Klepak. Gang z Wołomina

Ocena: 5 (1 głosów)

Marian Klepacki - znany pod pseudonimami Klepak czy Maniek - przez lata swojej przestępczej działalności wolał pozostawać w cieniu. W przeciwieństwie do wielu innych bossów polskiej mafii nie zabiegał o medialną popularność, nie inwestował w przedsięwzięcia, które mogły go uczynić celebrytą. Nie pozował na gwiazdę kryminalnego półświatka, tylko odgrywał rolę człowieka interesu, który wykorzystał szansę, jaką dawały lata 90. Rzeczywiście, ostatnia dekada XX wieku stanowiła biznesowe eldorado, głównie jednak dla grup przestępczych, takich jak gang wołomiński kierowany przez Klepaka.

Przez długi czas Wołomin był równie potężny jak grupa pruszkowska, ale choć działał z nieco mniejszym rozmachem, do dziś stanowi synonim rodzimej mafii. Sukces ekipy Klepackiego był solą w oku innych grup przestępczych, które rozpoczęły z nim krwawą wojnę - ze starcia z ludźmi Jeremiasza ,,Baraniny" Barańskiego oraz gangsterami zza Buga Klepak wyszedł zwycięsko, ale w konfrontacji z dawnymi własnymi gangsterami, którzy opuścili szeregi Wołomina, poniósł klęskę. Spektakularna egzekucja, w której zginął, była relacjonowana na pierwszych stronach gazet i przeszła do historii polskiej kryminalistyki. Podobnie jak śmierć jego syna Jacka, który przejął po ojcu rządy w grupie i próbował go pomścić.

Artur Górski(ur. 1964) - dziennikarz, reporter wojenny, historyk, autor ponad 40 książek, zarówno z kategorii literatura faktu, jak i beletrystyka. Twórca i redaktor naczelny magazynu ,,Focus Śledczy". Autor głośnej serii ,,Masa o polskiej mafii" (ponad półtora miliona sprzedanych egzemplarzy), wywiadu rzeki z byłym rezydentem rosyjskiej mafii w Polsce pt. ,,Ruska mafia" oraz napisanej wspólnie z Moniką Banasiak książki ,,Słowikowa o więzieniach dla kobiet". Swoje przeżycia z czasu współpracy z byłymi gangsterami opisał - w nieco zbeletryzowanej wersji - w powieści ,,Spowiednik mafii". Laureat nagrody Bestseller Empiku za 2014 rok. Autor książki ,,Za kratami", poświęconej realiom polskich zakładów karnych. Duże zainteresowanie czytelników wzbudziła jego książka ,,Gangi Izraela", omawiająca - w reporterskiej formie - działalność izraelskich grup mafijnych, a także książka ,,Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata". Jest ekspertem telewizyjnych programów ,,Interwencja" oraz ,,Miasto Gniewu". Jest także autorem dwóch sezonów serialu audio ,,Dorwać gangstera", napisanego dla Audioteki.

Informacje dodatkowe o Klepak. Gang z Wołomina:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-11-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788383910055
Liczba stron: 208

Tagi: Biografie i literatura faktu

więcej

Kup książkę Klepak. Gang z Wołomina

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Klepak. Gang z Wołomina - opinie o książce

Avatar użytkownika - kulturowa_anihil
kulturowa_anihil
Przeczytane:2024-12-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

Artur Górski powraca niczym bumerang z następną odsłoną historii z gangsterskiego świata. Dla mnie to kolejna podróż do polskiego świata przestępczego i w jego realia, które równie co fascynujące, są bezwzględne i przerażające. Autor tym razem zaprasza do Wołomina, gdzie rezydowała jedna z najbrutalniejszych grup przestępczych w Polsce.

Ucieszyłam się, że autor nie ograniczył się wyłącznie do tytułowego bohatera. Postać Klepaka ma swój moment w książce, a dziennikarz ukazuje jego osobowość, motywacje i drogę do przestępczej kariery. Górski przedstawia także historie gangu z Wołomina, kulisy jego działalności, metody działania, hierarchie i sposób zarządzania strukturą oraz co najważniejsze konflikty, które przyczyniły się do rozpadu organizacji.

Autor piszę w charakterystycznym do siebie stylu, czyli dynamicznie, ale z wielką dbałością o detale. Dzięki temu, że Górski posiłkuje się licznymi materiałami źródłowymi, jak chociażby rozmowy z uczestnikami wydarzeń autentyczność książki jest budowana w oparciu o fakty, a nie domysły, a dla mnie to istotne, bo przekłada się to na moje czytelnicze zaangażowanie. 

Ja zawsze u Górskiego doceniam to, że w swoich reportażach nie moralizuje, nikogo nie usprawiedliwia, ale też nie osądza. Przedstawia fakty, dzięki czemu to ja mam swoją przestrzeń na ich interpretacje i wnioski, czy ocenę. Podobało mi się również, że autor nie epatował w tekście na siłę przemocą, książka okazała się stonowana, chociaż mocnych scen nie zabrakło.

Fanów gatunku i autora zapewne zachęcać do książki nie trzeba, a tych którzy twórczości Górskiego nie znają, zdecydowanie zachęcam, bo to książka, która nie tylko dostarcza wiedzy o polskim świecie przestępczym, ale także ukazuje, jak łatwo człowiek może wpaść w spiralę przemocy, żądzy władzy i chciwości. Warto po nią sięgnąć, by poznać ten skomplikowany i często szokujący świat, który wcale nie jest tak odległy od nas jak mogłoby się wydawać.

Recenzja w ramach współpracy z Wydawnictwem Prószyński S-ka

Link do opinii
Inne książki autora
Spowiednik Mafii
Artur Górski0
Okładka ksiązki - Spowiednik Mafii

W tym świecie nie wiadomo, co jest prawdą, a co kłamstwem... Niełatwo zostać spowiednikiem mafii. By móc się tak określać, trzeba najpierw zdobyć...

Ku czemu Polska szła
Artur Górski0
Okładka ksiązki - Ku czemu Polska szła

Wstęp Osobisty stosunek do Polski. Myśl przewodnia w jej życiu historycznym. Człowiek streszczeniem dziejów. Wychowawcza rola dziejów. Różnorodność narodowości...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy