Pewnego razu Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja weszli do starej szafy, a stamtąd do „kraju przebudzonych zwierząt” – Narnii lwa Aslana.
W tomie piątym cyklu śledzimy pasjonującą historię ucieczki z Kalormenu do Narnii dzielnego chłopca Szasty, pięknej księżniczki Arawis oraz ich niezwykłych towarzyszy, mówiących koni: Briego i Hwin. Kim naprawdę jest Szasta i jaki to lew krąży wciąż wokół uciekinierów, odkrywamy dopiero w nieoczekiwanym zakończeniu...
Autor "Konia i jego chłopca" – C.S. Lewis – był profesorem literatury na angielskich uniwersytetach, Oxfordzie i Cambridge, ale oprócz działalności naukowej zajmował się także pisaniem powieści. „Opowieści z Narnii” to jego najsłynniejsze dzieło, które podbiło serca i wyobraźnię zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2008-02-06
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN:
Liczba stron: 215
Tytuł oryginału: The Horse and his Boy
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Ilustracje:Pauline Baynes
Tym razem przygoda zaczyna się w świecie magicznym - w Karolmenie, a nie, jak to bywało dotychczas, w naszym. Pewien chłopiec spotyka narnijskiego konia i postanawiają odzyskać wolność. Wyruszają więc w daleką drogę. W trakcie spotykają klacz i dziewczynę, które są niemalże w identycznej sytuacji. Dogadują się i postanawiają dalej jechać razem. Przybywają do miasta, w którym to Szasta zostaje wzięty za królewicza, a potem ucieka do ustalonego miejsca spotkania, a Arawis poznaje starą koleżankę, która również pomaga jej w wydostaniu się do owego punktu. W trakcie "ucieczki" stają się świadkami knucia ataku na Narnię, a to z powodu ucieczki Zuzanny, przed wyjściem za mąż za Rabadasza (którego Aslan na sam koniec zamienił w osła:D). Szasta okazuje się królewskim synem o imieniu Kor, który uratował królestwo Archenlandii, a także Narnii, wraz ze swymi przyjaciółmi.
Ależ mnie irytowały te nazwy i tytuły wszelkich możnych Kolormenu, szczególnie króla, który był niemalże wynoszony na bóstwo. Autora chyba trochę poniosło, zamiast przyjemniej lektury, mamy do czynienia z olbrzymią katorgą.
Czytając dwie serie na raz trochę się mylę ale podobała mi się ta książka. Warto przeczytać bo jest to przyjemna i łatwa do czytania lektura.
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda walka dobra ze złem? Walka o władzę i panowanie nad światem dotyczy przeważnie tej złej strony. Dobro zawsze...
O modlitwie. Listy do Malkolma to ostatnia ukończona przez Lewisa książka, wydana drukiem już po jego śmierci. Pomyślana jako zbiór osobistej...
Przeczytane:2016-01-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,