Konin i okolice. Miniprzewodnik

Ocena: 0 (0 głosów)

Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!



KoninUsytuowane nad Wartą, największe, bo liczące ok. 82 tys. mieszkańców, miasto Wielkopolski Wschodniej, znane jest w kraju dzięki położonej w pobliżu dużej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i zasilanej nim elektrowni. Pasjonatów historii zaciekawi tu m.in. romański słup wyznaczający połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy.

Historia

Początek Koninowi dała osada zlokalizowana na terenie dzisiejszej wsi Stare Miasto, w której na pocz. XIII w. wzniesiono romański kościół. Miasto na dzisiejszym miejscu lokowano na prawie magdeburskim pomiędzy 1284 a 1293 r. Było ono wówczas położone na wyspie, w korycie Warty, pełniło funkcję grodu kontrolującego przeprawy przez rzekę. Zniszczone w 1331 r. przez Krzyżaków, zostało odbudowane i otoczone murami przez Kazimierza Wielkiego, który ustanowił je siedzibą powiatu sądowego, a koniński zamek - siedzibą starosty. Na przełomie XVI i XVII w. działali tu dwaj wybitni doktorzy padewscy: fundator najstarszej w Polsce katedry anatomii i botaniki lekarskiej Akademii Krakowskiej Jan Zemełka oraz Kacper Blewski. Rozwój miasta zahamowany został w XVII w. w wyniku najazdu szwedzkiego, licznych epidemii i częstych pożarów. Na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego Konin znalazł się w granicach Rosji, tracąc swoje dotychczasowe znaczenie. Pewne ożywienie przyniosło otwarcie w 1922 r. linii kolejowej z Poznania do Warszawy oraz budowa kanału Warta-Gopło. Faktyczny rozwój przyniosły jednak lata po II wojnie światowej. Rozpoczęta wówczas eksploatacja bogatych złóż węgla brunatnego i budowa dużego kompleksu energetycznego przyczyniły się do gwałtownego wzrostu liczby ludności, jak i szybkiego rozwoju przestrzennego Konina, do którego włączono szereg podmiejskich wsi. Budowa nowych osiedli na prawym brzegu Warty doprowadziła do powstania dwóch odrębnych części miasta, rozdzielonych niezabudowaną przestrzenią doliny Warty. W latach 1975-98 Konin był stolicą jednego z 49 województw.

Informacje dodatkowe o Konin i okolice. Miniprzewodnik:

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2012-06-19
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788378532934
Liczba stron: 0

więcej

Kup książkę Konin i okolice. Miniprzewodnik

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Konin i okolice. Miniprzewodnik - opinie o książce

Inne książki autora
Album wyposażenia Wojska Polskiego w okresie międzywojennym
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Album wyposażenia Wojska Polskiego w okresie międzywojennym

Reedycja wydanego w 1933 r. przez Ministerstwo Spraw Wojskowych albumu wyposażenia Wojska Polskiego. Wykorzystano do tego celu egzemplarz przechowywany...

Kamyczek w restauracji
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Kamyczek w restauracji

wiat poza domem budzi u małego dziecka uzasadniony lęk, ale odkrywanie go razem z rodzicami to wielka radość. Kamyczek po raz pierwszy idzie do restauracji....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy