Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem

Ocena: 4 (1 głosów)

Nie trzeba wyruszyć do Konga, żeby odnaleźć własne jądra ciemności

Ta opowieść zaczyna się od zagadki. Dlaczego pisarz i podróżnik Max Cegielski omijał łukiem żydowski cmentarz w Ustrzykach? Dlaczego tak długo nie dostrzegał jego obecności?

Żeby odpowiedzieć na to bardzo osobiste, jak się okaże, pytanie, autor wyrusza w niespieszną wędrówkę, która wiedzie przez bieszczadzką Atlantydę, przez Żuławy, Brukselę i Auschwitz. Z ,,Jądrem ciemności" Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład.

Ale szuka również odciśniętych w przemysłowej historii Bieszczadów śladów własnej rodzinnej tożsamości. Opowiada o swoich przodkach, naftowych magnatach na miarę Galicji, a nie Teksasu. Konfrontuje się przy tym boleśnie z tym, co zostało w niej przeoczone, skłamane i wyparte.

Ta wielowarstwowa opowieść nie służy jednak oskarżeniu. ,,Kongo w Polsce" jest raczej medytacją w drodze o niejednoznacznościach historii, paradoksach pamięci i o tym, jak do czego może nam się jeszcze przydać wielka literatura.

Informacje dodatkowe o Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2023-10-11
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788326843686
Liczba stron: 450

Tagi: biografie

więcej

Kup książkę Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem - opinie o książce

,,Kongo w Polsce" to specyficzna lektura, która zabiera czytelnika w podróż przez czas i przestrzeń. @maxcegielski prowadzi nas przez różne miejsca i wydarzenia, ale również bada własną historię rodzinną. 

 

Autor prowadzi czytelnika przez różne przestrzenie geograficzne i kulturowe, od Bieszczad po Brukselę, od Żuław po Auschwitz. To podróż przez miejsca, które mają swoje własne historie, które czasem są zapomniane. Jednak @maxcegielski nie tylko odkrywa te historie, ale także analizuje, jak pamięć zbiorowa wpływa na naszą tożsamość i zrozumienie przeszłości.

 

Tak, dobrze widzicie. Nie jest to pozycja dla każdego. Nie jest to też coś, co czytam na codzień. Przy tej pozycji musiałam mocno się skupić, wyciszyć, żeby móc się w pełni jej oddać. Jest to wyjście poza moją strefę komfortu i jak najbardziej lubię robić takie rzeczy. Nie powiem, że dla mnie była to literacka uczta, bo nie często mam okazję żeby sięgać po takie pozycje, jednak mogę wam powiedzieć, że znajdzie wielu swoich zwolenników, którzy znajdą w niej ukryte piękno. 

 

Należy podkreślić jeszcze, że jest to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i zrozumieniu, że każdy z nas jest częścią skomplikowanej historii. Książka zmusza do refleksji i przemyśleń.

 

"Kongo w Polsce" to bardzo ambitna i osobista opowieść, która łączy w sobie elementy podróży, historii i literatury. Przyznajcie sami, czy to nie jest ciekawe połączenie? 

 

Pomimo tego, że nie jest to łatwa pozycja, warto po nią sięgnąć. 

 

Link do opinii
Inne książki autora
Nazywam się Czogori
Max Cegielski0
Okładka ksiązki - Nazywam się Czogori

Powieść o tym, o czym milczą książki himalaistów. Drugi najwyższy szczyt świata w lokalnym języku określany jest jako Czogori - Duża Góra, a nie...

Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata
Max Cegielski0
Okładka ksiązki - Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata

Fascynująca biografia Bronisława Grąbczewskiego, a zarazem reportaż z podróży jego śladami. Główny bohater to postać tyleż wyrazista, co...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy