reklama

Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii

Dla wszystkich fanów serialu ,,The Crown"!

Tylko w Wielkiej Brytanii władca wciąż nosi koronę.

Monarchia brytyjska to moja pasja! Mogłabym godzinami opowiadać o tym, dlaczego królowa lub król panuje, a nie rządzi, dlaczego co roku otwiera parlament, jadąc na tę uroczystość karetą zaprzężoną w konie i dlaczego Brytyjczycy wciąż kochają swoją monarchię, mimo iż członkowie rodziny królewskiej nieraz postępowali w sposób niegodny swojej pozycji społecznej.

Ta książka to próba odpowiedzenia na pytanie, dlaczego to właśnie monarchia brytyjska tak fascynuje ludzi na całym świecie. Przeżywamy śluby i narodziny dzieci w rodzinie królewskiej, śledzimy rozwój konfliktu między księciem Harrym a jego bratem i ojcem.

Korona jest najważniejszym symbolem monarchii brytyjskiej, znakiem narodowym i widocznym świadectwem chrześcijańskich korzeni. I jeszcze czymś więcej. Pomostem między dawnymi czasami i współczesnością. Jak długo korona mocno trzyma się na królewskiej głowie, historia będzie toczyć się dalej, a my będziemy ją śledzić z zapartym tchem.

Wioletta Wilk-Turska, wcześniej Wioletta Wilk-Reguła, jest magistrem filologii angielskiej i doktorem nauk humanistycznych w specjalności nauki o polityce. Jej fascynacja monarchią brytyjską zaczęła się jeszcze na studiach, gdy jako młoda dziewczyna pojechała na wakacje do Wielkiej Brytanii. Kontrast pomiędzy szarą, peerelowską Polską a królewskim Londynem był ogromny. To wtedy studentka filologii angielskiej, kochająca historię, sztukę i kulturę, postanowiła, że będzie kiedyś kimś więcej niż tylko nauczycielką angielskiego.

Po skończeniu studiów podjęła pracę w Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi, gdzie początkowo była lektorką języka angielskiego, a potem, po uzyskaniu tytułu doktora, zaczęła uczyć innych przedmiotów, zarówno studentów filologii angielskiej, jak też stosunków międzynarodowych i europeistyki. W 2010 roku ukazała się jej książka Królowa Elżbieta II. Wizerunek monarchii brytyjskiej. Od 2011 roku Wioletta Wilk-Turska jest jednym z głównych ekspertów polskich mediów do spraw brytyjskich oraz głównym ekspertem ds. brytyjskiej monarchii. Prywatnie jest żoną wybitnego sportowca, trenera boksu oraz mamą dwóch wspaniałych dorosłych synów. W wolnych chwilach ogląda angielskie kryminały i wypoczywa w swoim domu nad Pilicą.

Informacje dodatkowe o Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2023-04-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Biografie członków rodów panujących

Kup książkę Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii

Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii - opinie o książce

Może się wydawać, że monarchia to przebrzmiały ustrój. Przecież cywilizowany świat jest demokratyczny i to lud decyduje, kto ma go reprezentować. Jednak kilka państw pokazało, że te dwie rzeczy mogą iść w parze. Chyba najsłynniejszą monarchią świata jest w tej chwili monarchia brytyjska. Kto nie zna śp. królowej Elżbiety, jej, obecnie panującego, syna Karola oraz jego dzieci Williama i Harry'ego? Uzurpujemy sobie prawo do obserwowania i komentowania ich życia, ale czy mamy o nim jakiekolwiek pojęcie. Wioletta Wilk-Turska w książce pt. „Korona” podjęła próbę przybliżenia nam tego jak, i dlaczego tak, funkcjonuje monarchia brytyjska. A przy okazji chciałaby znaleźć źródło jej fenomenu.

Jakie tematy zostały poruszone w książce? Autorka rozpoczyna od rysu historycznego, aby zaprezentować czytelnikom co monarchię kształtowało i dlaczego konkretne osoby znalazły się na tronie. Objętość publikacji nie pozwala na szczegółowy wywód, dlatego Wioletta Wilk-Turska skupia się na najważniejszych osobach i wydarzeniach, jakie wpłynęły na formowanie się systemu politycznego Wielkiej Brytanii.

Panująca 70 lat królowa Elżbieta II otrzymała w książce swój własny rozdział, jako osoba, która musiała zmierzyć się z powojennymi zmianami obyczajowymi, wieloma skandalami, ale też jako kobieta-legenda, która odcisnęła ogromne piętno na brytyjskiej monarchii.

Oddzielny rozdział poświęcono mężowi królowej, zarówno księciu Filipowi, ale też innym towarzyszom kobiet zasiadających na tronie. Temat jest wyjątkowo ciekawy, bo w Wielkiej Brytanii żona króla to królowa, ale mąż królowej królem nie jest. Książę Filip nie był koronowany razem ze swoją żoną. Nie będę pisała wam tutaj dlaczego tak jest. Już to zrobiła m. in. Wioletta Wilk-Turska w książce „Korona” opisując kilka przypadków z „brytyjskiego podwórka”. Niemniej jest to bardzo ciekawe wyzwanie związane z „błękitnokrwistą nomenklaturą”, a – co zauważyłam – w wielu publikacjach na temat brytyjskiej korony autorzy bardzo niedbale do niej podchodzą.

W dalszych fragmentach zostają opisane różnego rodzaju ceremonie np. otwarcie parlamentu, urodziny królowej, a dłuższy wywód poświecono koronacji. W tym miejscu na moment się zatrzymam. W dniu koronacji Karola III w mediach społecznościowych pojawiało się dużo relacji osób, które oglądało to wydarzenie. Wiele z nich śmiało się z jego przepychu, teatralności. Wioletta Wilk-Turska przyznaje, że jest to spektakl (jak większość królewskich ceremoniałów), ale każdy spektakl należy wyreżyserować z uwzględnieniem tradycji oraz osoby głównego aktora. W swojej książce autorka opisuje poszczególne elementy tego wydarzenia, tłumacząc dlaczego tak wyglądało.

Kiedy przebrniemy przez zawiłości królewskich ceremoniałów, przyjdzie czas na ploteczki. Wioletta Wilk-Turska „odpuszcza” osobom znanym z tabloidów z lat 90-tych np. Lady Di, zamiast tego skupia się na tych mniej znanych w Polsce członkach rodziny królewskiej. Pojawi się tu m. in. niewyżyty Bertie, oraz zabójczo zakochany w nieodpowiedniej kobiecie król, który porzuciła dla niej nawet tron.

Ostatni rozdział to służący, a przy tym kilka królewskich zwyczajów np. wyjątkowy sposób podawania herbaty lub przygotowywania kąpieli oraz „królewskie gadżety”.

Wioletta Wilk-Turska ma niewątpliwie dar opowiadania. Czuć, że pisze o swojej pasji i umie to robić w bardzo zajmujący sposób. Materiał, który wzięła sobie do opracowania mógłby posłużyć na kilkutomową publikację, ale jej udało się omówić go w ramach jednej popularnonaukowej książki. Jak tego dokonała? Dokładnie zaplanowała, co chce przekazać czytelnikom. Zastanowiła się, które wydarzenia najbardziej wpłynęły na kształt monarchii oraz które najlepiej przestawiają dane problemy. Dzięki temu udało jej się też osiągnąć luźny, anegdotyczny charakter. Sprawia to, że „Koronę” czyta się bardzo dobrze. Dodałabym może jakąś listę kolejnych władców z notką skąd się wzięli, bo nieznający historii Wielkiej Brytanii czytelnik może pogubić się wśród imion oznaczonych kolejnymi cyframi rzymskimi. Redakcja książki również mogłaby wyglądać lepiej. Kilka myśli można by precyzyjniej sformułować i zrezygnować z powtórzeń pewnych informacji w kolejnych rozdziałach.

„Korona” to godna polecenie książka o monarchii brytyjskiej. Raczej przypadnie do gustu „laikom” w tym temacie ze względu na problemowe ujęcie i gros anegdot. Ja nie zmalałam tu wielu nowych informacji, jednak Wioletta Wilk-Turska oczarowała mnie pasją i tym, jak o monarchii opowiada. Przyjemnie spędziłam czas z publikacją jej autorstwa, odświeżając sobie posiadaną już wiedzę.

Avatar użytkownika - samotniewsrodksi
samotniewsrodksi
Przeczytane:2023-08-06,

Czy interesuje Was brytyjska rodzina królewska? Oglądacie transmisje ważnych wydarzeń z ich życia, bądź czytacie o nich w social mediach? Jeśli tak to "Korona" będzie dla Was intrygującą lekturą.

"Korona jest najważniejszym symbolem monarchii brytyjskiej, znakiem narodowym i widocznym świadectwem chrześcijańskich korzeni. I jeszcze czymś więcej. Pomostem między dawnymi czasami i współczesnością. Jak długo Korona mocno trzyma się na królewskiej głowie, historia będzie się toczyć dalej, a my będziemy ją śledzić z zapartym tchem."- fragment

Któż z nas nie kojarzy brytyjskiej rodziny królewskiej... Rodziny, którą cechuje majestat, elegancja, czy sztywne zasady zachowania. Ale i liczne skandale 👑

"Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii" to zbiór informacji o monarchii brytyjskiej, jej wspaniałych przodków, czy nowoczesnej wizji monarchów. Zawiera bardzo wiele ciekawostek z życia rodziny królewskiej, bądź służby. Faktów, które są częścią historii, ale i zasad, które obowiązują całą rodzinę królewską. Możemy poznać struktury funkcjonowania monarchii, kwestie nazwisk, czy królewskie ceremoniały. Wszystkie te informacje są szczegółowo opisane, przedstawione w zrozumiały sposób, a świetnym dodatkiem uzupełniającym tekst są liczne fotografie, które przedstawiają ważne uroczystości, czy osoby z rodziny królewskiej.

Dzięki tej książce dowiedziałam się wiele interesujących informacji o monarchii i życiu poszczególnych osób z rodziny królowej Elżbiety II. A najciekawszym wątkiem był dla mnie rozdział o królewskich skandalach i tajemnicach, na przykład- sprośny apetyt Edwarda VII na seks, czy szaleństwa księżniczki Małgorzaty.
Intrygująca i pouczająca lektura o historii rodziny królewskiej, znaczeniu korony, a także trudnościach i obciążeniach związanych z bycia jej częścią.
Być może momentami trochę przytłaczająca, ze względu na ilość faktów z historii, ale ogólnie ciekawa. Widać, że Autorka włożyła w nią sporo pracy, a także i swojego uwielbienia dla Władców Wielkiej Brytanii.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-07-28, Ocena: 6, Przeczytałam,

Być może gdyby książka była o kimś innym, nie wciągnęłaby mnie tak bardzo. Jednak nic nie poradzę na to, że śmierć królowej Elżbiety kojarzy mi się z momentem, kiedy odszedł od nas Jan Paweł II. Wtedy również ludzie nie mogli uwierzyć w to, że ten dzień nadejdzie. Wielu z nas nie wierzy w cuda, tylko czasami mamy nadzieję, że jednak się wydarzą.

,,Ponieważ nikogo nie mógł zaskoczyć fakt śmierci królowej, należało się do tego wcześniej przygotować. Bo gdy królowa umrze, trzeba będzie olśnić świat niezwykłą uroczystością pogrzebową".

,,Niezwykły był to widok, bo chociaż trumna jechała przez niezamieszkałe tereny, to jednak wszędzie na trasie jej przejazdu gromadzili się królewscy poddani, dając tym samym świadectwo, jaką Elżbieta była osobą".

,,Ciekawostką jest to, że trumna, w której złożono królową, zrobiona została już trzydzieści lat wcześniej i przez ten czas czekała, aż będzie potrzebna".

,,Trumna na lawecie to niezwykły widok. Taki ceremoniał zastrzeżony jest wyłącznie dla pogrzebów państwowych. Ostatnim razem taki pogrzeb odbył się w 1965 roku, gdy chowano legendarnego premiera Winstona Churchilla. Teraz na lawecie spoczęła osoba, która zaczynała swoją karierę , ucząc się od Churchilla, a z czasem przyćmiła jego legendę".

Przyznaję bez bicia, że pierwszą rzeczą jaką zrobiłam, to obejrzałam zdjęcia na których była królowa jeszcze młoda, jak koronowała swojego syna Karola na księcia Walii, jej osoba w karocy w drodze na koronację, wygląd krzesła koronacyjnego, rodzaje koron władców, złota ampuła z olejem do namaszczenia oraz wiele innych łącznie ze zdjęciami z samego jej pogrzebu. W skrócie, mamy tu historię o Elżbiecie jeszcze przed koronacją, już po tym, jak dorastała jako monarchini, jakie były jej obowiązki. Miłym elementem był prezent, którym się zachwycała na ślubie, oraz porównanie jej męża do skały, która zawsze dawała jej oparcie. Podobno wiele sekretów zabrała ze sobą do grobu, ale taka właśnie była. Skryta i tajemnicza. Ta książka nie stanowi jej dokładnej biografii, jedynie najważniejsze elementy z dopiskami od autorki. Jest jednak warta przeczytania, gdyż zawiera wiadomości z życia państwa już po jej śmierci. Mimo chwilami sztywnego języka, naprawdę mi się podobała:-)

Avatar użytkownika - etiudyliterackie
etiudyliterackie
Przeczytane:2023-06-04,

Ostatnio oczy całego świata zwróciły się ku rodzinie królewskiej, przecież nie każdego dnia żegna się Królową i wita nowego władcę tronu. Umarła królowa, niech żyje król!

Przyznaje, że nie śledziłam kroków i poczynań Królowej Elżbiety II w szczególny sposób. Był to dla mnie zawsze, można powiedzieć, zbyt odległy świat. Ale teraz będąc świadkiem początku nowej historii Wielkiej Brytanii moje myśli coraz częściej wędrowały w tamtą stronę.
Czy zastanawialiście się kiedyś co dzieje się za murami Pałacu Buckingham, jak wygląda codzienność monarchy, jakie są królewskie zwyczaje, tradycje i jak to przebiegało na przestrzeni lat?

W moje ręce trafiła książka KORONA - Fenomen najpotężniejszej monarchii. MIałam lekkie obawy, czy sposób przedstawienia tego tematu nie będzie zbyt zawiły, ale bez obaw. Autorka w znakomity sposób przeprowadza czytelnika przez niuanse brytyjskiego świata królewskiego. To nie jest biografia Elżbiety II, tu wchodzimy głębiej, poznajemy historię WIelkiej Brytanii, poprzednich władców, ich wady i zalety, sposób panowania. Przedzieramy się przez wiele norm, konwencji, zwyczajów, reguł, a jest ich mnóstwo. Można by rzec, że każde działanie monarchy oparte jest na jakieś ustalonej zasadzie. Mnie najbardziej zaciekawił fragment opisujący coroczne otwarcie parlamentu, tu każdy gest i słowo ma znaczenie, miałam wrażenie jakbym czytała opis „spektaklu”. To niesamowite zajrzeć za drzwi miejsc, które do tej pory dla mnie, owiane były tajemnicą.

W takich pozycjach, w moim odczuciu, bardzo istotne są fotografie i tu je znajdziemy 🙂 Dodają smaczku i realności tego o czym czytamy.

Byłam kiedyś w Londynie i z pewnością tam wrócę, mam już na swojej liście kilka miejsc, które koniecznie muszę zobaczyć, chociażby Tower of London, Muzeum Kawalerii, Zamek Windsor, Opactwo Westminster.

Bez wątpienia można stwierdzić, że Wielka Brytania to siła i potęga. Czy wiecie, że pierwsze metro w Londynie powstało w roku 1863, wtedy kiedy my Polacy walczyliśmy w powstaniu styczniowym?

Jeśli macie ochotę na duchowy pobyt w królewskim świecie, koniecznie sięgnijcie po tę książkę 🙂

Wciąż wybrzmiewają echa uroczystość związanej koronacją króla Charlesa III i jego żony Camilli.

"Nowy król ma przed sobą nie byle jakie zadanie. Musi się zmierzyć z legendą swojej matki, która jeszcze za życia stała się ikoną. I chociaż nie ma osób niezastąpionych, to zastąpić królową Elżbietę II będzie trudno. Wielu uważało, że Karol nie powinien zostać królem, a jednak kiedy to się stało, poddani okazali mu swoje poparcie i sympatię. Zakończyła się era elżbietańska, przed nami nowe rozdanie."

"Korona - fenomen najpotężniejszej monarchii" Wioletty Wilk- Turskiej to niezła lektura nie tylko dla fanów Royalsów, ale i dla czytelników, którzy choć odrobinę interesują się historią brytyjskiej monarchii. Napisana przystępnie i z lekkością rysuje dzieje brytyjskiej monarchii, choć głównie skupia się na panowaniu Elżbiety II. A to pewnie dlatego, że jej długie panowanie jest doskonale udokumentowane.

Kiedy inne europejskie monarchie dawno już zrezygnowały z korony Wielka Brytania wciąż wierna jest tradycji i starym rytuałom. Autorka przybliża królewskie ceremoniały, które kształtowały brytyjską monarchię. W szczególności skupia się na ceremonii koronacji mającej wielowiekowe tradycje, niektóre z nich nie uległy zmianie na przestrzeni wieków

Tylko w Wielkiej Brytanii zachował się ceremoniał koronacyjny i jest to rodzaj fenomenu.

Monarchia brytyjska jest symbolem narodowej dumy i jedności.

Jest monarchią konstytucyjną, gdzie rolą króla jest panowanie, władzę zaś sprawuje parlament wyłoniony w wyniku wyborów rządu. I, jak widać, to się sprawdza.

Smaczkiem są rozdziały związane ze skandalami i tajemnicami, szczególnie te dotyczące poprzednich władców. O tych współczesnych nie sposób nie usłyszeć ze względu na doskonały dostęp do informacji medialnych. Ach, te ploteczki 😉.

Interesujący jest rozdział "Służba ( wokół królowej)", powiem szczerze, że niektóre fakty mnie zszokowały.

Jako, że autorka jest Polką nie brak tu wtrąceń i odniesień do naszego kraju i historii.

Po siedemdziesięciu latach panowania Elżbiety II, na tron zasiadł jej syn Karol III. Jakim okaże się władcą czas pokaże, choć zważywszy na wiek nie będzie to długie panowanie. God save the King.

To zwięzła, w bardzo przystępny sposób napisana pozycja. Jest tu dokładnie tyle, ile chciałam wiedzieć.

Mile i relaksowo spędziłam czas z tą lekturą👍.

Avatar użytkownika - Ewelina-czyta
Ewelina-czyta
Przeczytane:2023-05-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, ulubione,

Gdy pod koniec 2022 świat obiegła informacja o śmierci królowej Elżbiety II, świat wstrzymał oddech. Z każdej możliwej strony padało pytanie jak to teraz będzie, jak następca tronu odnajdzie się w swej nowej roli, czy udźwignie schedę zostawioną przez swych wielkich przodków? Świat spekuluje i z zainteresowaniem kieruje swe oczy w stronę Wielkiej Brytanii, stając się świadkiem narodzin nowej ery, czy dobrej? To się okaże. Jak potoczy się historia Karola III, tego jeszcze nie wiemy, ale jestem niemal pewna, że to będzie panowanie stanowczo różniące się od panowania królowej Elżbiety II.

"Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii" mocno mnie zaskoczyła. Przyznaję, że spodziewałam się kolejnej nudnawej biografii królowej, z której niewiele nowego się dowiem, a dostałam fenomenalną kopalnię wiedzy, ciekawostek, ploteczek i anegdot nie tylko na temat ówczesnych Royalsów, ale ich najstarszych przodków.
Autorka opisuje każdego z poprzednich władców, zasypuje nas ciekawostkami, i olbrzymią dawką wiedzy nie tylko o samych królach i królowych, ale i całym Zjednoczonym Królestwie. Wydaje się to na pierwszy rzut oka nudne, ale wierzcie mi na słowo, że książka jest napisana w taki sposób, że ani przez moment nie poczujecie znużenia, wręcz odwrotnie- ja czułam się tak, jakbym czytała świetnie poprowadzoną powieść obyczajową. Całość okraszona opisami ceremoniałów i insygniów władzy, które na przestrzeni wieków niewiele się zmieniają, porywa czytelnika, w świat którego nie widzimy na co dzień, a mimo to rozpala on naszą wyobraźnię do czerwoności.
Dzięki tej książce dowiemy się, jak wyglądał standardowy dzień królowej, jak wyglądają przygotowania do najważniejszych uroczystości państwowych, jak przyjmuje się ważnych gości i o czym rozmawia się w kuluarach Pałacu Buckingham.
Autorka opowiada również o roli służby na dworze (niezwykle ciekawy rozdział, swoją drogą), przypomina skandale dziejące się na przestrzeni lat, równocześnie udowadniając także to, że rodzina królewska to taka sama rodzina jak inne- przeżywająca wzloty i upadki, kochająca i nienawidząca, wspierająca się i wystawiona na publiczny osąd. A to, że ma przywileje? Po przeczytaniu tej książki już nie jestem pewna czy ich życie jest takie miłe i kolorowe.

Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę książkę. Autorka ma olbrzymią wiedzę na temat brytyjskiej Monarchii i to naprawdę widać i czuć na kartach tej książki. Chętnie się swą wiedzą dzieli, przy okazji nie zanudzając czytelnika milionem nudnych dat, które i tak zaraz wypadną nam z głowy. Jedyne co może troszkę drażnić to dość dużo powtórzeń, ale z drugiej strony można to odebrać jako chęć utrwalenia naszej wiedzy na dany temat. Osobiście się tego nie czepiam.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Ja jestem zachwycona i naprawdę polecam ją każdemu, nie tylko miłośnikom rodziny królewskiej, ale i tym którzy dopiero chcieliby zacząć zgłębiać historię tego rodu.

Avatar użytkownika - Damaczytasama
Damaczytasama
Przeczytane:2023-05-07,

Już za chwileczkę, już za momencik, 6 maja odbędzie się koronacja Karola III. Uroczystość była planowana od dawna, a na jej miejsce wyznaczono Opactwo Westminsterskie. Dla Brytyjczyków jest to dzień wolny od pracy. Obchody potrwają trzy dni. Ulicami Londynu przejdzie wielka parada. Uświetnią ją też pokazy lotnicze i salwy armatnie. Z pewnością zainteresowanie będzie ogromne.

Czy Karol III okaże się dobrym, godnym zapamiętania monarchą? Czy będzie władcą nowoczesnym, postępowym, a może jego panowanie będzie spokojne i stabilne?

"Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii" to opowieść o brytyjskiej monarchii, która od wieków przyciąga uwagę ludzi na całym świecie. Królewska rodzina nieraz popełnia błędy, wywołuje skandale. Wiele osób uważa, że monarchia to przeżytek. A jednak wciąż trwa.

Tylko w Wielkiej Brytanii władca nosi koronę. To symbol, który utożsamiany jest z trwałością niezmiennością, stabilizacją. Stałe rytuały i obrzędy nie zmieniają się od lat.

"Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii" to książka, która opowiada o początkach monarchii, królewskich ceremoniałach i przebiegu koronacji.

To pozycja pełna faktów i ciekawostek, z której dowiemy się m.in. jak wyglądał dzień z życia królowej Elżbiety II, czym się zajmowała i jak spędzała wolny czas.

Jeśli nurtuje Was, jakie obowiązki ma mąż królowej, a jakie służba zatrudniona w zamkach i pałacach, to sięgnijcie po tę lekturę.

Avatar użytkownika - anatola
anatola
Przeczytane:2023-05-03, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Współpraca barterowa ,

6 maja oczy całego świata będę zwrócone w stronę Opactwa Westminsterskiego, w którym odbędzie się koronacja Karola III. Po raz pierwszy od 70 lat będziemy mogli być świadkami tego niezwykłego wydarzenia, naszpikowanego tradycjami i ukrytymi przesłaniami. Monarchia brytyjska znów znajdzie się w centrum zainteresowania, a co za tym idzie, powrócą jak bumerang pytania o przeszłość i przyszłość tej niezwykłej rodziny.

Wioletta Wilk-Turska skupia swoją narrację na osobie królowej Elżbiety II, której życie i panowanie staje się punktem odniesienia do ukazania niesamowicie ciekawej i zawiłej historii monarchii brytyjskiej. Autorka omawia, jak w poprzednich stuleciach wyglądało dziedziczenie tronu, jak zmieniał się ceremoniał koronacyjny w zależności od upodobań i wierzeń władcy, ich podejście do sprawowania swojego urzędu, życie rodzinne. Nie zabrakło również opisu najciekawszych i najbardziej kluczowych monarchów, którzy swoim bohaterstwem lub głupotą zapisali się wyjątkowo mocno na kartach historii, a echa ich postępowania niekiedy wybrzmiewają współczesne w królewskim życiu i obowiązkach.

W obliczu zbliżającej się koronacji Karola III autorka poświęciła sporo miejsca na opis tego niezwykłego wydarzenia, które ewoluowało na przestrzeni wieków. Rozkaz wybudowania Opactwa Westminsterskiego przez Edwarda Wyznawcę rozpoczęło tradycję koronowania przez arcybiskupa Canterbury właśnie w tym miejscu przyszłych władców. To dzięki duchownym, którzy prawdopodobnie dopuścili się fałszerstwa powstała m.in. tradycja dziedziczenia regaliów koronacyjnych, Których losy są często tak samo fascynujące i burzliwe jak samych władców.

Dzięki temu, że życie królowej Elżbiety II wykorzystano jako trzon narracji, możemy przekonać się jak bardzo brytyjska monarchia, zmieniała się na przestrzeni wieków, ale też jak wiele zachowano dawnych zwyczajów, które nadają jej wyjątkowy charakter.

Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat rodziny królewskiej. Dzięki płynnej narracji czytało mi się ją naprawdę przyjemnie i szybko. Widać, że autorkę fascynuje ten świat, zna wiele ciekawostek, które umie przekazać w taki sposób, że czytelnik chce więcej i więcej. Osobiście bardzo lubię gdy do opisu współczesnych zdarzeń przywołuje się ich historyczny kontekst, dzięki czemu można lepiej zrozumieć pewne mechanizmy. Przy czym te historyczne wstawki są w formie anegdot, a więc nie ma mowy o nudzie. Książkę serdecznie polecam!

Od lat ludzie z różnych zakątków świata śledzą losy rodziny królewskiej, a najbardziej ciekawią ich skandale i smaczki, o których wcześniej nie wiedzieli, dlatego też chętnie sięgają po nowe publikacje związane z tymi osobami.
Autorka książki często podkreśla, że monarchia brytyjska jest jej pasją, dlatego też nie nudzi ją opowiadanie o tej rodzinie godzinami, z tego też powodu postanowiła podzielić się z innymi wieloma ciekawostkami o tej rodzinie. Sam początek książki to czas, kiedy to królowa Elżbieta II zmarła, mamy sporo informacji o jej pogrzebie oraz wtrąceń z przeszłości o tym, że cała uroczystość została przygotowana już dawno temu. Znajdziemy też tutaj dużo informacji z życia rodziny królewskiej, początki panowania królowej, sporo o jej mężu, który zawsze żył w jej cieniu, ciekawostki o ceremoniałach królewskich oraz opisy koronacji.
Nie jestem osobą, która z zapartym tchem śledzi losy monarchii brytyjskiej, zdaje sobie sprawę z tego, że i tak nie znamy całej prawdy, więc nie widzę sensu się w to zagłębiać, ale kojarzę większe skandale i jestem fanką Megan i Henryka. Po książkę sięgnęłam z zaciekawieniem i powoli wciągałam się w całą historię, fajnie, że autorka nie skupia się tylko na żyjących osobach, ale bardzo często opisuje wszystko kilka pokoleń wstecz. Dzięki takim zabiegom mamy szeroki obraz tego, jak wszystko się zmieniało na przestrzeni lat i możemy się dowiedzieć wielu naprawdę fascynujących rzeczy.
Pomimo tego, że autorka pisze w naprawdę ciekawym stylu, który przyciąga, to jednak momentami książka mnie nudziła właśnie ze względu na to, że nie do końca jestem tym wszystkim zainteresowana, ale czuję, że nie jeden fan rodziny królewskiej będzie tą książką zachwycony.

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2023-05-06, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, który zapisze się na kartkach historii.
Otóż dzisiaj 6 maja 2023 roku cały świat ogląda w telewizji transmisję koronacji Króla Karola III.
Natomiast zaglądając do książki napisanej przez autorkę Wiolettę Wilk - Turską mamy możliwość przekonać się na czym polega fenomen tej najpotężniejszej monrchii na świecie. Autorka z pasją opowiada nam o rodzinie królewskiej.
Przyznam, że autorka robi to w sposób bardzo ciekawy i przyjemny. Dzięki autorce możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek o tej rodzinie. Dowiecie się, dlaczego brytyjska monarchia fascynuje ludzi na całym świecie i dlaczego korona jest tak ważna w Wielkiej Brytanii.
Znajdziecie tutaj też mnóstwo fotografii.
Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
Miłośnicy biografii i autobiografii będą zadowoleni z tej fascynującej lektury.

Warto przeczytać!

Polecam!

BRUNETTE BOOKS

Avatar użytkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:2023-05-07,

Śledzicie z zapartym tchem losy monarchii brytyjskiej? Ja może nie z zapartym tchem, ale najczęściej przyglądam się tym ważnym wydarzeniom, jakimi są śluby, pogrzeby i koronacje. No właśnie, koronacje. Już jutro będziemy świadkami nowej ery, w jaką oficjalnie wkracza nie tylko Wielka Brytania, ale i cały świat. Po śmierci Elżbiety II, która dla wielu pokoleń panowała od zawsze i panować miała nieskończenie, nadszedł czas, w którym to jej syn, Karol obejmie tron.

Pięknie się złożyło, że właśnie w ostatnim czasie miałam przyjemność przeczytać książkę autorstwa Wioletty Wilk-Turskiej “Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii”. Bałam się trochę, że może to być nudne kompendium wiedzy, w którym daty będą się ściskały jedna przy drugiej, a historia Windsorów zostanie przekazana, jak w szkolnym podręczniku. Na strachu się skończyło, jak tylko zobaczyłam okładkę, a następnie przeczytałam pierwsze zdania.

Ta książka to złoto! I to jest taki tekst, do którego z chęcią wrócę, na przykład, kiedy będę chciała koniecznie sprzedać komuś jakąś ciekawostkę, to pobiegnę do półki, sięgnę po “Koronę” i powiem, o patrz: a wiesz, że suknia ślubna królowej Elżbiety była…? No nie zdradzę Wam przecież co z tą suknią, ale uwierzcie mi — warto mieć tę książkę w domu.

Autorka lekkim, przyjemnym językiem przeprowadza czytelnika po komnatach Pałacu Buckingham, wspomina historyczne spotkania królowej z największymi głowami, serwując przy tym porządne garści ciekawostek, wtop i savoir-vivre. Z tej książki dowiecie się też nieco więcej niż z serialu The Crown zarówno o małżeństwie królowej z księciem Filipem, jak i o nim samym.

A Czy ponad 70 lat oczekiwania na tron, przełoży się na jakość panowania? O tym zaczniemy przekonywać się już wkrótce.

Ja całym sercem polecam Wam tę książkę. Książkę, która odkrywa fenomen monarchii brytyjskiej, tak tradycyjnej, pełnej wyrzeczeń i zasad, a jednak idącej z duchem czasu i ciągle obecnej na językach opinii publicznej.

Brytyjska rodzina królewska zawsze wzbudzała wiele emocji a w ostatnich miesiącach pojawiło się wybitnie dużo różnych publikacji. Wszystko za sprawą ostatnich wydarzeń, które na stałe zmieniły historię.
Konflikt Harrego z rodziną, śmierć królowej a ostatnio koronacja nowego króla... Rojalsów można kochać albo nie ale na pewno nie są obojętni.
Przykładem ciekawej historii monarchii brytyjskiej oraz rodziny królewskiej, jest najnowsza publikacja od @wydawnictwoluna.

Autorka w bardzo ciekawy i przystępny sposób przeprowadza nas przez historię Wielkiej Brytani oraz monarchii, cofając się do czasów króla Artura czy Tudorów. Z długiej i zawiłej historii dynastii wyłuskała nam najważniejsze fakty, przez co łatwiej pojąć nam zasady życia w tej "złotej klatce". Protokół królewski ważniejszy niż rodzina i więzy krwi, nieokazywanie emocji, sposób dziedziczenia, hierarchia i protokół w okazywaniu szacunku poszczególnym członkom rodziny to tylko nieliczne zasady. Przepiękna ceremonia koronacji, która mogliśmy niedawno podziwiać, to uroczystości niezmieniona od wieków, w której każdy uczestnik ma swoją przypisana rolę. Nic nie jest przypadkiem.
Dla mnie była to niesamowicie ciekawa podróż przez historię.
Polecam

Czy interesuje was życie rodziny królewskiej?

Przyznam szczerze, że mnie nie. Przeczytałam książkę o @meghan_and_harry, obejrzałam też ich dokument na @netflixpl, ale nigdy nie wgłębiałam się bardziej w temat.

We wrześniu tamtego roku świat obiegła informacja o śmierci królowej Elżbiety II. Szok i niedowierzanie, bo chociaż królowa miała już 96 lat i panowała 70 lat, wydawała się nieśmiertelna.

Jesteśmy świadkami nowej ery. Na naszych oczach pisze się historia. Śmierć królowej, koronacja Króla Karola. To wszystko możemy obserwować.

Sięgając po tę pozycję, nie widziałam, czego mogę się spodziewać, jednak zwyciężyła ciekawość i takim sposobem w moje ręce trafiła książka @wioletta.wilk.turska. Nie powiem, ilość faktów trochę mnie przeraziła. Z czasem złapałam się na tym, że chętnie poznaje poprzednich władców i to jak rządzili, jacy byli. To wszystko za sprawą lekkiego pióra, jakim napisana jest ta pozycja.

Mamy tutaj, aż siedem rozdziałów. Każdy z nich opisuje nam coś innego. Nie są to same dobre informacje. W środku znajdziemy również skandale i dramy rodziny królewskiej, które im towarzyszyły.

Największym plusem tej pozycji są zdjęcia. Jest ich całkiem sporo. Możemy oglądać poprzednich władców, jak i Elżbietę oraz jej rodzinę. Mamy sporo zdjęć z jej młodości, z Filipem, a nawet z jej psiakami. Oglądało mi się je świetnie i cieszę się, że znalazłam je w tej pozycji.

Gdyby moja książka, do rozszerzonej historii w liceum tak wyglądała, to bym się z nią polubiła ?

Jest to obowiązkowa pozycja dla osób, które żyją życiem Monarchy brytyjskiej, a także dla takich, które chętnie czytają dokumenty.

@wioletta.wilk.turska świetna robota, widać pasję w tym, co pani robi.

Avatar użytkownika - yoloczytam
yoloczytam
Przeczytane:2023-05-20, Ocena: 6, Przeczytałem,

"KORONA FENOMEN NAJPOTĘŻNIEJSZEJ MONARCHII" autorstwa Wioletty Wilk-Turskiej to niezwykle interesująca książka, która wnikliwie analizuje fenomen brytyjskiej monarchii. Autorka, ekspertka mediów polskich do spraw brytyjskich oraz główna ekspertka do spraw brytyjskiej monarchii, dostarcza czytelnikom fascynujących odpowiedzi na pytania dotyczące przetrwania i popularności tej instytucji.

Korona brytyjska jest niezwykle fascynująca dla ludzi na całym świecie, a ta książka w pełni ukazuje, dlaczego tak się dzieje. Autorka nie tylko skupia się na obecnych wydarzeniach i obyczajach, ale również sięga głęboko w historię, przedstawiając fascynujące historie z życia poprzednich monarchów. Ta wielowątkowa narracja wzbogaca czytanie, pozwalając nam lepiej zrozumieć i docenić bogactwo brytyjskiej monarchii.

Książka została podzielona na siedem rozdziałów, z których każdy skupia się na innym aspekcie brytyjskiej monarchii. To doskonale zaplanowane ułatwia czytelnikowi nawigację przez temat i umożliwia skoncentrowanie się na szczegółach, które nas najbardziej interesują. Autorka przedstawia analizy, wyjaśnienia i powiązania, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i kontekstu.

Warto również podkreślić, że styl pisania Wioletty Wilk-Turskiej jest nie tylko rzetelny, ale również przystępny i wciągający. Książka nie nudzi czytelnika, a wręcz przeciwnie - pobudza jego ciekawość i chęć poznania więcej na temat brytyjskiej monarchii. Autorka umiejętnie łączy informacje historyczne z analizą współczesnych wydarzeń, tworząc spójną i interesującą narrację.

Oczywistym atutem tej książki jest wiedza i doświadczenie autorki, która od wielu lat zajmuje się tematyką brytyjskiej monarchii. Możemy zaufać, że prezentowane informacje są rzetelne i dokładne, co dodaje wiarygodności całości.

Z wielką przyjemnością poznałam losy rodziny królewskiej i rozumiem dlaczego monaria trwa i ma się dobrze. Zdecydowanie warto przeczytać ?

Avatar użytkownika - Po_czytane
Po_czytane
Przeczytane:2023-05-12, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Korona jest moją pierwszą książką o rodzinie królewskiej i szczerze mówiąc trafiłam idealnie. Całość napisana bardzo ciekawie i przejrzyście. Rozpoczynając od odrobiny historii autorka opowiada o kolejnych władcach, wspaniałych królach i cudownych królowych. Następnie autorka przedstawia Elżbietę jej niespodziewane objęcie tronu i małżonka Filipa. Przygotowania do koronacji, zmiany jakie wprowadziła królowa konflikty i problemy. Całość doprawiła skandalami rodziny królewskiej. Widać że autorka palą ogromną pasją do monarchii brytyjskiej. Znalazłam tu wiele ciekawostek, o ktorych nie miałam pojęcia. W książce znajdziemy piękne zdjęcia przedstawiające królową Elżbietę jej męża dzieci, oraz królewskie insygnia.

Elżbieta była wspaniałą kobietą, odważną i konsekwentną. Każdy z nas zadaję sobie pytanie jakim królem będzie Karol?

Po lekturze z wielkim zainteresowaniem obejrzałam koronację króla Króla III. Właśnie zabieram się za serial The Crown ponieważ autorka rozbudziła we mnie miłość do korony. Polecam książkę każdemu, zwłaszcza początkującym miłośnikom

Avatar użytkownika - Spizarnia_ksiaze
Spizarnia_ksiaze
Przeczytane:2023-05-08, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Ozdobiona drogocennymi klejnotami - z których większość to najokazalsze kamienie na świecie - korona jest symbolem brytyjskiej monarchii."

Gdy w sobotnie południe śledziłam uroczystość koronacji Karola III byłam zachwycona wspaniałą organizacją i oprawą ceremonii. Wierność i oddanie tradycji wzbudza podziw i szacunek.

Autorka, kreśląc obraz królestwa, sięga w odległą przeszłość, przybliżając nam dzieje monarchii brytyjskiej. Robi to w bardzo przystępny sposób, bez przytłaczających ilości dat i informacji, skupiając się raczej na ciekawszych faktach i postaciach historycznych.

Zdradza nam jak od najmłodszych lat wyglądało życie królowej Elżbiety II, niekwestionowanej ikony Wielkiej Brytanii. Nie pomija przy tym interesujących szczegółów z codzienności królewskiego dworu.

Bogata w wiele interesujących ciekawostek, opisów królewskich ceremoniałów, a nawet i skandali. To wszystko sprawia, że czyta się błyskawicznie. Wręcz wyczuwa się wielką pasję i obszerną wiedzę Autorki na temat brytyjskiej monarchii.

Zawiera wiele pięknych zdjęć z życia królowej i jej rodziny, które są doskonałym dopełnieniem książki.

To idealny tytuł dla wszystkich, którzy interesują się historią monarchii, ale również dla osób, które dopiero zgłębiają temat.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski