Kobiety przełomu

Ocena: 5.25 (4 głosów)

W Polsce upada komunizm. Otwiera się dla nas nowy, kolorowy świat. Pojawiają się pierwsze supermarkety, nowoczesne reklamy telewizyjne, zachodnie rozrywki. Jednak lata 90. to również czas absurdów, paradoksów i zaskakujących zwrotów. W tej rzeczywistości musi się odnaleźć wiele kobiet. Polki uczą się żyć na nowych zasadach. Praca zaczyna być dla nich szansą na samorealizację. Nie tyle muszą pracować, ile chcą to robić
i odnoszą w swoich dziedzinach spore sukcesy.

Iwona Guzowska jako pierwsza kobieta w Polsce rozpoczyna zawodową karierę bokserską.

Katarzyna Figura zostaje gwiazdą międzynarodowego formatu i ikoną seksu.

Nina Kowalewska-Motlik kieruje wydawnictwem sprzedającym książki w milionowych nakładach. To ona wprowadza w Polsce walentynki.

W rytmie disco polo bawi się cała Polska, a Shazza staje się jego królową.

Nieznana szerzej licealistka dostaje główną rolę w „Metrze”. Tak rozpoczyna się kariera Katarzyny Groniec.

Janina Ochojska jedzie z pomocą humanitarną na ogarnięte wojną tereny byłej Jugosławii.

Ilona Łepkowska zostaje okrzyknięta królową polskich seriali. Stworzone przez nią historie wzruszają miliony Polaków.

Bohaterki zabierają nas w sentymentalną podróż do niezwykłych czasów, kiedy to odnosiły pierwsze sukcesy, które zmieniły ich życie. Poznajemy je z perspektywy kobiet, które wkroczyły w nowe czasy z niespotykanym dotąd impetem i odwagą.

Informacje dodatkowe o Kobiety przełomu:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-03-11
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-7789-2
Liczba stron: 352

Tagi: biografie

więcej

Kup książkę Kobiety przełomu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kobiety przełomu - opinie o książce

„Kobiety przełomu” to książka prezentująca sylwetki pań, które – zdaniem Autorki – były znaczącymi postaciami w latach 90. w Polsce. Moim zdaniem wybór postaci jest trafny, choć oczywiście można byłoby wskazać jeszcze kilka pominiętych nazwisk – ale przecież nie chodzi tutaj o żaden atlas czy kompendium. Wiadomo, że wyboru dokonano subiektywnie, każdy z nas pewnie dodałby kogoś lub pominął jakąś osobę – ale trzeba przyznać, że każda z tych opisanych kobiet odegrała ważną rolę w tamtym czasie. Jest to przekrój postaci z różnych środowisk – od świata mody, poprzez literaturę, muzykę, działalność społeczną – po aktorstwo. Jak to zwykle bywa w przypadku takich książek, jedne sylwetki interesowały mnie bardziej, inne mniej. Były tutaj osoby, których wcześniej nie znałam, a raczej: których nazwiska początkowo nic mi nie mówiły, bo kiedy przeczytałam ich historię, przekonywałam się, że jednak doskonale wiem, o kim mowa i przyznawałam rację Autorce, która umieściła je w tym zbiorze. Każda z wymienionych osób odegrała ważną rolę w tym dziesięcioleciu. I większość pozostała w sferze publicznej do dzisiaj i wciąż jest rozpoznawalna – a to naprawdę duże osiągnięcie.

Przeczytałam tę książkę z zainteresowaniem, choć nie jestem wielką fanką biografii – jednak to nie jest typowa biografia – niewiele tu dat i wypisów konkretnych miejsc czy danych urzędowych (na szczęście), bo nie o to tutaj chodzi. Bardzo dobrym pomysłem jest to, że Autorka pozwoliła mówić swoim bohaterkom – narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, wiec nie jest to żaden wywiad, tylko opowieść o własnym życiu kilku niezwykłych kobiet. I to one decydowały o tym, co chcą powiedzieć, co – ich zdaniem – zaważyło na ich życiu, jakie były konsekwencje konkretnych decyzji. A z drugiej strony, chwilami odnosiłam wrażenie, że niektóre bohaterki trochę koloryzują albo próbują się tłumaczyć z pewnych decyzji – choć przecież to ich życie i nikomu nic do tego, jak postąpiły i czy było to słuszne. Dla czytelnika – ta książka to także podróż w przeszłość. Ja akurat dobrze pamiętam lata 90., więc miło było powspominać i wrócić do tych czasów i zjawisk, które były dla nich charakterystyczne. Jeśli ktoś urodził się później – to dobra okazja, żeby poznać klimat tamtego czasu. A był to klimat barwny i ciekawy!

Mocną stroną tej książki są liczne fotografie – wiele z nich pochodzi z prywatnych archiwów bohaterek, więc są tym bardziej cenne i interesujące. Oczywiście jakość niektórych pozostawia wiele do życzenia, bo w czasach, gdy powstawały, nie było smartfonów i mało kto nosił przy sobie profesjonalny aparat, ale z pewnością warte są obejrzenia i wzbogacają treść, a przy tym pozwalają spojrzeć na bohaterki z innej, mniej oczywistej strony, zobaczyć ich dzieciństwo, wczesną młodość. To z pewnością wielka gratka dla fanów tych pań.

Szczególnie zainteresowały mnie historie Shazzy, Anety Kręglickiej, Doroty Segdy, Janiny Ochojskiej i Katarzyny Figury – pewnie dlatego, że te kobiety są mi najlepiej znane. A jednak dowiedziałam się wielu nowych rzeczy – więc ta książka to także dobry sposób na poznanie bliżej swoich idolek. Napisana jest w ciekawy sposób, szybko się czyta.

Komu ta książka się spodoba? Osobom, które lubią czytać o ludziach i o tym, jak ich pojedyncze decyzje mogą niekiedy wpłynąć na całe dalsze życie. Fanom opisanych pań. A także każdemu, kto jest ciekawy lat dziewięćdziesiątych i tego, jak się wtedy żyło – tło obyczajowe jest zarysowane dość szeroko.

Podsumowując: podróż sentymentalna do lat dziewięćdziesiątych i szansa na poznanie ciekawych kobiet, które wywarły duży wpływ na tamten czas.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2020-04-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

„Zawsze ceniłam sobie wolność i z tej wolności zrodziła się moja firma”.

Początek lat dziewięćdziesiątych, w Polsce upada komunizm. We wszystkich dziedzinach życia zachodzą znaczące zmiany. To, co do tej pory było zakazane, szare, niedostępne zyskuje nowe znaczenie. W końcu nadeszła wolność, świat zaczyna być kolorowy. Otwiera się szansa na nowe możliwości. Pełna nadziei, burzliwych zwrotów zaskakująca i szalona epoka.

Aneta Kręglicka zostaje Miss World’89, uzyskując tytuł zebrała niemal maksymalną liczbę punktów, co nigdy wcześniej się nie zdarzyło. Katarzyna Groniec pomimo braku doświadczenia estradowego, pokonała konkurencję w castingu do musicalu „Metro”. Nina Kowalewska –Motlik to dzięki niej Polki zaczytywały się w Harlequinach. Janina Ochojska kobieta o wielkim sercu. Daje przykład i nadzieję osobą niepełnosprawnym, że choroba nie musi wykluczać ze społeczeństwa. Prawdziwa bohaterka naszych czasów.

Książka całkowicie przykuła moją uwagę. Z przyjemnością, zaskoczeniem i dużym wzruszeniem przeniosłam się o trzydzieści lat wstecz. To z perspektywy tych niesamowitych kobiet poznajemy ich życie, codzienność, trudne początki kariery, sukces, miłość, rodzinę. Opowiedziane historie mają coś elektryzującego, są bardzo realnie i szczerze ukazane. Wykorzystały swoją szansę od losu, ciężką pracą i licznymi wyrzeczeniami osiągnęły niepodważalny sukces. Mówią o sobie, swoich bliskich, pasjach, marzeniach. Krok po kroku ich oczyma śledzimy ich trudne życiowe drogi. Ciekawostki, wspomnienia, historie wesołe i poruszające, zawsze emocjonalne. Samo życie. Pięknie to wyszło!

Rewelacyjna i inspirująca pozycja. Ciekawe, przykuwające uwagę zdjęcia oddające realia tamtych czasów, idealnie wplecione w całość, podnoszą walory książki. Zupełnie inna moda, styl wywołujący szczery uśmiech. Sentymentalny powrót do szalonych, pięknych i jednocześnie bardzo trudnych lat. Była to niesamowita, pełna przygód wycieczka do przeszłości. Polecam :)

Link do opinii
Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2021-04-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy