełen humoru przewodnik będzie wyjaśnieniem zabawnego – oraz często zaskakującego – zachowania twojego kota.

W tej uroczo ilustrowanej książce poznasz koci świat, spotkasz najsłynniejsze koty w historii i dowiesz się wielu niezwykle interesujących rzeczy na temat twojego futrzastego pupila.

Informacje dodatkowe o KOTOLOGIA (Co naprawdę myśli twój kot):

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2024-03-20
Kategoria: Poradniki

Kup książkę KOTOLOGIA (Co naprawdę myśli twój kot)

KOTOLOGIA (Co naprawdę myśli twój kot) - opinie o książce

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2024-05-19,

Jako świeżo upieczona posiadaczka kota wielokrotnie dumałam nad tym, co kryje się w głowie mojego futrzaka. O czym myśli, kiedy tak na mnie patrzy i czego oczekuje od swoich właścicieli. Od kiedy trafiła do mnie książka autorstwa Ruby Foster pt. „Kotologia. Co naprawę myśli twój kot”, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym dzięki staraniom Wydawnictwa RM, wiem już, że koty to wyjątkowo mądre, choć zazwyczaj też bardzo leniwe stworzenia.
🐈‍⬛🐈
Ten napisany z przymrużeniem oka poradnik oddaje narrację w łapki Naszych kocich przyjaciół i to oni opowiadają czytelnikom o swoich pragnieniach, potrzebach i przyzwyczajeniach. Dzięki nim wędrujemy kocimi ścieżkami, uczymy się rozpoznawać czytelne sygnały Naszych pupili i pozyskujemy wiedzę tajemną o kociej genealogii, futrzastych celebrytach czy dynamicznej relacji kota z jego psim towarzyszem. Informacje, które znajdziemy na kartach tego poradnika pozwolą Nam spojrzeć na życie oczami kota i trzeba przyznać, to całkiem przyjemna perspektywa.
🐈
Autorka tej książki, sama należąca do grona kocich miłośników, oddała w ręce czytelników pozycję, która w żartobliwy sposób mówi o sprawach poważnych, związanych z szeroko pojętą opieką nad kotem. Oryginalne podejście do tematu i szereg pięknych ilustracji autorstwa Jade Orlando, sprawiają, że poradnik ten to wyjątkowo atrakcyjna pod względem merytorycznym i estetycznym lektura, którą czyta się niemal jednym tchem.
🐈
Nie byłoby jednak „Kotologii” bez fenomenalnego przekładu Anety Gwiazdy, która oddała w języku polskim humor oraz pisarskie zacięcie autorki i sprawiła, że Nasze rodzime wydanie tej książki może podbijać serca czytelników i cieszyć się dużą popularnością wśród ich kocich opiekunów.
🐈
„Kotologia” to pozycja obowiązkowa dla posiadaczy kotów, miłośników tych futrzastych stworzeń i wszystkich, którzy cenią sobie autorskie poczucie humoru, tak potrzebne, choć rzadkie w tego rodzaju lekturach. Kocie opowieści z pewnością przypadną Wam do gustu a Wasi pupile będą zachwyceni, gdy wcielicie w życie te przydatne książkowe porady.

Odkąd sięgam pamięcią, to zawsze w moim domu był jakiś kot, albo nawet kilka. Ja jestem typową kociarą i chociaż lubię także psy, to po tym, jak mój piesio przeprowadził ogrodową dewastację, a po przygodzie z błąkającym się psem musiałam poddać się leczeniu - nie mam zamiaru wpuścić w swój rewir żadnego "kundla".
Mimo tego, że jak niektórzy mówią, iż koty nie przywiązują się do właściciela jak psy, ja mam inne zdanie. Widzę to po swoim obecnym kocie, gdy mnie nie ma dłużej, on nawet choruje z tęsknoty za mną. Może to wyjątek?
"Kotologię" przestudiowałam kilka razy, co nie było trudne, gdyż to niezbyt gruba pozycja. A czytałam ja wielokrotnie nie dlatego, że nie zrozumiałam, ale miałam kilku małych słuchaczy. Moje wnuki również uwielbiają koty, zresztą każde z nich ma swojego..., więc chciały się jak najwięcej dowiedzieć o ich zwyczajach.
Zawsze się mówi, że koty chadzają własnymi drogami, ale dlaczego miałyby chodzić innymi? Każdy z nas również ma swoje ścieżki...
"Kotologia. Co naprawdę myśli twój kot", to naprawdę interesujący, bawiący i pouczający poradnik dla wszystkich miłośników kotów, i dla dzieci, i dla dorosłych, bo o kotach nigdy nie wie się wszystkiego. Tym bardziej, że każdy z kotów jest inny, zachowuje się też inaczej niż pozostałe. Mam już za sobą sporą ilość poradników na temat tych milusińskich i mruczących zwierząt, ale zawsze i tak znajdę coś, czego nie wiem, co mnie nawet zaskoczy. Tu poznajemy koty🐈  z ich punktu widzenia.
Koty są (według ich mniemania) mądrzejsze nie tylko od psów, ale także i od ludzi. To nie człowiek ma kota, ale to kot ma człowieka, który jest jego niewolnikiem. Pozwala czasem się głaskać i przytulać, ale tylko wtedy gdy ma na to ochotę i tylko w niektórych sytuacjach, nie pozwala często głaskać się np. po brzuszku.

"Jeżeli kiedykolwiek zostaniesz poproszony o pogłaskanie kota po brzuszku, to wiedz, że robisz to na własne ryzyko i zamiast ręki możesz wyciągnąć krwawiący kikut."
Mój kot czasem sam się tak układa, żeby pomiziać jego brzuszek, ale nie za długo. Mówi się, że kot czuje się bezpiecznie, gdy daje się tak głaskać.
Autorka w zabawny sposób podaje przykłady kociego zachowania, często koty terroryzują niejako swoich właścicieli, a maja w tym doświadczenie, przecież żyją z ludźmi już ponad 9500 lat. Nie od parady w starożytnym Egipcie czczono je niemal jak bogów, więc z pewnością dlatego są tak do tej pory dumne z tego.
Wyjście kota na zewnątrz nie zawsze jest takie oczywiste, podobnie jak jego powrót do domu, podobnie rzecz ma się z jedzeniem. Gdy kot daje nam znaki, że jest głodny, to za chwilę już nie jest, lecz za moment ponownie by coś zjadł, ale już nie to, tylko zupełnie coś innego. Mówi się na wybredne psy "francuski piesek", a ja swojego Gucia nazywam "francuskim kotkiem", bo on jest bardziej wybredny niż kilka psiaków razem wziętych.
Ta książeczka daje szansę na zrozumienie swojego pupila, a chociaż wydaje się niepozorna, to zawiera bardzo dużo pożytecznych informacji, także w wersji obrazkowej.
Kocia narracja jeszcze bardziej utwierdza czytelnika w tym, że koty są mądrymi zwierzętami i chociaż są mniejsze od nas, to jednak właśnie one patrzą na nas z góry...
Poza ciekawymi informacjami znajdziemy w książce także piękne ilustracje oraz kocie przysłowia, siedem kocich grzechów głównych a nawet siedem kocich cudów świata, które oczywiście należy odwiedzić.
"Kotologia" jest poradnikiem, i jeżeli będziemy uważnie go czytać oraz postępować według kocich instrukcji, to otrzymamy narzędzie potrzebne do szczęśliwszego współistnienia z wyższą formą życia, jaką jest... KOT.
Jeżeli jesteście gotowi wgłębić się w tajniki kociego świata, to zachęcam do lektury. Koty z pewnością będą zachwycone.

Pani Edycie z Wydawnictwa RM pięknie dziękuję za egzemplarz recenzencki

Siemowit Zagubiony