Kim jest Kim Dzong Un?

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Żaden kraj nie wzbudza tylu kontrowersji i nie jest tak źle rozumiany jak Korea Północna i żaden współczesny tyran nie pozostał bardziej tajemniczy niż jego wszyscy przywódcy, od Kim Il Sunga zaczynając, a kończąc na obecnym – Kim Dzong Unie.

Książka "Kim jest Kim Dzong Un?" jest pierwszą i jedyną monografią w języku polskim. Autorzy polskiej biografii Kim Dzong Una - Nicolas Levi i Edgar Czop - odsłaniają kurtynę, ukazując historię życia człowieka zwanego „wcieleniem miłości i moralności”, człowieka niezwykle tajemniczego, który nie tylko odziedziczył władzę, ale był i jest w stanie ją utrzymać. To książka nakreślająca również uwarunkowania polityczne, które doprowadziły do mianowania Kim Dzong Una następcą ojca – Kim Dzong Ila.

Badania nad niezwykle złożonym i dynamicznie zmieniającym się procesem politycznym w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej nie są pełne, a ścieżki wiodące do głębszego poznania tego zagadnienia nie zostały jeszcze przetarte. Z tych też względów nowa pozycja wydawnictwa Kwiaty Orientu jest zaledwie próbą przedstawienia najważniejszych odpowiedzi na poszczególne pytania dotyczące życia Kim Dzong Una. Książka Kim jest "Kim Dzong Un?" jest jedyną w swoim rodzaju, ponieważ zawiera w przypisach materiały nie tylko w językach zachodnich, lecz także innych językach europejskich i azjatyckich, co pozwala spojrzeć na analizowaną materię z wielu perspektyw.

Książkę poleca Cezary Łazarewicz:

"Najpotężniejszą dynastią na świecie jest dynastia Kimów - Kim Ir Sen, Kim Dzong Il, Kim Dzong Un. Rządzą nieprzerwanie Koreą Północną od roku 1948. Władza, tak jak kiedyś w feudalnych królestwach, przechodzi tam zawsze z ojca na syna. Kimowie mają władzę absolutną – podlega im wszystko i każdy, a do tego poddani, podobnie jak w Rzymie cesarzom, oddają im boską cześć.

O kulcie Kimów niewiele było wiadomo, bo Koreę od wolnego świata odgradzają wysokie mury i szczelne zasieki. Dziś w tym murze robią wyłom Nicolas Levi i Edgar Czop, badający od lat życie polityczne w Korei Północnej. To niełatwe zadanie. Bo zbieranie informacji o życiu reżimu jest jak układanie puzzli połączone ze stawianiem tarota. Z oficjalnych komunikatów rządowej agencji prasowej można się jedynie dowiedzieć o codziennych dowodach miłości ludu wobec swojego umiłowanego przywódcy. By napisać więcej trzeba umieć czytać między wierszami, dotrzeć do nielicznych uciekinierów lub samemu odwiedzić ten najbardziej zamknięty kraj świata. To ostatnie zadanie niewielu naukowcom i dziennikarzom się udało. Nicolas Levi jest jednym z nielicznych, który na własne oczy mógł obejrzeć państwo, gdzie rządzą idee absurdalnej ideologii Dżucze.

Naprawdę nie wiem, jak autorom udało się dotrzeć do tylu interesujących informacji o rządzącym obecnie Koreą Kim Dzong Unie, skoro nawet jego data urodzenia trzymana jest w tajemnicy. Dostajemy w ich książce kompendium wiedzy na temat funkcjonowania państwa Kimów, mechanizmów władzy i rodzinnych zależności. Dzięki Leviemu i Czopowi poznajemy od kuchni to najbardziej niedorzeczne państwo świata. Tego nie wymyśliłby nawet Orwell."

Informacje dodatkowe o Kim jest Kim Dzong Un?:

Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
Data wydania: 2016-02-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-944327-0-6
Liczba stron: 135

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Kim jest Kim Dzong Un?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kim jest Kim Dzong Un? - opinie o książce

Fascynuje mnie ta postać... Przeczytałabym w jedną noc.
Link do opinii
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2019-02-04, Ocena: 2, Przeczytałam, 12 książek 2019, Wygrane - 26 książek, Mam,

Korea Północna to państwo owiane tajemnicą ze względu na odizolowanie się od świata, który wie o Korei tyle, ile życzy sobie rząd tego kraju. I nie zawsze są to informacje prawdziwe, bo Departament Propagandy i Agitacji jest tam jedną z najważniejszych instytucji.

Jaki naprawdę jest ten kraj? Jaki naprawdę jest jego obecny przywódca?

Są to pytania na które wielu specjalistów próbuje znaleźć dogłębne odpowiedzi, ale w wielu przypadkach są to spekulacje i domysły.

Wszelkie fakty, jakie udało się ustalić, dwaj badacze Nicolas Levi i Edgar Czop przedstawili w książce „Kim jest Kim Dzong Un?”. Temat ten jest o tyle intrygujący, jako że o prywatnym życiu północnokoreańskiego wodza nie wiedzą czegokolwiek nawet mieszkańcy tego kraju. Biografia ta zawiera jednak głównie opis politycznych działań i koneksji rodzinnych na szczytach władzy. Niestety, treść sprawia wrażenie nieprzefiltrowanej: przedstawione zostały wszelkie zdobyte informacje, niezależnie czy są istotne czy nie.

Autorzy zdawali się pracować odrębnie, ponieważ opis wyroku na wuja Kim Dzong Una jest przedstawiony w dwóch rozdziałach w różnych analizach tego faktu. Całość nie jest zatem spójna.

Niestety, zdarzają się w książce literówki, a nawet tak istotna pomyłka, jak w przytoczonym cytacie: „… był kucharzem Kim Dzong Ila i jego brata Kim Dzong Czola”, podczas gdy Kim Dzong Czol jest bratem Una, a obaj synami Ila.

Kolejną wadą książki są okropnej jakości zdjęcia. Niektóre wydają się być robione z tajnej satelity, a ziarnistość ich każe wręcz domyślać się, jaki obiekt jest przedstawiony. Podczas gdy strona internetowa, na którą powołują się autorzy, zawiera wysokiej jakości kolorowe fotografie. 

Pomimo tego, iż niejednokrotnie przewija się przez książkę określenie „reżim”, to nie jest on przedstawiony. Oprócz skąpych informacji jak o braku podstawowych środków higieny w szpitalach, stuprocentowym poparciu podczas wyborów czy ucieczkach z kraju nawet dygnitarzy państwowych, nie ma w książce istoty zarządzania państwem, czyli społeczeństwa. A jest to przecież niezwykle ważny czynnik władzy – jak kształtuje ona codzienne życie mieszkańców.

Być może ten aspekt został przedstawiony na brakujących (!) 32 stronach w środku książki.

Podsumowując, na pytanie zawarte w tytule, treść książki odpowiada tylko częściowo. Poza tym, co jest normalne dla biografii osób żyjących, część informacji nie jest już aktualna. Będę szukała innych, bardziej rozbudowanych opracowań na ten interesujący mnie temat.

Link do opinii
Avatar użytkownika - AgnieszkaSC
AgnieszkaSC
Przeczytane:2016-03-28, Chcę przeczytać,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy