Kosmiczne liczby. Liczby, które definiują naszą rzeczywistość

Ocena: 0 (0 głosów)

Księga natury, jak powiedział Galileusz, jest napisana językiem matematyki. To właśnie liczby pozwalają nam precyzyjnie określać fakty, a także siły, których na co dzień doświadczamy. W ten sposób powstają prawa, takie jak druga zasada termodynamiki, która opisuje uporczywą tendencję Wszechświata do nieporządku, równania Maxwella, dotyczące pola elektrycznego i magnetycznego, czy równania pola Einsteina, które wyrażają nasze obecnie najlepsze zrozumienie grawitacji. W równaniach ukryte są kosmiczne liczby, stałe opisujące matematycznie fundamentalne fakty dotyczące Wszechświata, takie jak ładunek elektronu czy stała, która określa, jak silne pole grawitacyjne wytwarza dany obiekt.

W Kosmicznych liczbach James Stein, matematyk i autor książek popularnonaukowych, przedstawia matematyczne aspekty najistotniejszych znanych nam faktów, dotyczących Wszechświata, a także historie ich poszukiwania, które niekiedy wymagały wysiłków wielu pokoleń badaczy. W napisanej z przenikliwością i zachwytem książce autor odbywa wraz z czytelnikami niezwykłą, zabawną i pouczającą wyprawę w świat liczb o fundamentalnym znaczeniu dla naszej rzeczywistości.

,,Kosmiczne liczby" to książka przejrzysta i zwięzła, łatwa do przeczytania i niezmiernie pouczająca. Opowiada historie stojące za najważniejszymi liczbami w nauce - skąd pochodzą, co nam mówią i jak zmieniły nasz sposób patrzenia na świat.

Ian Stewart

Większość ludzi do liczenia używa liczb 1, 2, 3..., ale liczby, które naprawdę się liczą, to te opisane przez Jamesa Steina! Mówią nam, dlaczego widzimy Wszechświat takim, jakim go widzimy, a nie inaczej. Po przeczytaniu tej bardzo pouczającej i zajmującej książki, zobaczycie, dlaczego niektóre liczby są odrobinę równiejsze niż inne.

John L. Casti, pracownik naukowy w International Institute for Applied Systems Analysis w Wiedniu

i autor ,,Kwintetu z Cambridge"

Oczywiste może wydawać się powiedzenie, że nie wszystkie liczby są równe. Jednak niektóre z nich są wyjątkowo ważne, nie z powodu matematyki, lecz fizyki. Książka omawia historię i znaczenie trzynastu takich liczb, które muszą być dokładnie takie, jakie są, ponieważ w przeciwnym wypadku nasz świat byłby zupełnie inny. Po przeczytaniu ,,Kosmicznych liczb" Jamesa Steina zrozumiecie, dlaczego samo życie zapisane jest w liczbach.

Paul J. Nahin, autor ,,Number Crunching"

Uczyliśmy się ich na pamięć podczas lekcji fizyki w szkole średniej. Teraz James Stein, przedstawiając nam historie i osoby za nimi stojące, uczy nas doceniania stałych przyrody. To przemiła i skłaniająca do refleksji lektura.

Leonard Wapner, El Camino College

James D. Stein - profesor matematyki w California State Univeristy w Long Beach. Uzyskał doktorat nauk ścisłych w University of California w Berkeley. Autor książek: ,,How Math Explains the World", ,,The Right Decision" i ,,How Math Can Save Your Life".

Informacje dodatkowe o Kosmiczne liczby. Liczby, które definiują naszą rzeczywistość:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-10-03
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788378396277
Liczba stron: 248

więcej

Kup książkę Kosmiczne liczby. Liczby, które definiują naszą rzeczywistość

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kosmiczne liczby. Liczby, które definiują naszą rzeczywistość - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy