Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Kociewie
Kociewie to region etniczno-kulturowy leżący w dorzeczach Wierzycy i Wdy. Wyróżnia je przede wszystkim gwara kociewska, którą do dzisiejszego dnia posługują się jego mieszkańcy. Nie udało się jednoznacznie ustalić, co właściwie oznacza sama nazwa „Kociewie". Prawdopodobnie posługiwano się nią już w średniowieczu, ale po raz pierwszy została zapisana w XIX-wiecznych dokumentach etnograficznych. Niektórzy badacze uważają, że wiąże się ona z kociołkami, czyli małymi, bezodpływowymi zagłębieniami terenu, inni wywodzą ją od kaszubskich słów kunc(z), czyli koniec, oraz końcevi, czyli końcowy, co odnosiłoby się do Kociewia jako krainy położonej na krańcu Kaszub.
Podstawowym elementem kociewskiego krajobrazu są lasy. W granicach regionu znajduje się aż 30% lasów sosnowych znanych jako Bory Tucholskie. Przyroda jednak nie wszystko, co Kociewie może zaoferować turystom. Ziemie te są jest niezwykle interesujące również ze względu na swoje zabytki oraz bogatą i oryginalną kulturę. Region określany jest też czasem jako „wielki skansen", nade wszystko jednak Kociewie stanowi prawdziwy raj dla miłośników gotyku.
Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2012-06-19
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 0
Od uroczej komedii do mrocznych tragedii. Oto sześć adaptacji dramatów Wiliama Shakespeare'a - „Wieczoru Trzech Króli”, „Romea i Julii”...
Kolorowa opowieść o przygodach wesołego pociągu Ciuch Ciuch. Sprawdź jak potoczyły się jego losy....
Chcę przeczytać,