Książka pod patronatem czytam.pl!
Książka w serii „Porozumienie bez Przemocy objaśnione dzieciom”, która uczy empatycznej komunikacji w rodzinie, w grupie, na placu zabaw…
Małpka Zyzio i zebra Alfred świetnie się bawią podczas beztroskiej gry w piłkę. Szakal Feluś, który obserwuje kolegów z ukrycia, czuje się pominięty. arasta w nim złość i postanawia się zemścić. Dochodzi do kłótni. Kiedy atmosfera jest już bardzo napięta, z pomocą przychodzi żyrafa Teresa, której wielkie serce potrafi zobaczyć i usłyszeć to, co kryje się pod atakującymi słowami i ocenami. Czy uda jej się pomóc w zażegnaniu konfliktu? Jakich sposobów użyje?
Wciągająca opowieść zaprasza dzieci do fascynującego świata relacji; rodzice dostają do ręki konkretne narzędzie ułatwiające rozwiązywanie codziennych konfliktów.
Autorki serii inspirowały się metodą komunikacji znaną na świecie jako Nonviolent Communication (NVC); seria powstała przy współpracy z certyfikowanymi trenerkami NVC.
Trend POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY jest obecnie jednym z wiodących w zakresie wychowania i rozwoju dziec
Wydawnictwo: Papilon
Data wydania: 2023-01-25
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 23
Tytuł pierwszej części serii był: ,,Przestańcie się kłócić!". Teraz chciałam wam opowiedzieć co nie co o drugiej części. Jak wiecie, bądź nie wiecie, jest to seria bajek dla dzieci skierowana do małego czytelnika za pośrednictwem inicjatywy ,,Porozumienie bez przemocy Objaśnione dzieciom". Jej celem jest ukazanie małemu człowiekowi rozwiązania problemu z zazdrością w bardzo prosty sposób. Dziecko niekiedy nie potrafi sobie uświadomić, że czegoś pragnie. Jest złe, że inni się bawią i zwyczajnie zaczyna im przeszkadzać. Dzieje się tak, gdyż jego mały rozumek jeszcze nie dorósł. Każdą emocję przetwarza w formie buntu i jest to jak najbardziej naturalne zjawisko. Dlatego z pomocą przychodzą tu mądre książki od Wydawnictwa Papilon, które powstają przy współpracy z certyfikowanymi trenerkami. To one właśnie za pośrednictwem zwierzątek, które występują w bajce uczą dzieci jak poradzić sobie z niekontrolowanymi emocjami, jakimi są w tym przypadku uczucia zazdrości.
Tak jak w części pierwszej, spotkamy tutaj szakala Felusia, który był bardzo niedobrym obserwatorem zabaw. Przyglądał się jak małpka Zyzio i zebra Alfred wraz z innymi przyjaciółmi grali w piłkę. Był względem nich niegrzeczny i co chwila im dokuczał. W końcu wezbrały w nim tak duże złości, że zrobił coś, czego później żałował. Zasmucony schował się w cieniu wielkiej akacji. Wtedy pojawiła się żyrafa Teresa. Według mnie przedstawia tu schemat matki, gdyż odnosi się z powagą i miłością. Zawsze wysłucha i delikatnie wytłumaczy co kto robi źle. Niekiedy coś podpowie, lub potowarzyszy potrzebującemu, gdy ten jest zawstydzony. W ten oto sposób rozwiązał się problem zdenerwowania szakala Felusia. Przyjaciele również zdali sobie sprawę, że warto zapraszać do zabawy innych, a nie tylko samemu przeżywać przygody. To wszystko będzie okraszone kolorowymi stronami, które zobrazują zachowania bohaterów w danej sytuacji. Barwy są na tyle żywe, że śmiało można poćwiczyć również z dzieckiem ich znajomości. Książka zasługuje na uznanie, dlatego daję jej najwyższą punktację:-)
??
Wesołe zwierzątka spędzają beztroski dzień na wspólnej zabawie. Całej sytuacji z daleka przygląda się szakal Feluś, który również chciałby uczestniczyć w grze, lecz nie został przez resztę zaproszony. Feluś, nie potrafiąc poradzić sobie z emocjami, zaczyna dokuczać pozostałym zwierzątkom. Gdy konflikt przybiera na sile, wkracza żyrafa Teresa, która stara się w rozsądny sposób zakończyć kryzys.
??
Uwielbiam takie książki - mądre, przystępne, a do tego pięknie wydane i zilustrowane.
To krótka, lecz piękna historia, do przeczytania w jeden wieczór. Ukazuje zachowania występujące się w grupie, pomaga zrozumieć, skąd biorą się różne emocje, takie jak zazdrość, i mówi też o tym, jak sobie z nimi radzić.
Na końcu książki znajduje się mały poradnik, pozwalający raz jeszcze przyjrzeć się wydarzeniom i uczuciom, jakie pojawiły się w powieści.
Polecam!
??
Przeczytane:2023-02-05,
W ubiegłym roku Wydawnictwo Papilon wydało książkę pt. "Przestańcie się kłócić" autorstwa Caroline Pellissier, Virginie Aladjidi i Kei Lam.
Bardzo czekałam na kolejną część dobrze zapowiadającej się serii.
I oto jest!
Kolejna książeczka inspirowana metodą komunikacji Rosenberga przybliża najmłodszym czytelnikom trudny, a zarazem ważny temat zazdrości.
Autorki w prostej i dostosowanej do wieku odbiorców historii obrazują dzieciom zachowania i emocje, które temu trudnemu uczuciu towarzyszą.
W książce pod tytułem "Koniec z zazdrością" wracamy na sawannę. Ponownie spotykamy żyrafę Teresę, zebrę Alberta, małpkę zwaną Zyzio, a także szakala Felusia. Obserwuje on zza wysokiej trawy Alberta i Zuzia, rzucających piłkę w niewielkim stawie.
Przyjaciele świetnie się razem bawią już od dłuższego czasu. Feluś w niezbyt uprzejmy sposób przypomina im o swojej obecności. Naśmiewa się, jest niemiły, a na domiar złego złośliwy. Zebra i małpka, a także pozostałe zwierzęta nie mogą zrozumieć, dlaczego Feluś tak się zachowuje i niszczy im dobrą zabawę.
Szakal daje upust kłębiącym się w nim emocjom. Po złości przychodzi czas na smutek i łzy. Wówczas obok pojawia się żyrafa Teresa, baczna obserwatorka. Ona już odkryła prawdę, a poprzez rozmowę pomogła poznać ją również Felusiowi. Zrozumiał, że musi szczerze mówić o tym, co go trapi, po to, by druga strona mogła go zrozumieć.
Tylko dobra komunikacja, daje szansę wzajemnej wyrozumiałości. Feluś znalazł w sobie odwagę, by powiedzieć głośno o swoich uczuciach. Albert i Zyzio zechcieli go wysłuchać i szybko wyciągnęli wnioski z tego, co usłyszeli.
Książka zaprasza najmłodszych do krainy pełnej emocji. Krótka i ciekawa historyjka w prosty i zrozumiały dla dzieci sposób uczy pokojowego rozwiązywania sporów, zachęca do głośnego wyrażania swoich potrzeb i podkreśla, by słuchać tego, co chce powiedzieć druga strona. Rozmowa odgrywa tutaj kluczową rolę.
Książeczka będzie dobrą lekturą dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Całym sercem polecam!