Książka ta jest zwięzłym i nowoczesnym kompendium wiedzy gastroenterologicznej. Przedstawiono w niej fizjologię układu trawienia oraz etiologię i patogenezę jego schorzeń. Dzieło zawiera też schematy postępowania diagnostycznego i leczniczego. Przeznaczone jest dla lekarzy internistów.
Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 1988 (data przybliżona)
Kategoria: b.d
ISBN:
Liczba stron: 419
Tytuł oryginału: Mannual of Clinical Gastroenterology
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Piotr Müldner-Nieckowski
Przeczytane:2011-01-29, Ocena: 4, Przeczytałam, Ukończone w roku 2011, Mam, Gatunek: Podręczniki,
Według mnie bardzo dobra książka. Mimo, że z pewnością nie wszystkie informacje są aktualne, bo książka ta wydana została w latach 80tych, jednak dla studentów na przedmiocie "Gastroenterologia" pozycja jak znalazł, biorąc pod uwagę choćby patogenezę chorób i ich objawy, czy też postępowanie z chorym (bo niektóre rzeczy się nie zmieniają).
Książka posiada wiele różnych jednostek chorobowych związanych z układem pokarmowym. Każdy rozdział dotyczy innej choroby, ich objawów, przyczyn oraz postępowania ze strony personelu medycznego.
I tak w tej książce znajdują się: informacje o bólu brzucha, biegunce, marskości wątroby, polipach przewodu pokarmowego, nowotworach, chorobie wrzodowej, chorobach przełyku, krwawieniach z przewodu pokarmowego zakażeniach, przewodu pokarmowego, chorobach trzustki i wiele innych.
Co mi się szczególnie podoba? Opisy jak powinien wyglądać wywiad z pacjentem i jak powinno przebiegać badanie przedmiotowe. Jakie powinny być zalecenia oraz jakie wykonać badania diagnostyczne (no, współcześnie z pewnością jest większy postęp na tym polu).
Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2023/01/kompendium-gastroenterologii-klinicznej.html